Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

Γνωρίζοντας ότι ο φίλος μας ο Δημήτρης διαφωνεί και ως νομικός έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο,

εκθέτω την άποψη μου.

 

Κακώς, δημιουργήθηκε ένα κενό στον νέο νόμο με τις βεβαιώσεις.

Θα μπορούσε είτε να υπάρχει ειδική μνεία (μέχρι την λειτουργία της νέα πλατφόρμας, χρησιμοποιούμε την παλιά κτλ κλτ)

είτε να υπάρχει εξουσιοδοτική πράξη για να μπορεί ο υπουργός, υφυπουργός, γραμματέας κτλ να νομοθετεί μέσω επιστολής (ok, Υ.Α.)

είτε να λέγαμε χειρόγραφες και όταν ανοίξει η πύλη ανεβάστε,

κτλ κτλ.

 

Δεν έγινε τίποτα από αυτά.

Κακώς λέω ξανά.

 

Τώρα όμως,

έχουμε μία Ο.Ι. που πληροί τις προϋποθέσεις του 4178.

Και αν είχαμε πλατφόρμα 4178 θα την μπουμπουνίζαμε τη βεβαίωση.

Δεν έχουμε.

Έχουμε όμως ένα χαρτί από τον Γενικό που λέει: βγάλτε από του 4014.

Η ουσία δεν είναι ότι η ΟΙ πληροί τις προϋποθέσεις;

Υπάρχει περίπτωση να μας τιμωρήσει κανείς για τη βεβαίωση αυτή;

Ούτε μία στο μύριο.

 

Αντιστεκόμαστε στη διάθεση του κάθε ΓΓ να νομοθετεί δια επιστολής;

Σωστό.

ΑΛΛΑ

η συγκεκριμένη επιστολή, δε λύνει ένα πρόβλημα που δημιουργήθηκε από βλακεία της Βουλής;

Δεν δημιουργεί πρόβλημα, αλλά λύνει.

Και σκεφτείτε αυτούς που είναι σε παραθαλάσσια και μεγάλο μέρος της δουλειάς γίνεται αυτόν τον μήνα.

Εγώ σήμερα πήγα από Καλλικράτεια (δεν τη λες και Ιμπιζα)

και οι συνάδελφοι ήταν στα γραφεία τους.

Εγώ ήμουν με σανδάλι και παρεό. (που λέει ο λόγος δλδ).

 

Δεν δημιουργούμε μεταξύ μας μία πατέντα.

Εφαρμόζουμε κάτι που το μόνο του κώλυμα είναι ότι δεν έχει γραφτεί σε νόμο.

Είναι όμως το λογικό.

Είναι κάτι που δεν αντιβαίνει στον υπόλοιπο νόμο.

Είναι κάτι που αν υπήρχε η ρημάδα η γραμμή, δε θα ασχολούμασταν.

Είναι κάτι που ένας ΓΓ μας είπε να κάνουμε.

Το αν το είπε σωστά ή λάθος (ως προς το διαδικαστικό), είναι στο φινάλε δικό του θέμα.

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ουτε "πρωτο"... ουτε "τελευταιο" λογο

 

εχω την δικη μου αποψη...την οποία  όποιος θελει την ασπαζεται....και η διαφωνια ειναι εξ ισου σεβαστη απο μερους μου..

 

Ειναι ομως, προεχοντως,  θεμα "νομικης ταξης"

 

Σημερα ειναι "αυτο",   αυριο μπορει να ειναι το "αλλο" και να μην εχει  τελειωμο  η  "επιστολικη νομοθεσια..."

 

Και, κατ΄ αρχάς,

δεν υπηρχε καμμια απολυτως βιασυνη να γινουν με  τον "υποδεικνυομενο"  τροπο τα 3-4 συμβολαια  που ειναι σε εκκρεμοτητα.

Αφ' ετερου, η επιστολη αυτή, ενω ηδη υφισταται νεος νομος,  παραπεμπει  στον 4014....με τα τοσα προβλήματά του

[και την επαπειλουμενη κηρυξή του σαν αντισυνταγματικου...για οποιονδήποτε λογο ηθελε κρινει το Ανωτατο Ακυρωτικο...]

Εκ  τριτου, δημιουργει εξ αρχής προβληματα στην "βεβαιότητα και σταθερότητα  δικαιου" που -υποτιθεται οτι-  δημιουργει και ευαγγελιζεται ο νεος νομος...

 

[και δεν ξερω πόσο  "ασαφες"  μπορει να  ήταν  το συμβολαιο που μεταγραφηκε ως προς το κρισιμο σημειο που συζητουμε...

και τι ακριβως εγραφε μεσα ...... ή τι είδους πραξη αφορουσε..

ποιό ηταν το υποθηκοφυλακειο...ποιός το ήλεγξε...

και με ποιά στοιχεία ή εχέγγυα  ειχε "ορθη κριση" ο συγκεκριμενος υποθηκοφυλακας...]

 

Και τι θα γινει αυριο...αν καποιος αρνηθει να  μεταγραψει το επόμενο συμβολαιο...???

ή και εάν καποιος συμβολαιογραφος αρνηθει να συνταξει ενα τετοιο συμβολαιο???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σε ολους (πολυ καλοι παλι οι διαλογοι) αλλα κυριως μπραβο στην υποθηκοφυλακα (παντα γυναικες ειναι) που εκανε τη μεταγραφη και τωρα πρεπει να την πιασουν οι συμβολαιγραφοι και να της γδαρουν το πετσι!!

 

Μα ειμαστε με τα καλα μας? Φυσικα και συμφωνω με τον dimitri γιατι βλεπει οτι υπαρχει σε ισχυ νομος του ΚΡΑΤΟΥΣ που παραγραφει τον 4014 και λεει ρητα οτι οταν δεν βγαινουν ηλεκ/κα οι βεβαιωσεις λογω αναστολης βγαινουν, μονο τοτε, χειρογραφα και βασει του 4178 και οχι βασει του 4014!!! Η πατατα του Αλεξιαδη δεν περιγραφεται! Αλλα και αυτον θα τον πηραν πανω στα τσιπουρα τιποτα μαγκες απο τα παραλιακα και του ειπαν κανε κατι να τρεξουμε τον μηνα! ισως και συμβολαιογραφοι να το θελαν! ΕΛΛΑΣ εσκισες!

 

Καταλαβαινω τη θεση του φιλου της γριας αλλα ετσι δεν γινονται δουλειες, ουτε βοηθεια προσφερεται. ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΕΝΟ ΣΤΟ ΝΟΜΟ θα ηταν ευπροσδεκτη η λυση επιστολης αλλα, απο τι φαινεται ο νομος δεν αφηνει κενο...απλα δεν δουλευει το ΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

Με τη βεβαίωση Μηχ/κού βεβαιώνεται, σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 3 του Ν.4178/13, ότι . . . . δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, οπότε σε ακίνητο με λοιπές Πολεοδομικές παραβάσεις που δεν επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη, το ύψος και τη χρήση μπορεί να χορηγηθεί τέτοια βεβαίωση και να μεταβιβασθεί χωρίς ρύθμιση των παραβάσεων αυτών ;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εκδοσω μια βεβαίωση για ενα διαμέρισμα που δεν έχει αυθαιρεσίες. Η διαδικασία είναι ίδια με το 4014 δηλαδή δεν χρειαζεται να ανεβασουμε σχεδια στο σύστημα έτσι δεν είναι; Προφανώς το κείμενο είναι το ίδιο. Πρεπει να προσ έξω κατι;Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δώσεις τη βεβαίωση.Αν θες μας λες και τις λοιπες παραβασεις.

Γενικά παρατάσεις που δεν επηρεάζουν δόμηση, κάλυψη, ύψος

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εκδοσω μια βεβαίωση για ενα διαμέρισμα που δεν έχει αυθαιρεσίες. Η διαδικασία είναι ίδια με το 4014 δηλαδή δεν χρειαζεται να ανεβασουμε σχεδια στο σύστημα έτσι δεν είναι; Προφανώς το κείμενο είναι το ίδιο. Πρεπει να προσ έξω κατι;Ευχαριστώ

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι απλές Βεβαιώσεις για μεταβίβαση πρέπει να συμπληρώνονται με προσοχή διότι είναι οριστικές μετά την υποβολή τους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιά είναι η γνώμη σας για το διάστημα μετά τις 8 Αυγούστου που ψηφίστηκε ο νέος νόμος;

 

Μπορούμε να προχωρήσουμε σε ολοκληρωμένη υπαγωγή και να εκδόσουμε βεβαίωση μηχανικού (και περαίωσης) για αυθαίρετο που είχε δηλωθεί με 4014/11 και βρίσκεται σήμερα σε προσωρινή υπαγωγή με εξοφλημένο πρόστιμο; Η ανακοίνωση του υπουργείου δεν αναφέρεται μόνο σε βεβαιώσεις για αδόμητα ή νομιμότητας, αλλά σε όλες τις βεβαίώσεις του 4014 που επισυνάπτονται στα συμβόλαια, άρα και στις βεβαιώσεις μηχανικού για αυθαίρετα, γνώμη μου.

 

Σε αυτήν την περίπτωση, τα σχέδια της Β΄Φάσης μπορούν να ανεβούν στη νέα πλατφόρμα ή πρέπει τώρα να ανέβουν κι αυτά και ύστερα να εκδοθεί η βεβαίωση; Νομίζω υπάρχει ακόμα η δυνατότητα έκδοσης βεβαίωσης (ολοκληρωμένη υπαγωγή) χωρίς απαραίτητα να έχεις ανεβάσει όλα όσα θέλει η Β' φάση.

 

Προσπαθώ να καλέσω και στο Υπουργείο για διευκρινίσεις, αλλά... μάταια..

 

Φαντάζομαι όμως πως πολλοί από μας θα έχουν την ίδια απορία…

Link to comment
Share on other sites

Αν βρίσκεσαι σε προσωρινή υπαγωγη, έχοντας πληρώσει όμως το πρόστιμο, μπορείς να κάνεις ολοκληρωμένη υπαγωγή, και να εκδόσεις την ανάλογη βεβαίωση.

Η ανακοίνωση του υπουργείου αφορά όλων των ειδών τις βεβαιώσεις.

Τα σχέδια της β' φάσης του 4014 δύναται να υποβληθούν μέχρι την καταληκτική υπαγωγή του 4178, δηλαδή σε 18 μήνες από τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.