Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

Ναι ότι βγάζει το σύστημα by default είναι μια χαρά, μην σε απασχολεί.

Όσο για την αμοιβή ναι, ΑΠΥ με ΦΠΑ και τίποτε άλλο.

Προσωπικά για βεβαιώσεις 4014 και πλέον 4178 ποτέ δεν έκανα ιδιωτικό συμφωνητικό, απλά πληρώθηκα ότι είχαμε συμφωνήσει προφορικά και παρέδωσα τη βεβαίωση.

Εάν δεν εμπιστεύεσαι τον πελάτη ή φοβάσαι φέσωμα μπορείς να το κάνεις, όπως και σε κάθε άλλη εργασία που αναλαμβάνουμε άλλωστε.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση, σε περίπτωση που μου έτυχε για να δώσω βεβαίωση μηχανικού.

Μέτρησα διαμέρισμα σε πολυόροφη οικοδομή, όπου το ένα άνοιγμα στο σαλόνι έγινε 2.40 αντί 3.00 όπως όριζε η άδεια.

Πέρα από αυτό κάποια άλλη αυθαιρεσία δεν υπάρχει. Σε όλα τα διαμερίσματα της οικοδομής έχει γίνει η συγκεκριμένη αυθαιρεσία.

 

Για να δωθεί η βεβαίωση, πρέπει αναγκαστικά να μπει στον 4178 κατηγορία 4 με υπολογισμό των αυθαιρεσιών βάσει ΑΤΟΕ (καθώς η διαφορά είναι >10% στο άνοιγμα και δεν πάει κατηγ. 3), ή μπορούν οι ιδιοκτήτες να κατεδαφίσουν το τμήμα του ανοίγματος, να το κάνουν 3.00 μέτρα όπως ορίζει η άδεια και να δώσω την βεβαίωση; Φυσικά σε αυτήν την περίπτωση θα ξεχωρίζει στην όψη της οικοδομής η διαφορά του ανοίγματος (θα είναι όμως και το μόνο σύμφωνο με την άδεια)...

 

Κάθε γνώμη δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνουν εσύ δεν ξέρεις τίποτα :smile:

Πιθανό θέμα με άλλους ιδιοκτήτες ...... να δημιουργήσει προβλήματα....

Πιθανό το κόστος να είναι μεγαλύτερο από το να μπουν στο νόμο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σχολιάσω και κάντε ότι δεν βλέπετε το post μου...

 

Η βεβαίωση γράφει για αυθαιρεσίες καθ' υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ύψους....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Για να δωθεί η βεβαίωση, πρέπει αναγκαστικά να μπει στον 4178 κατηγορία 4 με υπολογισμό των αυθαιρεσιών βάσει ΑΤΟΕ (καθώς η διαφορά είναι >10% στο άνοιγμα και δεν πάει κατηγ. 3), ή μπορούν οι ιδιοκτήτες να κατεδαφίσουν το τμήμα του ανοίγματος, να το κάνουν 3.00 μέτρα όπως ορίζει η άδεια και να δώσω την βεβαίωση; Φυσικά σε αυτήν την περίπτωση θα ξεχωρίζει στην όψη της οικοδομής η διαφορά του ανοίγματος (θα είναι όμως και το μόνο σύμφωνο με την άδεια)...

 

Κάθε γνώμη δεκτή!

Στη βεβαίωση βεβαιώνεις ότι δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή καθ υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, ύψους και δεν υπάρχει αυθαίρετη χρήση. Το άνοιγμα το οποίο έγινε μεγαλύτερο δεν επηρεάζει κάτι από αυτά. 

Η βεβαίωση μπορεί να δωθεί εφόσον φυσικά δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες που να συντελούν στα παραπάνω. 

Το γεγονός ότι η θέση και διάσταση ανοιγμάτων μπήκε στη λίστα παραβάσεων για τακτοποίηση δεν σημαίνει ότι μια τέτοια αυθαιρεσία απαγορεύει τη μεταβίβαση.Μη ξεχνάμε τους φοροεισπρακτικούς σκοπούς του νόμου.

Να θυμηθούμε ότι και στον 4014 όποιος ήθελε μπορούσε να τακτοποιήσει κτιριολογικές παραβάσεις άσχετα αν δεν αναγράφονταν στο κείμενο του νόμου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σχολιάσω και κάντε ότι δεν βλέπετε το post μου...

 

Η βεβαίωση γράφει για αυθαιρεσίες καθ' υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ύψους....

Συμψωνω.

Προσεξα ομως το "καθ' υπέρβαση", δηλαδη αν απο 100 βρεθει 90, δινεις βεβαιωση;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μα ακολουθούμε το λεκτικό της βεβαιώσης ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν μας βολεύει (υποχρεωμένοι γαρ) , δεν θα το ακολουθήσουμε σε αυτή τη περίπτωση που δουλεύει υπέρ μας?

Θα έδινα τη βεβαίωση αν δεν υπήρχε καμιά "άλλη" υπέρβαση σε δόμηση-κάλυψη-ύψος-χρήση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Στεκ μπορείς αλλά κάλλιστα μπορείς να διαβάσεις την βεβαίωση να δεις τι λέει και  μεγάλο παιδί είσαι εσύ ξέρεις που θα την διαβάσεις αν μπορείς να την υπογράψεις.

 

Σε συμπλήρωση yian ελέγχουμε και κοινόκτητα και παρακολουθήματα, αν θυμάμαι καλά τη βεβαίωση πως τα έλεγε, αν θυμάμαι καλά μέρος ή, παρ. 6 των ερωτοαπαντήσεων υΠΕΚΑ Ν.4014/11 ενώ έλεγε δεν κοιτάμε κοινόκτητους(?) κοινόχρηστους χώρους, προσεκτική ανάγνωση της βεβαίωσης σε ανάγκαζε.

 

Duth. Και μη χειρότερα. Μα τα παράθυρα σκέφτηκαν????????! Τι άλλο θα σκεφτούν????????!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.