Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

Έχει λήξει μία βεβαίωση που έδωσα και η συμβολαιογράφος θέλει νέα.

Μπορώ να κάνω αίτημα να μου γυρίσουν την δήλωση σε υπαγωγή και να αλλάξω ημερομηνία αυτοψίας για να εκδώσω νέα ή

πρέπει να ξανακάνω μία νέα δήλωση εξ' αρχής?

 

Εκδίδεις νέα βεβαίωση 4178.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλημερα!γινεται να δωσουμε βεβαιωση αδομητου χωρις τοπογραφικο?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Έχει λήξει μία βεβαίωση που έδωσα και η συμβολαιογράφος θέλει νέα.

Μπορώ να κάνω αίτημα να μου γυρίσουν την δήλωση σε υπαγωγή και να αλλάξω ημερομηνία αυτοψίας για να εκδώσω νέα ή

πρέπει να ξανακάνω μία νέα δήλωση εξ' αρχής?

 

 

Εκδίδεις νέα βεβαίωση 4178.

 

Kαλημέρα!

 

Χθες δοκίμασα και έκανα αίτημα να μου γυρίσουν την βεβαίωση σε υπαγωγή και ναι, σήμερα είναι υπαγωγή, αλλάζω ημερομηνία αυτοψίας και εκδίδω νέα βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε διότι επί 4014 όταν γύριζε μια δήλωση σε υπαγωγή, μπορούσες να εκδόσεις μόνο ένα τύπο βεβαίωσης δίχως να έχεις επιλογή από τους τρεις διαφορετικούς τύπους.

Δεν ξέρω εάν το πρόβλημα λύθηκε στον 4178, αλλά όπως και να έχει η προβλεπόμενη διαδικασία είναι να αλλάξεις τον τίτλο στη "ληγμένη" βεβαίωση (με κάτι του τύπου "Άκυρη Δήλωση, δεν έχει δοθεί σε χρήση" ή όπως το γράφει το εγχειρίδιο του ΤΕΕ αφήνοντάς την για πάντα μετέωρη σε υπαγωγή) και να εκδόσεις νέα όπως σωστά αναφέρει και ο ΙΑΣΟΝΑΣ στα προηγούμενα.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο συνάδελφοι.

 

2. Για απλές βεβαιώσεις μεταβίβασης (χωρίς παράβολα-πρόστιμα)

Εάν εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης που είναι λανθασμένη, θα πρέπει να κάνετε νέα σωστή με τα ίδια στοιχεία.

Όταν ενεργοποιηθεί η δυνατότητα ηλεκτρονικών αιτημάτων, θα πρέπει να ακολουθήσετε την διαδικασία ακύρωσης λανθασμένων βεβαιώσεων (επιστροφή στο προηγούμενο στάδιο και αναγραφή στον τίτλο "ΑΚΥΡΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΣΕ ΧΡΗΣΗ") ή άλλη παρόμοια διαδικασία που πιθανόν να προβλεφθεί στο νέο σύστημα για τις περιπτώσεις αυτές. Δεν απαιτείται άλλη ενημέρωση του ΤΕΕ.

 

Δεν νοείται αίτημα «ακύρωσης» βεβαίωσης που έχει ήδη λήξει η ισχύς της. Στις περιπτώσεις αυτές απαιτείται νέα αυτοψία και έκδοση νέας βεβαίωσης.

 

Τώρα εγώ τι κάνω αυτή που μου την γύρισαν σε ΥΠΑΓΩΓΗ?

 

yian, on 20 Feb 2014 - 10:37, said:snapback.png

Πρόσεξε διότι επί 4014 όταν γύριζε μια δήλωση σε υπαγωγή, μπορούσες να εκδόσεις μόνο ένα τύπο βεβαίωσης δίχως να έχεις επιλογή από τους τρεις διαφορετικούς τύπους.

Δεν ξέρω εάν το πρόβλημα λύθηκε στον 4178, αλλά όπως και να έχει η προβλεπόμενη διαδικασία είναι να αλλάξεις τον τίτλο στη "ληγμένη" βεβαίωση (με κάτι του τύπου "Άκυρη Δήλωση, δεν έχει δοθεί σε χρήση" ή όπως το γράφει το εγχειρίδιο του ΤΕΕ αφήνοντάς την για πάντα μετέωρη σε υπαγωγή) και να εκδόσεις νέα όπως σωστά αναφέρει και ο ΙΑΣΟΝΑΣ στα προηγούμενα.

 

Είναι έτσι όπως τα λες... χωρίς να βγάλει τις επιλογές σου πετάει από μόνο του βεβαίωση ότι δεν εκτελέστηκαν αυθαίρετες κατασκευές...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ τι κάνω αυτή που μου την γύρισαν σε ΥΠΑΓΩΓΗ?

Την αφήνεις σε υπαγωγή, αλλάζεις τον τίτλο και εκδίδεις φρέσκια (εάν δεν έχει γίνει καμιά αλλαγή στο ακίνητο από την τελευταία σου αυτοψία).

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ,
 
Ειχα ολοκληρωσει τη διαδικασια της οριστικης υποβολης, αλλα διαπιστωσα οτι υπηρχε ενα λαθος και μετα απο επικοινωνια με το ΤΕΕ, με γυρισαν στο σταδιο της υποβολης.
 
Μετα τη διορθωση του λαθους, οταν πηγαινω για οριστικη υποβολη δεν εμφανιζεται πλεον το πλαισιο "Βεβαιωση Μηχανικου κλπ κλπ" ωστε να επιλεξω συγκεκριμενα τι θελω (για αδομητο). 
 
Καμια ιδεα;
 
Ευχαριστω πολυ.
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μου ζητήθηκε να εκδώσω μία βεβαίωση μηχανικού διαμερίσματος σε πολυκατοικία του 1965.

Το διαμέρισμα δεν έχει εσωτερικά αυθαιρεσίες, πέρα από την μπαλκονόπορτα της κουζίνας που είναι μικρότερη σε σχέση με το άνοιγμα της κάτοψης της άδειας.

 

Η οικοδομή είναι γωνιακή και είναι του 1965.

Το διαμέρισμα 1ου ορόφου.

 

Στην κάτοψη του τυπικού ορόφου της άδειας, δείχνει τον εξώστη να διακόπτεται στο 1μέτρο από την γωνία και στις 2 πλευρές της οικοδομής, σύμφωνα με την νομοθεσία της εποχής. Στην πραγματικότητα, ο εξώστης είναι συνεχής και περιμετρικός.

 

Όλοι οι άλλοι όροφοι της οικοδομής είναι σύμφωνοι με την άδεια και ο εξώστης τους διακόπτεται.

Κάτοψη 1ου ορόφου, διαφορετική από του τυπικού ως προς τον εξώστη δεν υπάρχει στον φάκελο της άδειας.

 

Στα σχέδια των όψεων, δείχνει την πλάκα ότι συνεχίζεται περιμετρικά του διαμερίσματος (προφανώς λόγω των καταστημάτων που υπάρχουν στο ισόγειο της οικοδομής), αλλά το κάγκελο του εξώστη το δείχνει να διακόπτεται.

 

Δίνουμε βεβαίωση;

Η τακτοποιούμε σύμφωνα με τον Ν.4178; Αν ναι, τι κατηγορία; 1 ή 3;!

post-75593-0-04088400-1392992965_thumb.jpg

post-75593-0-71139000-1392992970_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος ρύθμισης είναι μικρό συγκρινόμενο με τις ευθύνες, οπότε θεωρώ πως πρέπει να το υπάγεις στη ρύθμιση. Για την κατηγορία 1 το επιχείρημα είναι σκυροδέτηση κατά την κατασκευή. Για κατηγορία 3 βλέπεις αν είναι εντός του ορίου 10% που θέτει η αντίστοιχη παράγραφος. 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση-Συμβουλη:

 

- Παω βλεπω ΜΑΙΖΟΝΕΤΑ 3 επιπεδων στην ΑΔΕΙΑ (υπογειο-ισογειο-οροφος), οπου το υπογειο, συμφωνα με την αδεια, ειναι ΑΠΟΘΗΚΗ και επικοινωνει ομως με εσωτερικη σκαλα με το ισογειο...

- Βλεπω οτι -φυσικα- στην πραγματικοτητα το εχει κανει κατοικια.

- Του λεω οτι πρεπει να ενταχθει στον 4178 και μου απανταει οτι ΑΠΟΘΗΚΗ ειναι και οτι θα βρει μηχανικο που θα δωσει ΒΕΒΑΙΩΣΗ οτι οντως οτι ειναι αποθηκη και οπιος θελει ας αποδειξει το αντιθετο...

 

 

Ασχετα με την εξελιξη της συγκεκριμενης υποθεσης και επειδη εχω κι'αλλες αναλογες περιπτωσεις, θα δινατε βεβαιωση σε τετοιου ειδους αποθηκες?

(οπου δηλαδη στην αδεια φαινεται ενας ενιαιος αποθηκευτικος χωρος με WC και δεν υπαρχει εσωτερικη διαρρυθμιση που να "μαρτυρα" οτι προκειται για κατοικια...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.