Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1) Η απαίτηση για μία βεβαίωση ανά αυτοτελή ιδιοκτησία προκύπτει από τον συμβολαιογράφο? Ρωτάω γιατί έχω περίπτωση 11 ιδιοκτησιών στην ίδια πολυκατοικία με έναν ιδιοκτήτη και η συμβολαιογράφος μου είπε ότι της αρκεί μία βεβαίωση για όλα (πρόκειται να γίνει συνολική μεταβίβαση των χιλιοστών του οικοπέδου που αντιστοιχούν στις ιδιοκτησίες αυτές - περίπτωση αντιπαροχής).

2) Μπορώ να κόψω μηδενική αμοιβή για τη βεβαίωση αν ο πελάτης είναι ΕΕ της οποίας είμαι διαχειριστής?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι εκδίδεται μια βεβαίωση ανα οριζόντια ιδιοκτησία, στη περίπτωσή σου λοιπόν χρειάζονται 11 βεβαιώσεις.

2. Θεωρώ πως όχι αλλά διευκρίνησε το "ΕΕ" που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Και να το αναγράψεις έτσι στην περιγραφή δεν είναι λάθος. Μπορείς να το αναφέρεις και στα σχόλια της βεβαίωσης ότι υπάρχει αποκλειστική χρήση. Σημασία έχει ότι έχεις ελέγξει το χώρο αποκλειστικής χρήσης μαζί με το διαμέρισμα και δεν έχεις εντοπίσει αυθαιρεσίες.

Αν υπάρχουν όμως πρέπει να ρυθμιστούν.

Κάτι ανάλογο γίνεται και με τον εξώστη κάθε διαμερίσματος, στον οποίο κατασκευάζονται αυθαίρετοι χώροι και υποχρεωτικά τους ρυθμίζουμε. Ο εξώστης λειτουργεί σαν δομικό στοιχείο της οικοδομής με αποκλειστική χρήση του διαμερίσματος.

παυλε

καλημερα

 

πολυ σωστα

τα παρακολουθηματα  "συμμεταβιβαζονται" μαζι με το διαμερισμα

 

 Η βεβαιωση περιλαμβανει και αυτα.

Επομενως, αν υπαρχει καποια αυθαιρεσια , πρεπει να τακτοποιηθει ....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ να εκδόσω μία βεβαίωση για θέση στάθμευσης σε pilotis προ του '83. Τότε είχε θεωρηθεί ως οριζόντια ιδιοκτησία και είχε λάβει ποσοστά. Τώρα, μου εξήγησε η συμβολαιογράφος ότι θεωρείται κοινόχρηστος χώρος πλέον η pilotis και επομένως δεν νοείται η θέση στάθμευσης ως ιδιοκτησία, παραμένει μόνο ως χρήση στάθμευσης (και θεωρητικά θα μπορεί να παρκάρει όποιος θέλει). Με τα σχέδια της αδείας είμαι εντάξει ως προς τη χρήση, δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Σε αυτήν όμως την περίπτωση, τι βεβαίωση εκδίδω αφού ουσιαστικά η θέση ανήκει πλέον στον κοινόχρηστο χώρο; Και ποιός εμφανίζεται ως ιδιοκτήτης; Να ζητήσω στην πωλήτρια να πάρει εξουσιοδότηση από τους υπόλοιπους ενοίκους για να κάνει την αίτηση;

ποιός ειναι ιδιοκτητης αυτης της ΘΣΑ???

και τι συμβολαιο εχει???

τα υπολοιπα...

στη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

1) Η απαίτηση για μία βεβαίωση ανά αυτοτελή ιδιοκτησία προκύπτει από τον συμβολαιογράφο? Ρωτάω γιατί έχω περίπτωση 11 ιδιοκτησιών στην ίδια πολυκατοικία με έναν ιδιοκτήτη και η συμβολαιογράφος μου είπε ότι της αρκεί μία βεβαίωση για όλα (πρόκειται να γίνει συνολική μεταβίβαση των χιλιοστών του οικοπέδου που αντιστοιχούν στις ιδιοκτησίες αυτές - περίπτωση αντιπαροχής).

2) Μπορώ να κόψω μηδενική αμοιβή για τη βεβαίωση αν ο πελάτης είναι ΕΕ της οποίας είμαι διαχειριστής?

Ευχαριστώ!

 στον 4014 δινοταν αυτη η επιλογη, στον 4178 ομως δεν αναφερεται κατι τετοιο

 αλλα αφου τα ακινητα ανηκουν στην εταιρια σου

 μπορεις να κοψεις αποδειξη αυτοπαραδοσης ενα συμβολικο ποσο (ρωτα το λογιστη σου)

 και να κανεις και τις 11 βεβαιωσεις

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Yian, ΕΕ= ετερρόρυθμη εταιρεία της οποίας είμαι διαχειριστής... όντως δεν αναφέρεται στον 4178 αλλά μου φαινόταν λίγο παράλογο να φτιάξω 11 βεβαιώσεις για ένα συμβόλαιο)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

λόγω της αποχής των συμβολαιογράφων μια βεβαίωση που έβγαλα δύο μήνες πριν έληξε!

Φαντάζομαι κλασσικό πρόβλημα!

Υπάρχει η δυνατότητα να μου ξαναανοίξουν το σύστημα  και να επανεκδόσω την παλιά με άλλα ημερομηνία αυτοψίας  ή θα πρέπει να κάνω νέα δήλωση;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μιλάμε... οτι δεν το ξέρω οτι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Βασικά ούτε εσύ το ξέρεις.

Θα πρέπει προκειμένου να συγκρίνεις να βρεις σχέδια οα.

Αν δεν υπάρχει θες βεβαίωση. Ομως προκειμένου να κερδίσεις λίγο χρόνο δεν σου τα πολυλέω διότι και εγώ δεν θυμάμαι τώρα.Ομως όπως λέει ο νόμος πας ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ για ανασύσταση φακέλου με την ανάλογη αμοιβή που καλό θα ήταν να την έχει την ανασύσταση ο ιδιοκτήτης.

Αν δεν το κάνεις θα πρέπει να βεβαιώσεις βάσει κάποιων στοιχείων, επειδή το κείμενο της βεβαίωσης λέει: "μου επιδόθηκαν εγκεκριμμένα σχέδια, τίτλοι κλπ κλπ κλπ" θα πρέπει να σιγουρευτείς τι πρέπει να κάνεις και τη βεβαίωση- αν σου ζητείται- να δεις τι λεέι το κείμενο της. Και να ξαναδείς το νόμο για τις περιπτώσεις που δεν βρίσκεται η οα.

 

και πως το ξερεις αυτο? Επειδη σου το ειπαν?Δε μπορεις να δωσεις βεβαιωση ετσι.

Να σου πω το απλο παραδειγμα (που μου ετυχε) τα σχεδια της συστασης συνεπιπταν με την αδεια ως προς το εμβαδον, αλλα οχι ως προς τις ιδιοκτησιες!

Δηλαδη τα 4 διαμερισματα του οροφου ειχαν γινει 3!(διαμερισματωση δηλαδη)

Θες ανασυσταση φακελου, οπως σου τα λεει ο αρτσε και ο παυλος

 

 

Μετά από επίσκεψη στην πολεοδομία μου είπαν πως είναι ΑΔΥΝΑΤΗ η ανασύσταση του φακέλου επειδή δεν έχουμε από πουθενά το νόμιμο περίγραμμα...

Οπότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Δεν βγαίνει βεβαίωση ποτέ οπότε και δεν μεταβιβάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.