Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

Δεν απαιτείται ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ για βεβαίωση νομιμότητας με σκοπό τη μεταβίβαση. Δεν έχει θεσπιστεί νόμιμη αμοιβή.

 

 

Pavlos33, είσαι σίγουρος γι αυτό; στο ΤΕΕ δεν δηλώνεις την εργασία N4178 που είναι 1580€ έστω και για την βεβαίωση; 

 

 

Έχω την ακόλουθη περίπτωση και προσπαθώ να διευκρινίσω σχετικά με το αν μπορώ να κάνω μία αίτηση για να μειώσω το κόστος λόγο ΤΣΜΕΔΕ ανά βεβαίωση (περίπου 48€). Την παρακάτω την έχω στείλει στο ΥΠΕΚΑ.

 

 

Στις περιπτώσεις πολυκατοικίας που ένας ιδιοκτήτης κατέχει πλέον της μίας αυτοτελής ιδιοκτησίας (πχ 3 διαμερίσματα στον Γ’ όροφο και μία αποθήκη στο υπόγειο), δίνατε να εκδοθεί μία βεβαίωση μη αυθαιρεσιών για όλες τις αυτοτελής ιδιοκτησίες.

 

Σύμφωνα με το άρθρο 11 παρ1 του Ν4178, «Σε κάθε  οικόπεδο  ή γήπεδο  η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις  διατάξεις του παρόντος  μπορεί, κατ’ επιλογή  του ιδιοκτήτη, να γίνεται  είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων  κατασκευών ή χρήσεων είτε  με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας»

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω και στην περίπτωση που υπάγεται μία αίτηση για το σύνολο όλων των αυτοτελών ιδιοκτησιών, ούτος η άλλος το σύστημα θα εκδώσει μία βεβαίωση. Το ζήτημα προκύπτει με συμβολαιογράφους οι οποίοι απαιτούν  διαφορετικό «Μοναδικός Αριθμός Ακινήτου» (στο τέλος της βεβαίωσης που εκδίδεται στον Ν4178) για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που εκδίδεις βεβαίωση κατόπιν υπαγωγής και πληρωμής προστίμων. Τότε φυσικά και έχεις την νόμιμη αμοιβή για να πληρώσεις το τσμεδε, διότι έχεις υποβάλει δήλωση..

Στη περίπτωση που εκδίδεις βεβαίωση νομιμότητας χωρίς υπαγωγή σε ρύθμιση, (ακίνητο χωρίς αυθαιρεσίες) τότε δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή, δεν έχεις τσμεδε. Εκδίδεις το Τ.Π.Υ και τελείωσες.Αυτό εφαρμόζεται από την εποχή του ν. 4014, αυτό συνεχίζει να εφαρμόζεται και στο παρόντα νόμο.

Link to comment
Share on other sites

 

Pavlos33, είσαι σίγουρος γι αυτό; στο ΤΕΕ δεν δηλώνεις την εργασία N4178 που είναι 1580€ έστω και για την βεβαίωση; 

 

 

Έχω την ακόλουθη περίπτωση και προσπαθώ να διευκρινίσω σχετικά με το αν μπορώ να κάνω μία αίτηση για να μειώσω το κόστος λόγο ΤΣΜΕΔΕ ανά βεβαίωση (περίπου 48€). Την παρακάτω την έχω στείλει στο ΥΠΕΚΑ.

 

 

Στις περιπτώσεις πολυκατοικίας που ένας ιδιοκτήτης κατέχει πλέον της μίας αυτοτελής ιδιοκτησίας

Οχι, όπως θα σε ενημερώσει ο Συμβολαιογράφος θες μια βεβαίωση ανά ιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που εκδίδεις βεβαίωση κατόπιν υπαγωγής και πληρωμής προστίμων. 

Pavlos33, και εγώ στις βεβαιώσεις αναφέρομαι, την αμοιβή για την βεβαίωση δεν την δηλώνεις στο Portal του ΤΕΕ;   Αν τις δηλώσεις πως την δηλώνεις;

 

Οχι, όπως θα σε ενημερώσει ο Συμβολαιογράφος θες μια βεβαίωση ανά ιδιοκτησία

Ο συμβολαιογράφος αρχικά μου ζήτησε διαφορετικές αλλά όταν του ζήτησα να επεξηγήσει την περίπτωση του Άρθρου 11 Παρ1 τότε δεν ήξερε να μου απαντήσει και μου είπε θα το κοιτάξει και αυτός να το διερευνήσω και εγώ και αν δεν προκύπτει κάτι βάση νόμου να τις κάνουμε μία.

Link to comment
Share on other sites

δεν δηλώνεις νόμιμη αμοιβή για βεβαίωση μεταβίβασης.

Δηλώνεις μόνο συμφωνηθείσα και δεν αναγράφεις τίποτα στον αύξοντα αριθμό. Εκδίδεις Τ.Π.Υ και τίποτα περισσότερο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που δεν έχει θεσπιστεί νόμιμη αμοιβή για την συγκεκριμένη εργασία δεν σημαίνει και πως δεν απαιτείται εντολή πληρωμής από ΤΕΕ. Μια λύση που έχω επιλέξει εγώ είναι έκδοση εντολής πληρωμής από το σύστημα του ΤΕΕ για έλεγχο αρχιτεκτονικών, η οποία είναι και η εργασία που όντως εκτελείται και επιπλέον βγάζει τιμή ρεαλιστική.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ποια εντολή πληρωμής συνάδελφε; Έχει καταργηθεί η υποχρέωση κατάθεσης της αμοιβής στο ΤΕΕ ή την ΕΤΕ με τον ν.3919

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.