Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όπως στο λέει ο Ιάσονας. Οι αυθαιρεσίες ελέγχονται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας. Αν δεν τα έχεις δεν χορηγείς βεβαίωση. Από κει και ύστερα φροντίζεις να λάβεις την αμοιβή σου για τον έλεγχο ή να την συμψηφίσεις στην αμοιβή για την ανασύσταση ή την μερική ανασύσταση ορόφου (εάν υπάρχουν στοιχεία που μπορούν να βοηθήσουν στη μερική ανασύσταση).

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα πολυκατοικίας φαίνεται στη σύσταση ως ένα ενιαίο διαμέρισμα ενώ στα εγκεκριμένα σχέδια ως δύο διαφορετικά διαμερίσματα (περίπτωση διαμερισμάτωσης).

Ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να διαχωρίσει το διαμέρισμά του και να το επαναφέρει στη κατάσταση που το δείχνουν τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας και μετά το διαχωρισμό να τροποιήσει και την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Πόσες βεβαιώσεις απαιτούνται για την τροποποίηση της σύστασης?

Μια για ενιαίο διαμέρισμα όπως είναι σήμερα ή τρεις (μια για το διαμέρισμα όπως είναι σήμερα και μια για κάθε ένα από τα δύο μελλοντικά που θα δημιουργηθούν)?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

εχεις ΟΑ για δυο διαμερισματα

εγινε συσταση για ενα...αρα ενα ΚΑΕΚ εχεις στο Κτηματολογιο σημερα...

 

εχεις μια παραβαση "καθαιρεσης μεσοτοιχιας"

αρα θα τακτοποιησεις αυτη την παραβαση και θα εχεις ενα ωραιο  νομιμο  ενιαιο ολοκληρο...με ενα ΚΑΕΚ....

 

Μετάαα

οταν θελησεις κανεις μια ΕΕΜΚ.... να ανεγειρεις μεσοτοιχια εκει και  όπου  εσυ  θα θελησεις..

και με βαση την αδεια θα κανεις την τροποποιηση της συστασης. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω μια απορία. Πριν από μερικούς μήνες έβγαλα μια βεβαίωση αδομητου όμως έληξε και μου ζήτησε ο συμβολαιογράφος να ξαναβγάλω. Ομως την άφησαν και έληξε και δεύτερη φορά. Υπάρχει πρόβλημα αν βγάλω και τρίτη φορά? Πόσες φορές μπορώ να βγάλω την ίδια βεβαίωση? Τη δεύτερη φορά δεν τη χρέωσα αλλά τώρα νομίζω ότι θα τη χρεώσω λίγο. Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

κατ΄ αρχας το θεμα ειναι να γινει νομιμο το ενα ενιαιο διαμερισμα

 

 

Μετα να δουμε πώς μπορει να χτισθει  νομιμα   ενας μεσοτοιχος

[και αν δεν ειναι με ΕΕΜΚ...με τι αλλο μπορει να γινει???]

 

Πες οτι εξ αρχης ειχες ενα διαμερισμα 150 τμ και χωρις αυθαιρεσιες

Αποφασισες να το χωρισεις στα δυο..

Πώς μπορει να γινει...ετσι θα γινει....

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω η πορεία θα είναι : Διαμερισμάτωση -> βεβαίωση ενιαίου -> άδεια δόμησης διαχωρισμού  ->  βεβαίωση για κάθε νέο διαμέρισμα.

Τώρα αν θα είναι άδεια δόμησης ή ενημέρωση φακέλου ή μικρής κλίμακας, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω μια απορία. Πριν από μερικούς μήνες έβγαλα μια βεβαίωση αδομητου όμως έληξε και μου ζήτησε ο συμβολαιογράφος να ξαναβγάλω. Ομως την άφησαν και έληξε και δεύτερη φορά. Υπάρχει πρόβλημα αν βγάλω και τρίτη φορά? Πόσες φορές μπορώ να βγάλω την ίδια βεβαίωση? Τη δεύτερη φορά δεν τη χρέωσα αλλά τώρα νομίζω ότι θα τη χρεώσω λίγο. Εσείς τι λέτε?

Προφανώς όσες θες αφού κάθε φορά πρόκειται για διαφορετική και δεν είναι ποτέ η ίδια. Το τονίζω αυτό επειδή ρώτησες πόσες φορές μπορείς να βγάλεις την ίδια βεβαίωση. Από τη στιγμή που περνάει το δίμηνο και λήγει η ισχύς της προηγούμενης βεβαίωσης εσύ βγάζεις νέα κάνοντας και νέα αυτοψία προκειμένου να βεβαιωθείς ότι δεν συντελέστηκε εντωμεταξύ κάποια αυθαιρεσία. Μη διστάζεις να τη χρεώσεις γιατί πρέπει να καταλάβει και ο πελάτης και ο συμβολαιογράφος ότι η βεβαίωση απαιτεί δουλειά και δεν είναι μια κόλλα χαρτί που τη βγάζεις έτοιμη από το συρτάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.