Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ιάσωνα όταν αναφέρεις παραπάνω "προώθηση" πως γίνεται όταν εγώ έχω δήλωση με 80% πληρωμένο, πατάω Υπαγωγή και δεν προωθείτε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

εχω ενα Ε9  με 75 κυριουσ χωρους και 28 βοηθητικουσ δηλωμενα ετος κατασκευησ 1970. ειναι μια κατοικια με κολλητη αποθηκη 28τμ  η οποια μετα απο αυτοψια ειδα οτι ειχε ενα μπανιο και αποθηκουλα. μπορω να τα  βαλω κατηγορια 1 ? ποσα τετραγωνικα θα βαλω στουσ κυριουσ χωρουσ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση αδομητου εχω 32 συνιδιοκτητες κληρονομους....αλλοι εχουν ψιλη κυριοτητα κ αλλοι επικαρπια.θα πρεπει να τους περασω ολους στη βεβαιωση?υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Το δευτερο ερωτημα που προκυπτει ειναι απο τους 32 μεταβιβαζουν τα μεριδια (πωλητες) οι13 ,μηπως να γραψω μονο τα στοιχεια των πωλητων  κ οχι του συνολου των ιδιοκτητων?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

αν ειχες κτισμα και αυθαιρεσιες θα λεγαμε

"το 100%"

 

τωρα,  ενα αδομητο εχεις...

νομιζω οτι παλαιοτερα,  σε παρομοιο θεμα, ειχε προταθει η εξης λυση

 

"να δηλωσουν αυτοι [οι 13] οτι κατεχουν κατα.το 100% το,εστω,  40% του αδομητου..."

 

στο τελος τελος...μονον "αυτο" το ποσοστό  μεταβιβαζεται..

 

[ισως να υπαρχει  και  αλλη αποψη...θα περιμενουμε τους φιλους μας...]

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Νίκο

Η εφαρμογή απαιτεί το 100% .Μια ιδέα θα ήταν να αναφέρεις στην Τ.Ε ότι μεταβιβάζονται , όπως αναφέρει ο Δημήτρης (με τις καλησπέρες μου) έστω το 40% αδόμητου που για τις ανάγκες τις εφαρμογής θεωρείται ότι τα ποσοστά των συνιδιοκτητών που το διαμορφώνουν αφορούν στο 100% του μεταβιβαζόμενου ποσοστού, δηλαδή το 100% επί του 40%.

Link to comment
Share on other sites

 την καλημερα μου Παυλο κ Δημητρη κ με τη συμβολαιογραφο που συζητησα δεν εχει προβλημα να μπουν οπως αναφερετε πιο πανω κ οι δυο σας, μονο οι πωλητες με 100% επι του 40% πχ,,αλλα κ παλι πρεπει να περασω τους 13 πωλητες στο συστημα,σωστα?κ η ΑΠΥ θα κοπει σε εναν εξαυτων?

Μερικοι εξαυτων των 13 εχουν μονο επικαρπια...λογικα τους βαζω κ αυτους?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα όταν αναφέρεις παραπάνω "προώθηση" πως γίνεται όταν εγώ έχω δήλωση με 80% πληρωμένο, πατάω Υπαγωγή και δεν προωθείτε?

 

Δεν το αναφέρω εγώ, αλλά οι οδηγίες του ΤΕΕ. Υποθέτω ότι, θα γίνεται. Δεν το έχω κάνει...... 

 

 

καλησπερα σας

εχω ενα Ε9  με 75 κυριουσ χωρους και 28 βοηθητικουσ δηλωμενα ετος κατασκευησ 1970. ειναι μια κατοικια με κολλητη αποθηκη 28τμ  η οποια μετα απο αυτοψια ειδα οτι ειχε ενα μπανιο και αποθηκουλα. μπορω να τα  βαλω κατηγορια 1 ? ποσα τετραγωνικα θα βαλω στουσ κυριουσ χωρουσ?

ευχαριστω

 

Προφανώς και μπορεί να ενταχθεί σε κατηγορία 1, αρκεί βεβαίως να συμφωνεί και η αυτοψία σου.

Επίσης, αν ολόκληρο το ακίνητο είναι αυθαίρετο, τότε να βάλεις 75 τ.μ. στους κύριους χώρους και 28 τ.μ. στους χώρους με μειωτικό συντελεστή. Υποθέτω επίσης ότι, η αποθήκη και το "σπίτι" δεν επικοινωνούν. Ό,τι όμως και να βάλεις (δηλαδή, και όλα κύριους χώρους να τα βάλεις) το πρόστιμο δεν αλλάζει λόγω της κατηγορίας.

 

 

ΙΑΣΟΝΑ εννοεις οτι σου σβηνουν τα μυνηματα σου? ποιος δηλαδη?

 

Απάντησα στο προηγούμενο εκεί Post χαριτολογώντας και γράφοντας κάτι σχετικό με τις "επιλογές" που μπορεί να κάνει ο καθένας μας (όχι κατ' ανάγκην εκτός θέματος) και σε 3-4 ώρες είχε εξαφανιστεί!!!! Το ...."χέρι του Θεού" μάλλον! Δεν είναι όμως η πρώτη φορά!!! Πάντα όταν είμαι κάπου "καυστικός" αυτό γίνεται. Θα μπορούσα να μην το αναφέρω, τιμώντας τη "φιλοξενία" που παρέχεται, αλλά σκοπίμως το κάνω για πολλούς και διαφόρους λόγους.....

 

 

σε περιπτωση αδομητου εχω 32 συνιδιοκτητες κληρονομους....αλλοι εχουν ψιλη κυριοτητα κ αλλοι επικαρπια.θα πρεπει να τους περασω ολους στη βεβαιωση?υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Το δευτερο ερωτημα που προκυπτει ειναι απο τους 32 μεταβιβαζουν τα μεριδια (πωλητες) οι13 ,μηπως να γραψω μονο τα στοιχεια των πωλητων  κ οχι του συνολου των ιδιοκτητων?

 

Δυστυχώς πρέπει ν' αναφερθούν όλοι, διότι όλοι είναι ...ιδιοκτήτες!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Δυστυχώς πρέπει ν' αναφερθούν όλοι, διότι όλοι είναι ...ιδιοκτήτες!

 

 

να το ξαναδουμε

 

μας εχει απασχολησει και στο παρελθόν...

http://www.michanikos.gr/topic/23755-%CE%9C%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BE-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9/page-144

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.