Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σε οικια που ανηγερθηκε με αδεια εχουν τηρηθει ολα η σχεδον ολα.δηλαδη η μπαζωμενη βεραντα δεν εγινε μπαζωμενη και μπηκε μια μικρη πορτουλα και εγινε μια υποτυπωδης αποθηκη ,ομως με εσωτερικο υψος μολις 1,20 μ.μηπως λογω του πολυ μικρου υψους μπορει να δοθει βεβαιωση η πρεπει να τακτοποιηθει?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έδινα βεβαίωση.

Με την ίδια λογική που θα την έδινα εάν σε κάποιο διαμέρισμα έβρισκα ένα από τα κλασσικά πατάρια πάνω από λουτρό....

Ωστόσο θα έκανα μια σχετική περιγραφή στο σώμα της δήλωσης.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει τακτοποίηση κατά τη γνώμη μου ΕΛ111. Εγω δε θα την έδινα τη βεβαίωση.

 

Με αφορμή παλαιότερη ερώτηση συναδέλφου θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε οικοδομή με δικαίωμα υψούν (υπόλοιπο δόμησης) έχουμε αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου (δηλαδή στην άδεια δεν προβλεπόταν η πρόσβαση στην ταράτσα). Από τη μια υπάρχει αυθαιρεσία, από την άλλη όμως αυτη αφορά τα κοινόχρηστα επομένως δεν επηρεάζει τη μεταβίβαση των οριζοντίων ιδιοκτησιών. Δίνω τη βεβαίωση για το δικαίωμα υψούν ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτή τη βεβαίωση υψούν θα τι έδινα 

 

Αν όμως με ζητούσαν βεβαίωση για όλο το κτίσμα ΟΧΙ δεν θα την έδινα

(θα ζητούσα να ρυθμιστούν και τα κοιν/στα)

Link to comment
Share on other sites

EL111 , δες αν η αυθαιρεσία αυτή εμπίπτει στην κατηγορία 3 (αποθήκη) , αν ναι γνώμη μου είναι ότι μπορείς να δώσεις βεβαίωση με τη σχετική αναφορά στην ΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μήπως το παρακάνουμε???

Είπαμε ότι η νομοθεσία είναι ένα μπάχαλο αλλά κι εμείς συμβάλουμε σε αυτό.

ΕL111 αν είχε και άλλες αυθαιρεσίες τότε ίσως να άξιζε να το τακτοποιήσεις και αυτό μαζί με άλλες λοιπές παραβάσεις.

Αλλά γι αυτό μόνο δεν θα έβαζα τους ανθρώπους σε φασαρίες...Το πολύ πολύ να τους έλεγα να κλείσουν την πορτούλα.

Link to comment
Share on other sites

σε οικια που ανηγερθηκε με αδεια εχουν τηρηθει ολα η σχεδον ολα.δηλαδη η μπαζωμενη βεραντα δεν εγινε μπαζωμενη και μπηκε μια μικρη πορτουλα και εγινε μια υποτυπωδης αποθηκη ,ομως με εσωτερικο υψος μολις 1,20 μ.μηπως λογω του πολυ μικρου υψους μπορει να δοθει βεβαιωση η πρεπει να τακτοποιηθει?

 

 

Προσωπικά θα έδινα βεβαίωση.

Με την ίδια λογική που θα την έδινα εάν σε κάποιο διαμέρισμα έβρισκα ένα από τα κλασσικά πατάρια πάνω από λουτρό....

Ωστόσο θα έκανα μια σχετική περιγραφή στο σώμα της δήλωσης.

 

 

Βρε παιδιά μήπως το παρακάνουμε???

Είπαμε ότι η νομοθεσία είναι ένα μπάχαλο αλλά κι εμείς συμβάλουμε σε αυτό.

ΕL111 αν είχε και άλλες αυθαιρεσίες τότε ίσως να άξιζε να το τακτοποιήσεις και αυτό μαζί με άλλες λοιπές παραβάσεις.

Αλλά γι αυτό μόνο δεν θα έβαζα τους ανθρώπους σε φασαρίες...Το πολύ πολύ να τους έλεγα να κλείσουν την πορτούλα

yian  και     da-mi

 

σωστοι

 

ειτε ειναι σαν.... παταρι

ειτε ειναι σαν.... συρταρι

 

δεν αποτελει πολεοδομικο μεγεθος..

 

την τελευταια φορα πριν 1-2 χρονια που ειχαμε παρομοια περιπτωση η απαντηση του συναδελφου ηταν

 

"παω κιολας να το κλεισω"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε οικια που ανηγερθηκε με αδεια εχουν τηρηθει ολα η σχεδον ολα.δηλαδη η μπαζωμενη βεραντα δεν εγινε μπαζωμενη και μπηκε μια μικρη πορτουλα και εγινε μια υποτυπωδης αποθηκη ,ομως με εσωτερικο υψος μολις 1,20 μ.μηπως λογω του πολυ μικρου υψους μπορει να δοθει βεβαιωση η πρεπει να τακτοποιηθει?

 

Ούτε κι εγώ θα έδινα βεβαίωση 4178 πριν ρυθμιστεί.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα την εδινα ,ομως αλλαξα γνωμη οταν συναδελφος μου ειπε οτι η μπαζωμενη βεραντα που εγινε υποτυπωδης αποθηκη δεν μπανει μεν στην δομηση μπαινει ομως στην καλυψη.αυτο ειναι ενα θεμα.

απο την αλλη μηπως υπαρχει κατι που λεει οτι το πολυ χαμηλο υψος την απαλασει ακομα και απο χωρο βοηθητικης χρησης?δηλαδη δεν υπαρχει ενα ελαχιστο υψος που πρεπει να εχουν οι χωροι βοηθητικης χρησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.