Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

συμφωνα με τον 4178,

βεβαιωση δινεις για "συσταση" και γα "μεταβιβαση κυριοτητας"

 

εδω εχεις "αποκλειστικη χρηση" που εχει διακρατηθει  υπερ του οικοπεδουχου...[???]

 

[Ειναι λιγο περιεργη αυτη η "συμφωνια¨ αφου η αποκλειστικη χρηση "παει" με το ακινητο  σαν παρακολουθημα... οχι με το προσωπο...]

τεσπα

καλυτερα να μιλησεις με την  συμβ/φο...να δει το εγγραφο του  κτηματολογιου...

 

http://www.notarius.gr/uploads/files/umplhrwmatikes_dieukriniseis.pdf

 

το πολυ-πολυνα σου ζητησει  βεβαιωση οτι αυτες οι ΘΣΑ δεν εχουν κλεισει και δεν εχουν καμμια αυθαιρεσια..

[γνωμη μου ειναι οτι δεν απαιτειται..]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα ισόγειο κτίσμα με άδεια του 56! Απο την δυτική του πλευρά το κτίσμα (ειναι παραλληλόγραμμο) έχει αλλάξει σχήμα με τέτοιο τρόπο όμως που η δόμηση δεν μεταβάλλεται από την εγκεκριμένη. Επίσης για το συγκεκριμένο κτίσμα έχει εκδοθεί άδεια κατεδάφισης και αφού γίνει η μεταβίβαση λογικά θα κατεδαφιστεί. Θα δίνατε βεβαίωση σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

ας κανουν την κατεδαφιση πρωτα

 

και μετα δινεις βεβαιωση "αδομητου"

 

[για να μην μπλεκουν και με την ΔΟΥ, αφου θα πρεπει εντος 6μηνου να κατεδαφισουν...]

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα ισόγειο κτίσμα με άδεια του 56! Απο την δυτική του πλευρά το κτίσμα (ειναι παραλληλόγραμμο) έχει αλλάξει σχήμα με τέτοιο τρόπο όμως που η δόμηση δεν μεταβάλλεται από την εγκεκριμένη. Επίσης για το συγκεκριμένο κτίσμα έχει εκδοθεί άδεια κατεδάφισης και αφού γίνει η μεταβίβαση λογικά θα κατεδαφιστεί. Θα δίνατε βεβαίωση σε αυτή την περίπτωση?

 

ας κανουν την κατεδαφιση πρωτα

 

και μετα δινεις βεβαιωση "αδομητου"

 

[για να μην μπλεκουν και με την ΔΟΥ, αφου θα πρεπει εντος 6μηνου να κατεδαφισουν...]

Δεν θέλουν να κάνουν την κατεδάφιση πρωτα. Γιατί θα πρέπει να καταδεφίσουν εντος 6μηνου?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

οταν υπαρχει αδεια κατεδαφισης,

 

 ο αντικειμενικος υπολογιζεται   σαν "οικοπεδο χωρις κτισμα"...αρα λιγωτερη αξια

 

αν δεν γινει η κατεδαφιση εντος 6μηνου, η εφορια θα σας "χρεωσει" και με την αξια του κτισματος..

συζητησε το με την συμβ/φο...μηπως εγινε "ετος"

 

[προφανως ισχυει ακομα η αδεια κατεδαφισης...]

Link to comment
Share on other sites

σε 6 μήνες λήγει η άδεια κατεδάφισης.

Νομίζω πως πάντως μπορείς να δώσεις βεβαίωση, γράφοντας στα σχόλια ότι εκρεμούν εργασίες με βάση την ΧΥ άδεια κατεδάφισης.
Σε παρόμοια περίπτωση που είχα, αλλά όχι κατεδάφιση, αλλά νομιμοποίηση κατά την οποία επιβλήθηκαν εργασίες συμμόρφωσης, μου είπαν από το ΤΕΕ πως κλείνω την δήλωση μετά την οικοδομική άδεια ή άδεια δόμησης και σχολιάζω ότι εκρεμούν εργασίες.
Όσο είναι σε ισχύ άδεια δηλαδή, οι εκρεμείς εργασίες δεν αποτελούν αυθαιρεσία.

 

Θα πρέπει να μεταβιβαστεί και η άδεια κατεδάφισης νομίζω, ή δες με το συμβολαιογράφο αν το σενάριο αυτό είναι καλύτερο γενικά ή καλύτερα να κατεδαφίσουν πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην χρειάζεται; και εφόσον χρειάζεται, συνοδεύεται απ'τη δήλωση του 651/77

 

Υ.Γ. κάποιοι συμβολαιογράφοι, δεν το απαιτούν όμως, ειδικά για αναδασμό και τους αρκεί μια φωτοτυπία απ'το χάρτη. Βέβαια οπως και να'χει, κάποιος δε πρεπει να βεβαιώσει αρτιοικοδομησιμότητα;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σε μένα ο πελάτης με ένα απόσπασμα α4 με ακριβές αντίγραφο και μια σημείωση απο τη συμβολαιογραφο ότι θέλει μόνο βεβαίωση και το πεντασελιδο.

Έχω πρόβλημα με το να εντοπίζω το αγροτεμάχιο. Γιατι πολλοί ιδιοκτήτες στη περιοχή τα νοικιάζουν σε ένα και αυτό τα οργώνει όλα μαζί. Έτσι ούτε οι ίδιοι ξέρουν τα όρια τους.

Στο περίπου θα το κάνω γεωγραφικό εντοπισμό.

Link to comment
Share on other sites

,, μια σημείωση απο τη συμβολαιογραφο ότι θέλει μόνο βεβαίωση και το πεντασελιδο.

,,,,

Στο περίπου θα το κάνω γεωγραφικό εντοπισμό.

Στο περίπου το γήπεδο !!! στο περίπου και η αρτιότητα??? Στο περίπου και η βεβαίωση ???

Στο περίπου όταν κι αν σε τρέχουν μετά από μερικά χρονάκια σε δικαστήρια διότι (λεμέ τώρα) κάποιος κακός γείτονας κάτι χάνει ή κάτι δεν τον συμφέρει ποιος θα πληρώσει την νύφη?

Το χαρτί της συμβολαιογράφου?

Τον προσέλαβα, τον πλήρωσα για να με κατευθύνει… (θα έχει δικαίωμα να σου ζητήσει και αποζημιώσεις)

 

 

(αν μου επιτρέπεις στο περίπου πόσα θα πληρωθείς για αυτά?) :mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.