Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

Για αυτό το "περίπου" ρωτάω!!!

Πρώτη φορά μου τυχενει και ζητάω γνώμη.

Ειναι δυνατόν να μην θέλουν τοπογραφικό.

Και βέβαια δεν θα κάνω κατι στο περίπου.

Και δεν θα πάρω πολλά γιατι ειναι και συγγενής. Αλλα να μην μας ζητάνε και ρέστα μετα.

Εσύ όμως αν μου επιτρέπεις ποσά θα επερνες στο περίπου. :;

Link to comment
Share on other sites

....

Και δεν θα πάρω πολλά γιατι ειναι και συγγενής. Αλλα να μην μας ζητάνε και ρέστα μετα.

Εσύ όμως αν μου επιτρέπεις ποσά θα επερνες στο περίπου. :;

αγαπητέ... στατιστικά έχω παρατηρήσει ότι ιστορίες σαν αυτές για κάποιους άλφα ή βήτα λόγους... (δίκαιους άδικους ή για την χαροκαμένη μάνα)... δεν λαμβάνουν πολλά οι συνάδερφοι...

 

σε ότι αφορά εμένα, κατά κανόνα δεν κάνω δουλειά στο περίπου οπότε πάω με τους υπολογισμούς του ΤΕΕ... άντε ένα -10%. μαξ -15% αν έχει λιγότερο χρόνο απασχόλησης ... ή ιδιαίτερα χαροκαμένη μάνα.

 

Αν η ιστορία (η ανθρώπινη) είναι πράγματι τραγική προτιμώ να το κάνω τσάμπα.. δώρο αλλά όταν θα βρω χρόνο... 

Και για συναδέρφους άνευ αν το χρειαστεί ... ή τιμή χοντρικής... 

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλά κανείς.

Μακάρι να μπορούσαμε και εμείς να πάμε με τις αμοιβές του Τεε. Αλλα.... Αν υπάρχει ανταγωνισμός με το 1/3 του τεε τότε πως να ζητήσεις τόσα.

Έχω χάσει άπειρες δουλειές γιατι ήμουν ακριβή.

Αλλα η συζήτηση μάλλον θα διαγραφή λόγω του ότι είμαστε εκτός θέματος.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μόνο για βεβαίωση οχι δεν υπάρχει.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 johnjohn1, on 06 Oct 2015 - 21:51, said:

snapback.png

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα ισόγειο κτίσμα με άδεια του 56! Απο την δυτική του πλευρά το κτίσμα (ειναι παραλληλόγραμμο) έχει αλλάξει σχήμα με τέτοιο τρόπο όμως που η δόμηση δεν μεταβάλλεται από την εγκεκριμένη. Επίσης για το συγκεκριμένο κτίσμα έχει εκδοθεί άδεια κατεδάφισης και αφού γίνει η μεταβίβαση λογικά θα κατεδαφιστεί. Θα δίνατε βεβαίωση σε αυτή την περίπτωση?

 

Δεν θέλουν να κάνουν την κατεδάφιση πρωτα. Γιατί θα πρέπει να καταδεφίσουν εντος 6μηνου?

 

οταν υπαρχει αδεια κατεδαφισης,

 

 ο αντικειμενικος υπολογιζεται   σαν "οικοπεδο χωρις κτισμα"...αρα λιγωτερη αξια

 

αν δεν γινει η κατεδαφιση εντος 6μηνου, η εφορια θα σας "χρεωσει" και με την αξια του κτισματος..

συζητησε το με την συμβ/φο...μηπως εγινε "ετος"

 

[προφανως ισχυει ακομα η αδεια κατεδαφισης...]

 

σε 6 μήνες λήγει η άδεια κατεδάφισης.

Νομίζω πως πάντως μπορείς να δώσεις βεβαίωση, γράφοντας στα σχόλια ότι εκρεμούν εργασίες με βάση την ΧΥ άδεια κατεδάφισης.
Σε παρόμοια περίπτωση που είχα, αλλά όχι κατεδάφιση, αλλά νομιμοποίηση κατά την οποία επιβλήθηκαν εργασίες συμμόρφωσης, μου είπαν από το ΤΕΕ πως κλείνω την δήλωση μετά την οικοδομική άδεια ή άδεια δόμησης και σχολιάζω ότι εκρεμούν εργασίες.
Όσο είναι σε ισχύ άδεια δηλαδή, οι εκρεμείς εργασίες δεν αποτελούν αυθαιρεσία.

 

Θα πρέπει να μεταβιβαστεί και η άδεια κατεδάφισης νομίζω, ή δες με το συμβολαιογράφο αν το σενάριο αυτό είναι καλύτερο γενικά ή καλύτερα να κατεδαφίσουν πρώτα.

Ποια είναι η γνώμη των υπόλοιπων συναδέλφων για το τελευταίο? Η άδεια κατεδάφισης ισχύει πάντως για ένα χρόνο με δυνατότητα για παράταση ενός ακόμα χρόνου. Μιλάω για το τι ισχύει πολεοδομικά. Δεν ξέρω τι κανει η εφορία

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια κατεδάφισης δηλώνει αφενός την πρόθεση του ιδιοκτήτη να κατεδαφίσει, αφετέρου μια υπηρεσία που επιτρέπει τις εργασίες. Για διάφορους λόγους ένας ιδιοκτήτης μπορεί να μη θέλει να κατεδαφίσει ή να καθυστερήσει την κατεδάφιση και η άδεια να λήξει. Αυτό δε σημαίνει ότι το κτίριο του είναι αυθαίρετο. 

Η ενασχόληση που πρέπει να γίνει αφορά στο υπάρχον κτίριο. Αν αυτό δεν έχει αυθαιρεσίες δίνεις κανονικά βεβαίωση. Εαν έχει το ρυθμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

 johnjohn1, on 06 Oct 2015 - 21:51, said:

snapback.png

 

 

 

Ποια είναι η γνώμη των υπόλοιπων συναδέλφων για το τελευταίο? Η άδεια κατεδάφισης ισχύει πάντως για ένα χρόνο με δυνατότητα για παράταση ενός ακόμα χρόνου. Μιλάω για το τι ισχύει πολεοδομικά. Δεν ξέρω τι κανει η εφορία

 

Η άδεια κατεδάφισης δηλώνει αφενός την πρόθεση του ιδιοκτήτη να κατεδαφίσει, αφετέρου μια υπηρεσία που επιτρέπει τις εργασίες. Για διάφορους λόγους ένας ιδιοκτήτης μπορεί να μη θέλει να κατεδαφίσει ή να καθυστερήσει την κατεδάφιση και η άδεια να λήξει. Αυτό δε σημαίνει ότι το κτίριο του είναι αυθαίρετο. 

Η ενασχόληση που πρέπει να γίνει αφορά στο υπάρχον κτίριο. Αν αυτό δεν έχει αυθαιρεσίες δίνεις κανονικά βεβαίωση. Εαν έχει το ρυθμίζεις.

Επι της ουσίας καλά το λες συνάδελφε το θέμα είναι οτι αφενός είναι ένα κτίριο μη κατοικήσιμο και αφετέρου η δόμηση του σε απόλυτο νούμερο παραμένει η ίδια. Η διάσταση από την δυτική του πλευρά έχει μεταβληθεί κατά 29 πόντους((είναι παραπάνω από τους 20 πόντους ανοχή δηλαδή)! Πως να ρυθμίσεις τέτοια περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

.... Δεν ξέρω τι κανει η εφορία

Ο έλεγχος που κάνουμε για να δώσουμε το οκ ότι δεν υπαρχει αυθαιρεσία σε ακίνητο είναι με βάση τις οικοδομικές άδειες του ακινήτου.

Οπότε.. παράδειγμα για το Χ ακίνητο υπαρχει μια άδεια για 200τμ οικία + 50τμ για άλλο ένα κομμάτι κτίσματος.

Βγάζει άδεια κατεδάφισης για το +50 και δεν έχει ακόμα υλοποιηθεί.

 

Άρα εγώ νομίζω ότι με βάση τις άδειες υπαρχει πρόβλημα διότι η τελευταία θα δείχνει το ακίνητο που κατεδαφίζει το +50.

 

Πάμε τώρα και σε παραλλαγές απατεωνιάς και πατέντες που θα μπορούσαν να κάνουν «εξυπνάκηδες» με σημαντικό όφελος.

Έχει ο άλλος σπίτι (και βίλα αν θες) 200τ.μ.

Βγάζει άδεια κατεδάφιση και με την λογική ότι έχει ισχύ ένα χρόνο και ΘΑ το κατεδαφίσει ζητά βεβαίωση μηχανικού ως οικόπεδο.

Οπότε φορολογικά πέφτει ιδιαίτερα χαμηλά.

Γίνεται η μεταβίβαση με βάση αυτό και μετά αφήνει την άδεια κατεδάφισης στην άκρη και δεν το κατεδαφίζει ποτέ…

 

Το ερώτημα είναι η Εφορία όταν και αν το πάρει χαμπάρι αυτό τι κάνει?

Πέραν το αν θα κυνηγήσει τον ιδιοκτήτη και τι ευθύνη έχει (αν έχει αφού θα πει εμένα ο μηχανικός μου είπε)… τον μηχανικό που δηλαδή ως μη υπάρχων κάτι που υπαρχει απλά με μια άδεια κατεδάφισης η οποία δεν είναι υποχρεωτική εκτελεστέα πράξη έδωσε βεβαίωση!!!

 

Αχαρτογράφητα νερά και οι «εξυπνάκηδες» πάντα υπάρχουν και ας μη είναι ο συγκεκριμένος…

Και μη πούμε ότι αν υπαρχει τέτοιο κενό (παραθυράκι) και ο άλλος θα μπορεί να κερδίσει 10 και 50 χιλιάδες ευρώ (μη πω πολλά περισσότερα άμα βγάλουν άδεια κατεδάφισης για το Mall) και τα μεταβιβάζουν ως οικόπεδα (με βάση μόνο άδειας κατεδάφισης) δεν θα το κάνουν ….

 

 

(το μου είπαν από το ΤΕΕ ανώνυμα απρόσωπα και χωρίς να γνωρίζω την εμπειρία  αυτού που το λέει … δεν μου λέει τίποτα. Αν είναι γραμμένο σε νόμο ή κάπου επίσημα τοτε αλλάζει αν όχι ελέγχουμε με βάση τις άδειες που έχει για το οικόπεδο το κτίριο)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες της εφορίας μέσω της ΠΟΛ 1149/94 για τον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας σε τέτοια περίπτωση είναι:

Αν έχει εκδοθεί άδεια κατεδάφισης, η οποία θα πρέπει και να προσκομίζεται, δε λαμβάνεται υπόψη η αξία του κτίσματος, εάν η κατεδάφιση του γίνει εντός έτους από το χρόνο έκδοσης της άδειας. Αν δεν κατεδαφιστεί μέσα στην προθεσμία αυτή, υποβάλλεται συμπληρωματική δήλωση, εντός μηνός από τη λήξη της, άλλως η αρχική δήλωση του φορολογουμένου προς την αρμόδια Δ.Ο.Υ. θεωρείται ανειλικρινής.
Σε περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί άδεια κα­τεδάφισης υπάρχει όμως πρωτόκολλο κατεδά­φισης, αυτό θα πρέπει επίσης να προσκομίζεται οπότε το κτίσμα δεν λαμβάνεται υπόψη κατά το υπολογισμό της αξίας του όλου ακινήτου. Αν το κτίσμα δεν κατεδαφιστεί εντός μηνός από την υποβολή της δήλωσης, ο φορολογούμενος υπο­χρεούται να υποβάλει συμπληρωματική δήλω­ση. Αν το κτίσμα δεν έχει στέγη (ασκεπές), τού­το δε λαμβάνεται υπόψη κατά τον υπολογισμό της αξίας του όλου ακινήτου. Σε περίπτωση επέκτασης υπάρχοντος κτίσματος η παλαιότητα υπολογίζεται χωριστά για κάθε τμήμα, ανάλογα με το χρόνο κατασκευής του, που αποδεικνύε­ται κατά τα ανωτέρω

 

Στο θέμα της βεβαίωσης για μεταβίβαση εχω τη γνώμη ότι ο συνάδελφος ελέγχει κανονικά όλο το κτίριο και αγνοεί την άδεια κατεδάφισης αφού αυτή δεν έχει υλοποιηθεί. Με άλλα λόγια, αν για παράδειγμα, η άδεια κατεδάφισης αφορούσε τμήμα κτιρίου προς κατεδάφιση και αυτό έχει αυθαιρεσίες, οφείλει να το τακτοποιήσει ασχέτως αν στο προσεχές μέλλον το τμήμα αυτό κατεδαφιστεί.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.