Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

θεωρώ πως όχι δεν μπορείς, αφού "αναφερόμαστε" σε ενιαίο ακίνητο χωρίς σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

 Ισόγειο κτίσμα προ του 1955 (αποδεδειγμένα). Προσθήκη καθ' ύψος το 1982 με οικοδομική άδεια, με διάφορες μικροαυθαιρεσίες. Πρόκειται να νοικιαστεί το ισόγειο για κατάστημα υγιειονομικού ενδιαφέροντος και απαιτείται βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας. Δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών. Μπορώ να δώσω βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας για το ισόγειο κατάστημα μόνο; 

Η βεβαίωση νομιμότητας απαιτείται μόνο σε σύσταση η μεταβίβαση εμπράγματου δικαιώματος. 

Η υγειονομική υπηρεσία δεν νομίζω ότι εντέλλεται να ζητήσει βεβαίωση τέτοιου τύπου (που αντιβαίνει στο νόμο) ή γενικά πολεοδομικής φύσης.

Απλώς εσύ θα πρέπει να υπογράψεις πάνω στην κάτοψη, δήλωση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης, της οποίας ένα από τα βασικά της κριτήρια είναι η νομιμότητα του χώρου που προορίζεται για επαγγελματικός.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,οταν εχω κανει υπαγωγη οχι οριστικη,εξοφληθηκε το προστιμο ,για να δωσω βεβαιωση κανω νεα δηλωση με αναφορα οτι εξοφληθηκε η υπ αρ δηλωση?

 

δεν θελω να κανω οριστικη τη δηλωση αυθαιρετου ακομη...

από ότι έχω καταλάβει για τον νόμο, για να δώσεις βεβαίωση, θέλεις όλα τα δικαιολογητικά και τουλάχιστον το 30% του προστίμου. Αν έχεις όλο το πρόστιμο και προφανώς όλα τα δικαιολογητικά (δηλώσεις, σχέδια, φωτό κλπ) γιατί να μην θέλεις να κλείσεις την δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω καταλάβει για τον νόμο, για να δώσεις βεβαίωση, θέλεις όλα τα δικαιολογητικά και τουλάχιστον το 30% του προστίμου. Αν έχεις όλο το πρόστιμο και προφανώς όλα τα δικαιολογητικά (δηλώσεις, σχέδια, φωτό κλπ) γιατί να μην θέλεις να κλείσεις την δήλωση;

για λογους φορολογικους δεν θελω να κλεισει η δηλωση μεσα στο 15...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό ΣΚ.

Μου ζητήθηκε προκειμένου να δώσω βεβαίωση μεταβίβασης να τακτοποιήσω έναν κλεστό μπαλκόνι. 

Στο γενικό έλεγχο που έκανα της ΟΙ για δόμηση κάλυψη κτλ, παρατήρησα λοιπές παραβάσεις (διαστάσεις ανοιγμάτων, διαστάσεις άλλων εξωστών κτλ) 

 

Μπορώ να τακτοποιήσω μόνο το κλειστό μπαλκόνι και στην τεχνική μου έκθεση να περιγράψω και τις λοιπές παραβάσεις χωρίς να τις δηλώσω?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για άδεια λειτουργίας φαρμακείου και πράγματι ζητάνε τέτοιοιυ είδους βεβαίωση. Ευχαριστώ πολύ!

Εννοείς ότι πράγματι ζητάνε βεβαίωση του Ν4178/13???

Αν αυτό εννοείς τότε δεν έχουν δικαίωμα να ζητάνε τέτοια βεβαίωση..... ._

Απλά γράφεις επάνω στο σχέδιο την δήλωση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης όπου όπως λέει και ο pavlos33 παραπάνω, αναφέρεις υποχρεωτικά και την νομιμότητα του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

 

Μου ζητήθηκε προκειμένου να δώσω βεβαίωση μεταβίβασης να τακτοποιήσω έναν κλεστό μπαλκόνι. 

Στο γενικό έλεγχο που έκανα της ΟΙ για δόμηση κάλυψη κτλ, παρατήρησα λοιπές παραβάσεις (διαστάσεις ανοιγμάτων, διαστάσεις άλλων εξωστών κτλ) 

 

Μπορώ να τακτοποιήσω μόνο το κλειστό μπαλκόνι και στην τεχνική μου έκθεση να περιγράψω και τις λοιπές παραβάσεις χωρίς να τις δηλώσω?

 

Θα τακτοποιήσεις τον κλεισμένο εξώστη ως ΥΔ με ΥΚ και θα ελέγξεις για παραβίαση Δ. Επίσης, θα τακτοποιήσεις και τις άλλες αυθαιρεσίες, όπως το αυθαίρετο τμημα εξώστη και τις αυθαίρετες μεταβολές όψεων. Πιθανότατα εξώστη και όψεις μπορείς με αναλυτικό ή με κατηγορία 3. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να τακτοποιήσω μόνο το κλειστό μπαλκόνι και στην τεχνική μου έκθεση να περιγράψω και τις λοιπές παραβάσεις χωρίς να τις δηλώσω?

 

Δεν απαγορεύεται αλλά δεν μπορείς να εκδόσεις την βεβαίωση εάν δεν ρυθμιστούν τα πάντα όπως είπαν και οι συνάδερφοι στα προηγούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.