Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πρόκειται για ένα διαμέρισμα  με άδεια του 1978 (με μεταγενέστερες ενημερώσεις(1980) των  σχεδίων λόγω αλλαγών στη θέση κλιμακοστασίου και κατάργηση τυπικού ορόφου ) που δεν έχει βρεθεί το εγκεκριμένο σχέδιο  της  κάτοψης ορόφου μέσα στο φάκελο της πολεοδομίας .

 

Έχω στα χέρια μου την άδεια , ενημερωμένο διάγραμμα κάλυψης , τοπογραφικό ,τομή και την κάτοψη ορόφου από την σύσταση οριζοντίου (που συμφωνεί με  την πραγματική κατάσταση).

 

1.Νομίζω ότι  δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση  με το σχέδιο σύστασης εφόσων δεν είναι νομιμοποιητικό στοιχείο.

2. Μπορώ να είμαι καλυμμένος με μια διαμερισμάτωση   ν.4178 και για τα τρία διαμερίσματα που υπάρχουν στον όροφο (αν και δεν συμφωνούν οι άλλοι ιδιοκτήτες)

3.Η λύση της μερικής ανασύστασης του φακέλου ο οποίος είναι γεμάτος λάθη, μάλλον είναι αμφίβολη και χρονοβόρα.  

 

Θα ήθελα της άποψή σας γιατί η υπόθεση έχει οδηγηθεί σε αδιέξοδο και πιέζουν για άμεση βεβαίωση.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

...... ενημερωμένο διάγραμμα κάλυψης.......

 

Αυτό δεν τα "λέει" όλα;;;; Γιατί ψάχνεις κάτι καλύτερο;;;;;; Σε τί ακριβώς τη χρειάζεσαι την κάτοψη του ορόφου;;;; Για την έκδοση Βεβαίωσης 4178 ο νόμος λέει να σου προσκομιστούν "εγκεκριμένα σχέδια" και με αυτά να ελέγξεις.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν τα "λέει" όλα;;;; Γιατί ψάχνεις κάτι καλύτερο;;;;;; Σε τί ακριβώς τη χρειάζεσαι την κάτοψη του ορόφου;;;; Για την έκδοση Βεβαίωσης 4178 ο νόμος λέει να σου προσκομιστούν "εγκεκριμένα σχέδια" και με αυτά να ελέγξεις.....

Ναι υπάρχει διάγραμμα κάλυψης εγκεκριμένο. Λέει ένα συνολικό εμβαδόν όλου του ορόφου. Η βεβαίωση θα δοθεί για το ένα από τα τρία διαμερίσματα δεν θα πρέπει να έχω την αντίστοιχη εγκεκριμένη κάτοψη για να ελέγξω σε σχέση με κοινόχρηστους χώρους και κυρίως με το γειτονικό διαμέρισμα ; Τα πρώτα σχέδια στην άδεια έδειχναν δύο διαμερίσματα ανά τυπικό όροφο μετά έγινε η ενημέρωση φακέλου (υπάρχει μόνο ο 2ος στο φάκελο) . Η σύσταση λέει τρία πχ στον 5ο και δύο στον 2ο . Πως να βεβαιώσω μόνο με την κάτοψη της σύστασης. 

Με το Δ,Καλ. μπορώ να ελέγξω το περίγραμμα ολόκληρης της οικοδομής και όχι την σχέση με το γειτονικό διαμέρισμα .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το Διάγραμμα Κάλυψης δεν είναι όπως είπες "ενημερωμένο διάγραμμα κάλυψης".......

Οπότε, αν δεν βρεις την "ενημερωμένη" εγκεκριμένη κάτοψη του ορόφου, που σε ενδιαφέρει, ΔΕΝ μπορείς να εκδώσεις Βεβαίωση 4178.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εντάξει τον όροφο στον 4178 ή υποχρεωτικά ανασύσταση φακέλου; Γενικότερα όταν έχουμε άδεια (στέλεχος) αλλά κλασικά δεν έχουμε κάτοψη μπορούμε να τακτοποιησουμε με 4178 ή υποχρεωτικά ανασύσταση ώστε να μπορούμε να εκδοσουμε βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ένα διαμέρισμα  με άδεια του 1978 (με μεταγενέστερες ενημερώσεις(1980) των  σχεδίων λόγω αλλαγών στη θέση κλιμακοστασίου και κατάργηση τυπικού ορόφου ) που δεν έχει βρεθεί το εγκεκριμένο σχέδιο  της  κάτοψης ορόφου μέσα στο φάκελο της πολεοδομίας .

 

Έχω στα χέρια μου την άδεια , ενημερωμένο διάγραμμα κάλυψης , τοπογραφικό ,τομή και την κάτοψη ορόφου από την σύσταση οριζοντίου (που συμφωνεί με  την πραγματική κατάσταση).

 

1.Νομίζω ότι  δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση  με το σχέδιο σύστασης εφόσων δεν είναι νομιμοποιητικό στοιχείο.

2. Μπορώ να είμαι καλυμμένος με μια διαμερισμάτωση   ν.4178 και για τα τρία διαμερίσματα που υπάρχουν στον όροφο (αν και δεν συμφωνούν οι άλλοι ιδιοκτήτες)

3.Η λύση της μερικής ανασύστασης του φακέλου ο οποίος είναι γεμάτος λάθη, μάλλον είναι αμφίβολη και χρονοβόρα.  

 

Θα ήθελα της άποψή σας γιατί η υπόθεση έχει οδηγηθεί σε αδιέξοδο και πιέζουν για άμεση βεβαίωση.

 

Ευχαριστώ.

προσωπικά πιστεύω ότι μπορείς να προχωρήσεις ως εξής 

1. δήλωση της διαμερισμάτωσης -ως μιας λοιπής

(για να καλύψεις την τυχόν διαφορετική κάτοψη από την κάτοψη Ο.Α) 

2. δήλωση μιας παράβασης κατηγ 3

(για τυχόν αλλαγές παραθύρων και παραβάσεις κτιριοδομικού

που μπορείς να την εντάξεις και αργότερα με την ταυτότητα

αλλά την βάζεις  τώρα ..να ξεμπλέξεις και με αυτή άμεσα)

 

Όσο για το αν το πρόστιμο είναι 1 Χ 500€ ή 2Χ500

Νομίζω ...οι απόψεις διαφέρουν! 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κατ' εμέ πριν την έκδοση Βεβαίωσης 4178 απαιτείται Δήλωση 4178 για ρύθμιση των όποιων αυθαιρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

αφού πρώτα σου από  εδώ

την "καλή σου μέρα"

 

να σε ρωτήσω αν συμφωνείς με την παραπάνω λύση!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και συμφωνώ.

Επίσης το πρόστιμο είναι 2 Χ 500 + οτιδήποτε άλλο προκύψει (π.χ. ύψος, κατάληψη τ.μ. από κοινόχρηστο διάδρομο κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

για σένα είναι 2χ500

(που τις θεωρείς ως 2 αυτούσιες και απλά τις εντάσεις στην ίδια κατηγ) 

για άλλους 1χ500

(κατά ..το προστίθενται εγκ.. για να μην πληρωθούν κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.