Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α03] Βεβαιώσεις του Ν.4178/13


Recommended Posts

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις  σας.

Και εγώ πιστεύω ότι το πιο σωστό θα ήταν η ανασύσταση φακέλου γιατί μέσα στο φάκελο συνυπάρχουν σχέδια από  την παλιά λύση , λάθη στις διαστάσεις του κτηρίου,σχέδια από την ενημέρωση φακέλου, μπαλκόνι στο διαμέρισμα που υπάρχει αλλά δεν φαίνεται πουθενά κλπ.

Το πρόβλημα είναι ότι με όλα αυτά έχει καθυστερήσει η υπόθεση και δέχομαι αφόρητες πιέσεις και από τον ιδιοκτήτη και τον αγοραστή  - ακόμα άκουσα απειλές  και για μηνύσεις προς εμένα , την πολεοδομία κλπ.

Μετά αυτή την εξέλιξή θα πρέπει η βεβαίωση που θα δοθεί να μην έχει καθόλου κενά.

Ακόμα και αν η πολεοδομία εντάξει το σχέδιο της συμβολαιογράφου στο φάκελο (αν συμφωνεί το περίγραμμα με το εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης) νομίζω μια ρύθμιση θα πρέπει να γίνει .

 

Για την βεράντα σε εσοχή στο σώμα του κτηρίου που δεν φαίνεται πουθενά, την εσοχή που αντί για 1.30 είναι 1.15 ,αναντιστοιχίες σε συνολικές διαστάσεις. Θα μπορούσαν να ενταχθούν όλα με αναλυτικό.

 

Αυτό που  σκέφτομαι είναι τις αντιδράσεις μόλις ακούσουν για τακτοποίηση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά εμένα η απορία μου είναι αν έχουμε το δικαίωμα να εντάξουμε στον Ν.4178/2013 ένα ακίνητο για το οποίο κάποτε εκδόθηκε άδεια έχουμε στέλεχος αλλά όχι κατόψεις λόγω καταστροφής (πολύ συχνό φαινόμενο) ή πρέπει υποχρεωτικά λόγω ύπαρξης στελέχους να προχωρήσουμε σε ανασύσταση? 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα στοιχεία που έχεις σου αρκούν για να ελέγξεις τη νομιμότητα μπορείς να το τακτοποιήσεις. Αν δε σου αρκούν πως να τακτοποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Έστω οριζόντια ιδιοκτησία-διαμέρισμα α ορόφου από την πρόσοψη και ισογείου από την πίσω όψη λόγω υψομετρικής (οικοδομή με οροφοδιαμερίσματα και εξωτερικές μόνο σκάλες κλπ).

Παρότι το συγκρότημα εχει διάφορα, το διαμέρισμα αυτο ως οριζόντια είναι οκ.

Ωστόσο στην πίσω οψη (που είναι ισόγειο), ο από πάνω έχει κάνει προσθήκη "κατ επέκταση του μπαλκονιου", δημιουργώντας δωμάτιο και βεράντα, με αποτέλεσμα α) να υπάρχουν δύο στύλοι στον αύλειο χώρο (η αυλή ειναι κοινής χρησης ολης της οικοδομής βεβαια), β) να έχει δημιουργηθεί -"παρά τη βούληση" του δικού μου- ΗΧ χώρος σε συνέχεια του εξώστη του πανω διαμερίσματος (πάλι σε κοινόχρηστο δάπεδο βέβαια, αλλά ειναι μπροστά στην εξεταζόνενη είσοδο).

Εγώ τώρα δίνω βεβαίωση για την οριζόντια?

θαρρώ πως ναι, απλά είπα να πάρω και καμια άποψη!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνελληνες!

Μετράω διαμέρισμα οικοδομής με ΟΑ 2/3/1955 εκδοθείσα.

Ο,τι αυθαίρετο βρίσκω είναι αναλογου παλαιοτητας με την οικοδομή διότι τεκμαιρεται από το φέροντα οργανισμό αυτής.

Μπορώ από το στέλεχος της άδειας και μόνο να το θεωρήσω προ 55, δεδομένου ότι η άδεια εκδόθηκε προ της εφαρμογής του βασιλικού διαταγματος στις 30.11.1955 ή πρέπει να αναζητήσω ακριβή ημερομηνία περαίωσης της οικοδομής?

 

Με τι κριτήριο θα θεωρήσω την οικοδομή προ 55? Αρκεί το ότι όταν εκδόθηκε η άδεια δεν υφιστατο ΓΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη ερώτηση. Είναι μεγάλη οικοδομή - τι όροφο είσαι? χτίστηκε με την αρχική άδεια ή με επόμενη προσθήκη?? (το λέω επειδή κέντρο θεσσαλονίκης υπήρχε αυτή η πατέντα τότε - κάθε οικοδομή 2 και 3 άδειες "σε δόσεις" οπως θα ξερεις ήδη φανταζομαι)

Να έψαχνες στη ΓΥΣ μήπως από τύχη υπάρχει κάτι από 1955?

 

ΥΓ καμια άποψη για το δικό μου ποστ παραπάνω??

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

4ος όροφος, μια άδεια. Τι να ψάξω από ΓΥΣ, μήπως υπάρχει αεροφωτογραφια μεταξύ 02/03 και 30/11 του 1955? Και που θα καταλάβω ποιος όροφος είναι? Και ποιος περιμένει 2 μήνες να έρθει η φωτογραφία?

Ούτε ψυλλο στα αχυρα.

Θεωρώ πως η καταληκτικη ημερομηνία θα έπρεπε να είναι αυτή της έκδοσης. Με αυτά τα δεδομένα εγκρίθηκε η ΟΑ. Και μετά τις 30/11 να χτίστηκε ο όροφος όταν και εκδόθηκε ο πρώτος ΓΟΚ με βασιλικό διάταγμα, δεν άλλαζε κάτι ούτε στους όρους δόμησης ούτε στα στοιχεία των ήδη εκδοθεισων αδειών...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνελληνες!

Μετράω διαμέρισμα οικοδομής με ΟΑ 2/3/1955 εκδοθείσα.

Ο,τι αυθαίρετο βρίσκω είναι αναλογου παλαιοτητας με την οικοδομή διότι τεκμαιρεται από το φέροντα οργανισμό αυτής.

Μπορώ από το στέλεχος της άδειας και μόνο να το θεωρήσω προ 55, δεδομένου ότι η άδεια εκδόθηκε προ της εφαρμογής του βασιλικού διαταγματος στις 30.11.1955 ή πρέπει να αναζητήσω ακριβή ημερομηνία περαίωσης της οικοδομής?

 

Με τι κριτήριο θα θεωρήσω την οικοδομή προ 55? Αρκεί το ότι όταν εκδόθηκε η άδεια δεν υφιστατο ΓΟΚ?

Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 4: "Κτήριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ημερομηνίας ισχύος του από 09.08.1955 βασιλικού διατάγματος είναι νομίμως υφιστάμενο κατά τα οριζόμενα στην §1δ του άρθρου 23 του Ν.4067/2012. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής του και δεν απαιτείται η υποβολή σχετικών αποδεικτικών στοιχείων"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.