Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ΕΛΕΝΗ.G      " Πελάτης μου με ιδιωτικό συμφωνητικό το 1972 πήρε στην κατοχή του 1200 τ.μ, μέρος κληροτεμαχίου συνολικής έκτασης 19.000 τ.μ."

 

Απο  το 1972, περι τις 10 φορες ειχε δικαιωμα να κανει επικυρωση ανωμαλης δικαιπραξιας...

Δεν το εκανε.

Επισης δεν εχει κανει αγωγη χρησικτησιας.

Θεωρητικα δεν εχει κανεναν τιτλο κυριοτητας.

 

Μπορεις να πας με το αρθρο 5 και να τακτοποιησεις με την 10ετη νομη κλπκλπ, αλλα δεν αποκτας "εμπραγματα δικαιωματα"  σε ξεχωριστο τμημα, δλδ δεν μπορει να γινει μεταβιβαση.

 

Επομενως,

θα το πας 

σαν πριν 75  οπως πολυ σωστα ειπε ο  παυλος

 

αλλα  να προηγηθει  χρησικτησια για να αποκτησεις τιτλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι.

 

dimitris GM ,έχει εκδικαστεί η αίτηση για την επικύρωση ανωμάλων δικαιοπραξιών σύμφωνα με τα λεγόμενα του, οπότε θέλω να πιστεύω πως έτσι είναι. Απλά εγώ δεν έχω κάτι απτό στα χέρια μου εκτός από το ιδιωτικό συμφωνητικό που δεν με καλύπτει φυσικά. Για τη μεταγραφή όμως στο υποθηκοφυλακείο δε χρειαζόταν η βεβαίωση του 4178/2013; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ όπως και να έχει η λύση είναι να πάμε με κατασκευή προ 75.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως λόγω έλλειψης τίτλων ιδιοκτησίας, π.χ. εγώ, δεν θα  μπορούσα να κάνω υπαγωγή στον Ν.4178/2013....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως λόγω έλλειψης τίτλων ιδιοκτησίας, π.χ. εγώ, δεν θα  μπορούσα να κάνω υπαγωγή στον Ν.4178/2013....

 

Τελικά έχει εκδικαστεί η αίτηση επικύρωσης ανωμάλων δικαιοπραξιών, πήρα τη δικαστική απόφαση στα χέρια μου. Τη βεβαίωση τη χρειάζονται για τη μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο. 

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωσεις επικυρωσης λογω "μεταβιβασης"

αυτη ειναι η  Σολομωντεια λυση

 

παιρνεις την αποφαση...εχεις πελατη και εντολεα νομιμα

γινεται η τακτοποιηση

με βαση την βεβαιωση μεταγραφεται η αποφαση

 

υγ

η μεταγραφη αποφασης περι χρησικτησιας λογω "καταληψης" προ  25 χρονια, δεν χρειαζεται τακτοποιηση απο πριν,

διοτι δεν προκειται για "μεταβιβαση".

 

αλλα, αν ειναι να αρχισουν τα "οχι" και "δεν" και ενα σωρο αλλα περιεργα,

ακολουθεις  την ιδια διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Για την ίδια υπόθεση έχω μια απορία που ίσως θα έπρεπε να θέσω στο θέμα κατάτμηση εκτός σχεδίου αλλά επειδή παραπάνω έχω κάνει λόγο για το κληροτεμάχιο αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει σύντομα.

 

Η μεταβίβαση λόγω πωλήσεως (μερίδιο 1200 τ.μ στα 19.000 τ.μ) είχε γίνει το 1972 με το ιδ. συμφωνητικό. Με επικύρωση ανωμάλων δικαιοπραξιών το 2017 το ιδιωτικό συμφωνητικό επικυρώνεται. Επειδή όμως μέσα υπάρχει κτίσμα (έτος 1972) για όρους δόμησης που θα ανατρέξω;Έτος κατάτμησης του αγροτεμαχίου και δημιουργίας του διαιρετού τμήματος 1.200 τ.μ το 1972, σωστά; Τι γίνεται στην περίπτωση που δεν βρισκόμαστε εντός όρων δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΝΗ.G  Έτος κατάτμησης του αγροτεμαχίου και δημιουργίας του διαιρετού τμήματος 1.200 τ.μ το 1972, σωστά;

σωστα

Τι γίνεται στην περίπτωση που δεν βρισκόμαστε εντός όρων δόμησης;

μη αρτιο και μη οικοδομησιμο

 

υγ

προ 1975

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

υγ

η μεταγραφη αποφασης περι χρησικτησιας λογω "καταληψης" προ  25 χρονια, δεν χρειαζεται τακτοποιηση απο πριν,

διοτι δεν προκειται για "μεταβιβαση".

 Δημήτρη καλησπέρα. α)Επειδή δεν κατάλαβα, εννοείς πως αν ο πελάτης οριστικοποιούσε την ιδιοκτησία του με χρησικτησία τότε δε θα χρειαζόταν η βεβαίωση και άρα δε θα χρειαζόταν η τακτοποίηση;

β)Επιπλέον δεν ξέρω αν μπορούσε να γίνει με χρησικτησία, αν μπορούσες να με διαφωτίσεις, έχει τα απαραίτητα αποδεικτικά, επιπλέον όμως υπάρχει ιδ. συμφωνητικό για την κτήση του μέρους του αγρού έναντι αμοιβής (ο άνθρωπος από τον οποίο το αγόρασε δε ζει πλέον). γ)και μιας που είσαι νομικός, θα ήθελα τη γνώμη σου....εσύ θα έκανες διαιρετό ένα τέτοιο μέρος αγρού(προ 75) (1200 τ.μ εκτός σχεδίου, 13,5 μέτρα πρόσωπο) στο οποίο υπάρχει κτίσμα (προ 75 επίσης); Το ρωτάω γιατί έτσι δημιουργήθηκε ένα μη άρτιο και οικοδομήσιμο ενώ υπάρχει μέσα κτίσμα.

Link to comment
Share on other sites

α] προφανως "οχι"

Το εχει απο αγορα. Επομενως εχει χρησικτησια απο ατυπη αγορα=μεταβιβαση=βεβαιωση

Απλα, αν το εχει απο καταληψη, θα μετεγραφε την αποφαση χωρις να απαιτειται να εχει τακτοποιησει το κτισμα

διοτι δεν εκανε χρησικτησια λογω μεταβιβασης , οπου  ο 4178  απαιτει βεβαιωση,

αλλα λογω καταληψης για την οποια δεν λεει τπτ ο 4178

 

β] στα εκτος σχεδιου δεν απαγορευεται η δημιουργια  "τμηματος" μη αρτιου και μη οικοδομησιμου..

Το κοβεις σε οσα τμ. θελεις

[προφανως ....πλην περιπτωσεων απαγορευσεων...ΓΠΣ, ΖΟΕ, ΝΑΤΟΥΡΑ κλπ]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

....

β] στα εκτος σχεδιου δεν απαγορευεται η δημιουργια  "τμηματος" μη αρτιου και μη οικοδομησιμου..

Το κοβεις σε οσα τμ. θελεις

[προφανως ....πλην περιπτωσεων απαγορευσεων...ΓΠΣ, ΖΟΕ, ΝΑΤΟΥΡΑ κλπ] και ζώνης 500 μ (>1000 μ²)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.