Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

συν/φοι

Ίσως δεν με καταλάβατε!

δεν αμφισβητώ ότι σύμφωνα με το παρακάτω κατατίθεται στο συμβολαιογράφο η β/μ   και η Υ.Δ ιδιοκτήτη  

(που αφορά τη σχέση αγοραστή-πωλητή) 

     Ν 4178 Άρθρο 3 Δικαιοπραξίες
1. α. Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή που συντάσσεται μετά τη δημοσίευση του παρόντος και έχει ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, συμπεριλαμβανομένων των ακινήτων χωρίς κτίσμα, επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού.
Με την ως άνω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και τη βεβαίωση μηχανικού δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι:
            i) στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή
            ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, ή
            iii) ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 1 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 2 του παρόντος.

 

Αλλά προβληματίζομαι για το εάν

στην εξουσιοδότηση ιδιοκτήτη ή στο συμφωνητικό

πρέπει στις ρυθμίσεις  Ο.Ι ή καθέτων να γράφω πάντα  αυτό  

"μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου"

(που αφορά τη σχέση  "μηχανικού-ιδιοκτήτη και μελλ υποψήφιου πωλητή"

 

και πως εξασφαλίζομαι έναντι του ιδιοκτήτη  αν ήδη πουθενά δεν το έχω γράψει !

δηλ 

δεν μπορεί μια μέρα (όταν διαταραχθούν οι σχέσεις πωλητή αγοραστή-υ.γ βλέπε Ταυτ κτιρίου) 

ο πωλητής να μου πει: 

"καλά γιατί δεν μού 'δωσες τη βεβαίωση ii)

αφού στην ουσία σε εξουσιοδοτώ για ΟΛΑ"??

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

"δηλ.

δεν μπορεί μια μέρα (όταν διαταραχθούν οι σχέσεις πωλητή αγοραστή) 

ο πωλητής να μου πει: 

"καλά γιατί δεν μού 'δωσες τη βεβαίωση ii)

αφού στην ουσία σε εξουσιοδοτώ για ΟΛΑ"??
 

 

τιποτε δεν μπορει να σου πει...

διοτι  η εντολη δεν ειναι για ολα...ειναι για την" τακτοποιηση συγκεκριμενων αυθαιρεσιων σε συγκεκριμενη  ιδιοκτησια"

 

Και δεν μπορει να σου δοσει  εντολη  για τα κοινοχρηστα  ο ενας ιδιοκτητης -πωλητης ενος διαμερισματος,  ακομα και αν ηθελε....

 

Τα κοινοχρηστα τακτοποιουνται με ειδικη διαδικασια...απο την επιτροπη  της οικοδομης...με εξοδα  ολων...καποτε..οταν το αποφασισουν

 

ο ενας πουλαει το δικο του και φευγει

 

τυχον  μελλοντικα  εξοδα για τακτοποιησεις στα κοινοχρηστα...στις "αιθουσες",  και μονον  μεταξυ πωλητη-αγοραστη.

 

ασε  που στις 100 οικοδομες ...οι 90 απο αυτες  ολο και
"κατι"  ψιλοεχουν στα κοινοχρηστα...

 

[οι αλλες 10 εχουν και αυτες...αλλά δεν φαινονται..] :smile: :-)

 

αλλα ο 3ος/4ος αγοραστης/κληρονομος  δεν μπορει να ξερει τι εγινε /εκαναν στα τελευταια 30 χρονια στην οικοδομη...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ο.κ Δημήτρη 

Τα σέβη μου..!

 

Πάντως θα συμφωνείς

ότι αν  στη εξουσιοδότηση συμπεριλάμβανα και το

"μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου"

 

τότε η Β/Μ τύπου ii)

θα ήταν  σαφώς σε αντιστοιχία με την εξουσιοδότηση και

πέραν κάθε αμφισβήτησης απ' οποιονδήποτε!    

 

και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ και εσένα προσωπικά

και όλους τους συμμετέχοντες

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

καλημέρα

 

κοίτα πως έχει μια περίπτωση

Πατέρας σε χωριό κάτω των 2.00 κατ

είχε μια διώροφη οικοδομή καθ΄όλα νόμιμη το1984 

Έκανε σύσταση Ο.Ι και έδωσε στα 2 παιδιά του από ένα όροφο

 

Το κάθε παιδί μεταβιβάζει τον όροφο του στον ίδιο ΝΕΟ ιδιοκτήτη αντί 5.000€ δηλ σύνολο 10,000€

(με β/μ δική μου) και βάσει της σύστασης ο.ι 

 

Μέσα όμως στο ίδιο οικόπεδο υπάρχει μεταλλ αποθήκη 300τ.μ του 2006

στην οποία αναλογεί σήμερα (επομένως υποθέτω και κατά την συμπλήρωση ταυτ κτιρίου)

πρόστιμο περίπου 20.000€

 

Να υποθέσω ότι δεν θα τρελαθούν όλοι τους 

καταφερόμενοι εναντίον μου!

 

Να υποθέσω επίσης ότι δεν μπορούν να μου κάνουν τίποτα (με όσα μου προείπες)

 

αλλά δεν είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πάω  κατηγορούμενος 

και επομένως τα 300 των β/μ ή τα 1200€ της ρύθμισης θα μου τα φάνε σίγουρα οι συνάδελφοί σου, δικηγόροι?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  φιλε ΚΑΝΑ,

να ξαναδουμε το αρθρο

 

  Ν 4178 Άρθρο 3 Δικαιοπραξίες
1. α. Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή που συντάσσεται μετά τη δημοσίευση του παρόντος και έχει ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, συμπεριλαμβανομένων των ακινήτων χωρίς κτίσμα, επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού.
Με την ως άνω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και τη βεβαίωση μηχανικού δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι:
            i) στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή -[μιλαμε για το αχτιστο]
            ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου,   [χωροι του ακινητου ειναι οι διαδρομοι,η  εισοδος κλπ, ]

δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, ή
            iii) ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 1 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 2 του παρόντος.

 

 

θεωρω οτι

η μεταβιβαση ενος διαμερισματος, ειναι νομιμη,  ανεξαρτητα αν στον ακαλυπτο χωρο εχει χτισθει καποιο αυθαιρετο, διοτι, δεν αποτελει περιεχομενο της πωλησης για αυτον που πουλαει το διαμερισμα του...και το εχει κατασκευασει καποιος τριτος, ο οποίος "πρεπει"  να το νομιμοποιησει.

Τα ερωτηματα  ειναι ,

- ο αγοραστης που δεν γνωριζει οτι  υπαρχει αυτη η αυθαιρεσια στον "ακαλυπτο" η οποια του "στερει" τα δικαιωματα  συγχρησης  σε αυτο το σημειο  του ακαλυπτου.....

...και πώς μπορει/πρεπει να αντιδρασει..

-- αν ο "ιδιοκτητης/κατασκευαστης"  του αυθαιρετου  αρνηθει την τακτοποιηση, σε ποιον οφειλει να επιβαλει   τα προστιμα η ΥΔΟΜ??  στον "κυριο" που θα της υποδειξουν οι υπολοιποι  ή σε ολους  μια και βρισκεται στον κοινοχρηστο χωρο.. ....

και ας τρεχουν στη συνεχεια στα δικαστηρια  μεταξυ τους

Ειναι θεματα που  για να επιλυθουν θα περασουν αρκετα χρονια αντιδικιων και  δικαστικων αποφασεων

 

Εδω εχεις ενα οικοπεδο, εχεις μια αδεια με ενα διοροφο  κτισμα με δυο ιδιοκτητες..  και βλεπεις  "ενα ακομα κτισμα" εμβαδου 300 τμ.

Δεν αποτελει κατασκευη   "μη συμπεριλαμβανομενων των κοινοκτητων ή κοινοχρηστων χωρων του ακινητου"

διοτι ο ακαλυπτος χωρος  δεν ειναι "χωρος  του ακινητου"  με την πολεοδομικη εννοια...

ειναι ακαλυπτο οικοπεδο, με εμφανη μια τεραστια  αυθαιρετη  κατασκευη 300 τμ..

Η αναγραφη στα συμβολαια ειναι κλασσικη

"μετα του αναλογουντος σε αυτο ποσοστου  30% εξ αδιαιρετου οικοπεδου και  των  κοινοχρηστων και κοινοκτητων χωρων, μερων και εγκαταστασεων του ακινητου" [κτισματος, διοτι μονον το κτισμα εχει χωρους, μερει και εγκαταστασεις]

Εξ αλλου, αν ευρισκες  το οικοπεδο να εχει πατησει στο διπλανο κατα 2-3 μετρα, ή αν εχει καταπατηθει το ίδιο απο τριτον...
"κατι" θα εγραφες...

Και, μαλλον κατα τον υπολογισμο της αντικειμενικης εχει αναγραφει στις δηλωσεις φορου μεταβιβασης οτι δεν υφιστανται αλλα κτισματα...[εχει στα  σχετικα εντυπα  κατι τυπους που συμπληρωνονται για τα "υπολοιπα" οικοπεδου...κλπ]

Μακαρι να κανω λαθος...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

θα συμφωνησω μαζι σου

.....................................................

"Υποθετω"

 

Και λάβε ταυτοχρόνως υπόψην σου ότι, όλες αυτές οι αυθαιρεσίες είναι κυρίως Κατηγορία 3, που δεν υπάρχει "λήξη" στη ρύθμισή τους.

 

Π.χ. αγόρασα ένα PC και δεν μου έδωσαν το καλώδιο σύνδεσης της κεντρικής μονάδας με την οθόνη, τι να κάνω;;;;;

Να τους κάνω "μήνυση";;;; Να πάω να το ζητήσω τώρα;;;; Η' να πάω ν' αγοράσω ένα καλώδιο;;;

κ.ο.κ

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Συγνώμη εάν έχει απαντηθεί, αλλά δεν το βρήκα...

βεβαίωση 4178 με κτίσμα προ '55, τι επιλέγουμε;

 

Την περίπτωση

 

iii) ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν

σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 1

και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 2 του παρόντος.

 

?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ό,τι και να βάλεις σωστό είναι είτε αυτό που γράφεις παραπάνω είτε πως

'' Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ), στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.''

Αλλά πώς προκύπτει για σένα ότι είναι προ '55?

Έχεις πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος τουλάχιστον?

(περίπτωση ισογείου κτίσματος προ 55 σε οικόπεδο σε χωριό, το γκρεμίζει ο νέος ιδιοκτήτης εντελώς να φύγει η σαπίλα καθώς μόνο ως αποθήκη χρησιμοποιούνταν όπως το ξέρω για 30 χρόνια τουλάχιστον και στη θέση του χτίζει νέο, χωρίς άδεια φυσικά στο ίδιο περίγραμμα, για κατοικία όταν πηγαίνει στο χωριό. Αυτό κι αν δεν είναι προ '55 αυθαιρεσία  8-) )

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε αδόμητο αγροτεμάχιο με αρκετούς συνιδιοκτήτες εξ' αδιαιρέτου, ένας από αυτούς θέλει να μεταβιβάσει το ποσοστό του στο παιδί του.

Η βεβαίωση μηχανικού μπορεί να εκδοθεί μόνο στο όνομα του ενδιαφερόμενου προς μεταβίβαση, με ποσοστό ιδιοκτησίας 100% του ποσοστού του επί του τεμαχίου

ή πρέπει να εκδοθεί για όλους τους ιδιοκτήτες?

Η συμβολαιογράφος υποστηρίζει την πρώτη εκδοχή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω και εγώ μία παρόμοια περίπτωση με τον axilleasx.

Έχω περίπτωση βεβαίωσης αδόμητου αγροτεμαχίου που

θα βγεί βεβαίωση, αλλά στο συμβόλαιο φαίνεται ότι ο πελάτης μου

κατέχει τα 3/4 του τεμαχίου, ενώ το 1/4 μία άλλη (εξ αδιαιρέτου).

 

Η κυρία του 1/4 δεν βρίσκεται στην περιοχή και δεν υπάρχουν κάπου στοιχεία

επικοινωνίας καθώς και το συμβόλαιο είναι του 1975.

 

Εγώ την βεβαίωση την βγάζω με τα στοιχεία των ιδιοκτητών με 3/4 και 1/4 αλλά

στο αφμ της κυρίας του 1/4 το αφήνω κενό? (γιατί δεν το έχω)

Ή απλά βγάζω βεβαίωση με 100% ποσοστό του δικού μου πελάτη (καθώς εδώ σημειώνω

ότι στο Ε9 αυτός το δηλώνει 100% ιδιοκτησία)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.