Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εγώ βάζω τον έναν που μεταβιβάζει γιατί αυτός μεταβιβάζει το 100% που κατέχει...και προφανώς δεν μιλάμε για βεβαίωση αδομήτου....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση θανόντα συνιδιοκτήτη μου θυμίζετε τι κάνουμε ? Δεν έχει γίνει ακόμη αποδοχή κληρονομιάς.

 

Τον βάζω και αυτόν στους ιδιοκτήτες ?

Link to comment
Share on other sites

οι κληρονομοι του δικαιουνται να προχωρησουν  σε τακτοποιηση μετα απο την αποδοχη κληρονομιας

 

υγ

μαλλον θα χρειαστουν περισσοτερα στοιχεια...ειδος κτισματος...εμβαδον...γηπεδο με εξ αδιαιρετου/οικοπεδο...

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω τακτοποίηση.

 

Αφορά ένα διαμέρισμα στην Αθήνα.

 

Βεβαίωση δίνω για συμβόλαιο, μάλλον για δωρεά των δύο συνιδιοκτητών σε τρίτο (άλλο συγγενή) ή κάτι τέτοιο δεν είμαι σίγουρος. Υπάρχει λοιπόν ένας ιδιοκτήτης 50% που ζει και ένας 50% που έχει πεθάνει. 

 

Βάζω και τον θανόντα στους ιδιοκτήτες ? Να ρωτήσω αν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς ? Αν δεν έχει γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχουν αυθαιρεσιες, τις  οποιες  εχει τακτοποιησει ο αποβιωσας εν ζωή, μαζι με το αλλο 50%

 

αυτοι θα κανουν αποδοχη και θα πουλησουν μαζι με το αλλο 50% που - υποτίθεται  οτι- εχει τακτοποιησει το δικο του ποσοστο

 

 

αλλως, κανουν αποδοχη...τακτοποιούν μαζι με το αλλο 50% και ...ετοιμο προς μεταβιβαση

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυθαίρετα ρε συ Δημήτρη ! Δεν τακτοποιώ !! Γιατί το πολυπλοκεύεις το πράγμα χωρίς λόγο ? Σου λέω μία βεβαίωση δίνω για συμβόλαιο χωρίς αυθαιρεσίες. Γράφω τον αποθανόντα ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυθαίρετα ρε συ Δημήτρη ! Δεν τακτοποιώ !! Γιατί το πολυπλοκεύεις το πράγμα χωρίς λόγο ?

 

 

διοτι το ματι διαβαζει  και ο νους  δεν βλεπει :sad: :sad: :sad:

 

Σου λέω μία βεβαίωση δίνω για συμβόλαιο χωρίς αυθαιρεσίες. Γράφω τον αποθανόντα ?

 

Αφου  δεν μπορουν να πουλησουν χωρις αποδοχη

 

κανουν την αποδοχη τους

και δινεις βεβαιωση μη αυθαιρεσιων για ολους

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί, σε ένα ακίνητο έχουμε 3 πράγματα : πραγματικότητα, άδεια, συμβόλαιο.

 

1) Όταν πραγματικότητα και συμβόλαιο συμφωνούν και διαφωνεί η άδεια....κάνουμε τακτοποίηση.

2) Όταν πραγματικότητα και άδεια συμφωνούν και διαφωνεί το συμβόλαιο.....τι κάνουμε ?!

 

Π.χ. διαμέρισμα ενιαίο 80 τ.μ.. . Στην άδεια φαίνεται έτσι. Στο συμβόλαιο περιγράφεται σαν δύο διαμερίσματα 50 τ.μ. και 30 τ.μ. ! Μου ζητάνε βεβαίωση για το ενιαίο διαμέρισμα 80 τ.μ. . Τι κάνω ?!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν η άδεια συμφωνεί με την υφιστάμενη κατάσταση δεν θα είχα πρόβλημα να έδινα βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών. Με το ν.4178/13 ελέγχεις με τα εγκεκριμένα της αδείας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.