Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ναι....αλλα ελεγχεις συγκεκριμενη ιδιοκτησια! Εδω εγω τι θα γραψω στον τιτλο? Ποια ιδιοκτησια ? Ειναι περιεργο...

 

Εδω χρειαζομαστε τον Δημητρη..!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί, σε ένα ακίνητο έχουμε 3 πράγματα : πραγματικότητα, άδεια, συμβόλαιο.

 

1) Όταν πραγματικότητα και συμβόλαιο συμφωνούν και διαφωνεί η άδεια....κάνουμε τακτοποίηση.

 

σωστα, κανουμε διαμερισματωση

 

2) Όταν πραγματικότητα και άδεια συμφωνούν και διαφωνεί το συμβόλαιο.....τι κάνουμε ?!

 

Π.χ. διαμέρισμα ενιαίο 80 τ.μ.. . Στην άδεια φαίνεται έτσι. Στο συμβόλαιο περιγράφεται σαν δύο διαμερίσματα 50 τ.μ. και 30 τ.μ. ! Μου ζητάνε βεβαίωση για το ενιαίο διαμέρισμα 80 τ.μ. . Τι κάνω ?!

 

αδεια 80  τμ.  συμβολαια για δυο..."πραγματικοτητα" παλι για δυο

 

οπως ειπε και ο ακις

 

για σενα δεν υπαρχει παρανομια. Εχεις μια αδεια για 80 τμ. και ενα διαμερισμα 80 τμ

 

Το προβλημα ειναι "εμπραγματου" μορφής και δεν αφορά τον μηχανικο

Ας το λυσουν με την συμβ/φο τους...

 

"Πολεοδομικα",  δεν υπαρχει αυθαιρεσια

 

Για σενα, υπαρχει ενα "θεματακι" με τα συμβολαια που σου παραδιδουν σαν τιτλο κυριοτητας του πελατη  και δειχνουν δυο χωρους...

 

 

 

 

 

 

μια και εγινε η ερωτηση ενοσω εγραφα τα παραπανω

 

δινεις την βεβαιωση περι μη αυθαιρεσιων [ή περι τακτοποιησης οσων αλλων υπαρχουν]

 

στις παρατηρησεις σου γραφεις οτι σου εδωσαν δυο συμβολαια για αυτα τα τμ.  του διαμερισματος...

 

Θεωρω οτι εσυ δεν παρανομεις

και αυτοι θα κανουν πρωτα τροποποιηση της συστασης και μεταβιβαση σαν ενα  ενιαιο..."συμφωνο με την οικοδομικη αδεια"

 

μια φορα το ειχαμε αυτο το  ιδιο  θεμα πριν 1-2 μηνες

δεν μας ειπε ο συναδελφος πώς κατεληξαν με τον συμβ/φο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στην μία ιδιοκτησία έχεις τα μισά δωμάτια του χώρου που περιγράφεται στην άδεια. Στην άλλη τα υπόλοιπα. Η κάτοψη είναι νόμιμη. Άρα έχεις δύο νόμιμες ιδιοκτησίες, με λειτουργική συνένωση; (υποθέτω). Ελέγχεις δύο ιδιοκτησίες και δίνεις δύο βεβαιώσεις.

 

Η λειτουργική συνένωση είναι και νόμιμη πλέον με βάση το ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

ιωαννη,

εχει μια κατοψη στην ΟΑ για 80 τμ

εχει αυτον τον χωρο κατασκευασμενο συμφωνα με την αδεια.

Μεχρις εδω...ολα  ειναι νομιμα

 

Για λογους αγνωστους, εκαναν τα συμβολαια για δυο χωρους...

θα μπορουσαν να επικαλεσθουν λειτουργικη συνενωση αν στην αδεια ηταν "δυο" , πλην στην αδεια δειχνουν  80 τμ.

ενω  τα διαμερισματα  στα συμβολαια  σαν "δυο" ανεξαρτητες οριζοντιες ιδιοκτησιες.

Ετσι ειναι στο υποθηκοφυλακειο

ετσι και στο κτηματολογιο.

 

να δουμε πού θα καταληξουν με τον συμβφο...εχουν και μια πωληση να κανουν

και πρεπει να εξηγησουν στον αγοραστη το ενα που εγινε  στα συμβολαια σαν δυο, αλλά  νομιμα ειναι ενα..

και να δουμε τι δηλωσαν στο κτηματολογιο  και στο Ε9...και τι πιστοποιητικα θα ζητησει η συμβ/φος [και τι θα μπορεσουν να φερουν...]

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία της υπόθεσης και μόνο, θα μπορούσαμε να κάνουμε εικασίες με βάση την κάτοψη. Η πρώτη μου εικασία πριν δω την κάτοψη θα ήταν η εξής:

Η διάταξη ήταν τέτοια ώστε με κλείσιμο μιας πόρτας και άνοιγμα ενός τοίχου στον διάδρομο, εύκολα το ένα διαμέρισμα έγινε δύο. Στο μέλλον αλλάξανε χρήση πάλι και τα ενώσανε.

Άλλη εικασία θα μπορούσε να είναι, να τα δείξουν διαφορετικά στα συμβόλαια, (ως δύο διαμερίσματα) και να τα μοιράζανε σε δύο τέκνα (πχ), οπότε τους διευκόλυνε να δείξουν δύο ιδιοκτησίες αντί για μία εξ αδιαιρέτου.

Αν κάποτε υπήρχαν δύο διαμερίσματα, μπορεί να δεις πιθανά  ίχνη, όπως παλιά διπλά υδραυλικά, 2ο πατάρι κάπου (πάνω από το 2ο μπάνιο).

 

Όλα αυτά δεν επηρεάζουν νομίζω την έκδοση βεβαιώσεων. Τα συμβόλαια που σου παρουσιάζουν είναι αποδεικτικά ότι αυτό που ελέγχεις είναι δικό του και όχι κάποιου άλλου. Δεν τα χρησιμοποιείς στον έλεγχο νομιμότητας (εκτός από την περίπτωση κτισμάτων προ του 55).

 

ΠΕΑ αναγκαστικά θα κάνεις ένα όμως. Πώς θα το πάρει η συμβολαιογράφος όμως που θα δει δύο ιδιοκτησίες, δύο βεβαιώσεις και ένα ΠΕΑ, δεν μπορώ να προκρίνω. Θα βγει λίγο περίεργη η διατύπωση στο συμβόλαιο..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννη...με ένα όμικρον, δεν γίνεται να δώσω δύο βεβαιώσεις ! Δεν γίνεται αυτό που λες γιατί αν το κάνω είναι σαν να λέω ότι υπάρχουν νόμιμα δύο ξεχωριστά διαμερίσματα κάτι που δεν ισχύει. Εγώ μία βεβαίωση θα δώσω για το ενιαίο διαμέρισμα. Στην τεχνική έκθεση θα πρέπει να γράψω όμως τι γίνεται με τους τίτλους.

 

Γίνεται  να γίνει πρώτα τροποποίηση στα συμβόλαια και μετά να δώσω τη βεβαίωση ?

Link to comment
Share on other sites

Κι η δική μου γνώμη είναι 1 βεβαίωση, διότι εσύ βλέπεις ότι δείχνει η άδεια, ασχέτως τι περιγράφει το συμβόλαιο. Στα σχόλια της δήλωσης γράψε τι συμβαίνει.

 

Ερώτηση: Τα 2 συμβόλαια, από τι σχέδια συνοδεύονται? Έχεις τις κατόψεις? Πώς φαίνονται 2 εκεί, ενώ είναι και στην άδεια και στην πραγματικότητα 1 ???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κατόψεις τις οποίες δεν τις αναζήτησα και ούτε οι ιδιοκτήτες καίγονται να τις βρούνε. Σε κάποιο αρχείο συμβολαιογράφου θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Και η γνώμη η δική μου είναι ότι, αρκεί αρχικώς μία Βεβαίωση 4178 (με αναφορά των δύο τίτλων ιδιοκτησίας στα σχόλια). Στη συνέχεια ο συμβολαιογράφος, με τη βεβαίωση αυτή, θα πρέπει να κάνει διόρθωση των τίτλων ιδιοκτησίας, "μονομερή" διόρθωση της σύστασης (μάλλον γίνεται εύκολα) και (μάλλον) ταυτοχρόνως και η αγοραπωλησία. Θέλει πρωτίστως συνεννόηση μαζί του. 

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να βγάλεις βεβαίωση για περισσότερες από μία ιδιοκτησίες. Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα αρκεί στην συμβολαιογράφο, (ίσως και να αρκεί), εφόσον είναι "μονομερής" αλλαγή της σύστασης.

 

ΥΓ. Ως προς το "ο" δεν είμαι σίγουρος πώς είχε προκύψει αρχικά στο Avatar μου, γιατί αν θυμάμαι καλά είχα κάνει link με το facebook, όπου χρησιμοποιούσα greeklish. Δοκίμασα επανηλειμένα να το διορθώσω, αλλά η λειτουργία είναι κλειδωμένη στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.