Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

η βεβαιωση εκδιδεται υπο το καθεστως του ισχυοντος νομος

 

ο 4178  μας αποχαιρετησε

 

αρα , λογικα, θα πας με τον νεο.

 

Προφανως μια ηδη εκδοθεισα, ισχυει για δυο μηνες.

[γνωμη μου]

Link to comment
Share on other sites

η βεβαιωση εκδιδεται υπο το καθεστως του ισχυοντος νομος

 

ο 4178  μας αποχαιρετησε

 

αρα , λογικα, θα πας με τον νεο.

 

Προφανως μια ηδη εκδοθεισα, ισχυει για δυο μηνες.

[γνωμη μου]

 

 

Πάνω σε αυτό υπάρχει κάτι παραπάνω??

 

Έχω εκδώσει βεβαίωση μια βδομάδα πριν τη λήξη του ν4178, και γυρνάει τώρα ο συμβολαιογράφος και μου λέει πως από 2 διαφορετικά υποθηκοφυλακεία

ζητάνε βεβαιώσεις με το Νέο νόμο!!??

 

Μα... η βεβαίωση δεν έχει ισχύ για δυο μήνες με βάση τον ν4178, ο οποίος είναι εν ισχύ ακόμα? Στο νέο νόμο δεν είδα

κάπου να αναφέρει ή να καταργεί κάτι που να μου απαγορεύει να προχωρήσω με τη βεβαίωση αυτή! Χάνω κάτι από τη μετάφραση? 

Link to comment
Share on other sites

να μας πει τα υποθηκοφυλακεια

να τους στειλουμε  μεσω του φορουμ

 

την εγκυκλιο των συμβ/φων...

 

[ μερικοι....εχουν εντελως ξεφυγει...]

 

http://www.michanikos.gr/topic/50328-αρθρο-83-ν-449517-απαίτηση-έκδοσης-βεβαίωσης-μηχανικο/?p=938140

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

Να σας κάνω μία ερωτηση. Χρειάζομαι βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση ακινήτου στο οποίο έχω κάνει τακτοποίηση, αλλά έχουν περάσει δύο μήνες και του pdf που υπήρχε στο σύστημα δεν είναι έγκυρο πια (έχουν περάσει δυο μήνες απο την ημερομηνία αυτοψίας). Πως μπορώ να εκδόσω νεά ώστε να προχωρήσει ο πελάτης με την πωληση; Μπορείτε να μου πείτε την διαδικασία γιατί είναι πρώτη τακτοποίηση και δεν μου έχει ξανατύχει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς πλόν να εκδόσεις βεβαίωση από τον 4178.

Θα ανοίξεις νεο έργο στον 4495, θα συμπληρώσεις τα στοιχεία του ακινήτου και τίποτα στα φύλλα καταγραφής, θα γράψεις στα σχόλια ότι προκειται για έκδοση βεβαίωσης σε κτίριο που τακτοποιήθηκε με την υπ' αριθμ. τάδε δήλωση του 4178 και εκδίδεις αυτή που λέει ότι "εμπίπτει στις εξαιρέσεις...".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,

 

Μπορώ μήπως να ζητήσω να γυρίσει σε υπαγωγή και να αλλάξω την ημερομηνία αυτοψίας και να εκδόσω έτσι νεα, γιαυι βλέπω αν δεν κάνω λαθος πως το συστημα μου δίνει ακόμη αυτή την δυνατότητα; Αν προχωρήσω με τη διαδικασία με τον νεο νόμο όπως μου λέτε δεν πρόκειται να μου ζητήσει πάλι πρόστιμα γιατί είχα κάνει περαίωση; Με αυτη την νέα βεβαίωση και το έντυπο περαίωσης απο Ν4178 είναι καλυμενος ο πελάτης και εγω;

 

Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι λάθος να την ανοίξεις τώρα και να επανεκδώσεις σήμερα βεβαίωση από τον 4178 δεδομένου ότι έχει λήξει. Δεν ξέρω αν το σύστημα σου επιτρέπει να το κάνεις.

Δεν θα έχεις καμία υποχρέωση στον καινούριο νόμο γιατί δεν θα κάνεις μεταφορά της δήλωσης για υπαγωγή στον 4495 και επανυπολογισμό προστίμων.

Θα βγάλεις μια σκέτη βεβαίωση νομιμότητας για κτίριο που έχει ήδη τακτοποιηθεί.

Και επι 4178 έτσι κάναμε όταν χρειαζόταν νέα βεβαίωση για ακίνητο που είχε οριστική υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.