Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλίο για Στοιχεία Μηχανών Ι


Anthony73

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για ένα βιβλίο στοιχείων μηχανών Ι (κοχλίες,συγκολλήσεις,αντοχή υλικών,έδρανα κτλ) που να δίνει αρκετή βαρύτητα στο κομμάτι της αντοχής υλικών. Μου φαίνεται μακράν το βασικότερο κομμάτι των στοιχείων μηχανών Ι (3ο εξάμηνο μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ) και νομίζω στα λίγα βιβλία που έχω κοιτάξει (κυρίως παλαιότερα) δεν αναπτύσσεται επαρκώς.Έχω μια παλαιότερη έκδοση του βιβλίου του Στεργίου όμως το κομμάτι της αντοχής υλικών αναπτύσσεται πάρα πολύ συνοπτικά και κυρίως με την απλή καταγραφή τύπων. Βέβαια πρόκειται για την έκδοση του 1978. Στην νεότερη έκδοση του 2003, για όποιον την έχει, υπάρχουν σημαντικές διαφορές ; Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο άλλο καλό βιβλίο ; Ευχαριστώ.

Edited by Anthony73
Link to comment
Share on other sites

..... Η "βίβλος"....

 

J.E. Shingley and C.R. Mischke, "Mechanical Engineering Design", McGraw Hill Series in Mechanical Engineering, 5th Edition, 1989.

 

Και για την ιστορία, γιατί συγκινήθηκα γαμώτο.........

 

1993, Πάτρα, 3ετής Μηχανολόγος, αγορασμένο από το βιβλιοπωλείο "Η Γνώση" στην οδό Αράτου, 6800 δραχμές παρακαλώ. Συμφοιτητές...... που είστε μωρέ ???

 

Σαν χθες μου φαίνεται.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες.....Διπλάρης!! Εκανα 4 φορές να το περάσω αυτό το μάθημα. Στο τέλος από σπόντα τελευταίας στιγμής, που έπεσε θέμα παλαιότερο και έτυχε και το είχα μαζί μου. Κακώς δεν έπαιξα τζόκερ εκείνη τη μέρα, αλλιώς εκεί θα ήμουν ακόμη... :mrgreen:  :mrgreen:

 

Θα σου γράψω αύριο για βιβλία αν και δεν με βοήθησαν και τόσο....

Link to comment
Share on other sites

Δες και στη ανοιχτη βιβλιοθηκη του Ιδρύματος Ευγενίδου.

Μπορείς να κατεβάσεις το βιβλίο σε pdf ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ, συγγραφέας Λαζαρίδης, Λάζαρος

Λίγο παλιο αλλά ίσως βρεις κατί που να σε ενδιαφέρει....και δωρεάν!!

Link to comment
Share on other sites

''Machine Elements in Mechanical Design''

Robert L. Mott

 

Λίγο ακριβό, αλλα υπάρχουν και πολλά μεταχειρισμένα στο Amazon σε τιμές <40 ευρώ.

Θα σε καλύψει όσο αφορά τη θεωρεία.

Προσοχή ότι και να αγοράσεις, ψάξε την Ιnternational Εdition να μην μπλέξεις με Ιmperial μονάδες.

 

Αυτά του ιδρύματος Ευγενίδη (Αντοχή υλικών και Στοιχεία Μηχανών) είναι ''must have'', πρέπει να τα έχεις στη βιβλιοθηκη σου, αλλά είναι παροχημένα πλέον, βοηθούν μόνο σε χονδρικούς υπολογισμούς.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

 

Συμφωνώ με τον συνάδελφο  "FouksMechMech". Το  σύγγραμμα :J.E. Shingley and C.R. Mischke, "Mechanical Engineering Design", είναι για τον μηχανολόγο το "Ιερό Ευαγγέλιο". Με έχει βοηθήσει και με βοηθάει ακόμα, μετά από είκοσι χρόνια στο κουρμπέτι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.