Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΣΤΑΤΙΚΩΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΤΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΚΑΘ΄ΥΨΟΣ, ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ


 
achio

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση: Σε υφιστάμενη πολυκατοικία πέντε ορόφων του 1970 που έχει μελετηθεί με τον αντισεισμικό του 1959 κάνω προσθήκη καθ΄ύψος και κατ΄επέκταση στο υφιστάμενο δώμα (δεν υπάρχει πρόβλεψη μελλοντικού ορόφου). Για το παραπάνω κάνω τις εξής μελέτες:

1. Στατική μελέτη με τον αντισεισμικό του 1985 (ΕΑΚ παράρτημα Ε) κατόπιν ΥΔ ιδιοκτητών για το υπάρχον μαζί με το επιπρόσθετο βάρος της προσθήκης.

2. Αποτύπωση στατικών υπάρχοντος δεδομένο ότι υπάρχουν μικρές διαφορές στη διάταξη των φερόντων στοιχείων

3. Στατική μελέτη για την προσθήκη με βάση την ισχύουσα νομοθεσία (EC3, EAK) δεδομένου ότι είναι μεταλλική ελαφριά κατασκευή

4. Τεχνική έκθεση με ιστορικό κλπ

Η ειδικότητα μου είναι πολιτικός μηχανικός και τα ερωτήματα τα εξής:

1. Μου ζητήσαν από το πολεοδομικό γραφείο συνυπογραφή δεύτερου πολιτικού μηχανικού ή αρχιτέκτονα. Δεν βρίσκω τη σχετική νομοθεσία για το ποιες στατιές μελέτες απαιτούν προσυπογραφή και σε ποιες περιπτώσεις. 

2. Δεδομενου ότι η προσθήκη μου είναι ελαφριά μεταλλική και σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου < από το 20% του βάρους ορόφου από ποιες μελέτες απαλλάσομαι σύμφωνα με την εγκύκλιο 98/1989.

3. Στο βάρος του 20% συνυπολογίζονται μόνιμα και μεταβλητά φορτία στο δώμα του υφιστάμμενου και συγκρίνονται με την προσθήκη;

4. Σε περίπτωση που δεν βγει το 20% θα ήθελα τη γνώμη σας για τη συνυπογραφή και τα παραπάνω

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.