Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καταργήθηκε το Ελάχιστο Κόστος Κατασκευής Οικοδομών για εργολαβίες


nik

Recommended Posts

  • 10 months later...

Αν δεν κάνω λάθος

για τους ιδιώτες Ναι συμπεριλαμβάνεται

για τους επαγγελματίες όχι

Link to comment
Share on other sites

αυτά βρίσκω στο αρχείο μου (αλλά κάπου συγκρούονται!)

αρχικό ΕΚΚΟ 1994

Άρθρο 1
Ορισμοί
Για την εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 35 και 36 του ν. 2238/1994  νοούνται
«1. Ως Καθαρό Κόστος Κατασκευής Οικοδομής (ΚΚΟ),  το κόστος που περιλαμβάνει την αξία αγοράς των υλικών και την αμοιβή εργασίας η οποία προσφέρεται απ’ ευθείας ή μέσω υπεργολάβου, με το Φόρο Προ¬στιθέμενης Αξίας που αναλογεί σε αυτά και χωρίς τις ασφαλιστικές εισφορές. Στο Καθαρό Κόστος Κατασκευ¬ής Οικοδομής περιλαμβάνονται επίσης οι κάθε είδους μεταφορές και οι μισθώσεις μηχανημάτων, που συνδέο¬νται άμεσα με τις εκτελούμενες εργασίες, καθώς και οι προσφερόμενες υπηρεσίες κατά την εκτέλεση των επί μέρους εργασιών της οικοδομής. Δεν περιλαμβάνονται οι κάθε είδους αμοιβές μηχανικών για τη μελέτη και επίβλεψη των εργασιών.

 

Η υπο¬βολή των στοιχείων αυτών στις αρμόδιες πολεοδομικές υπηρεσίες, αποτελεί προϋπόθεση για την πληρότητα του φακέλου και τη χορήγηση της άδειας οικοδομής. Επισημαίνεται ότι εξαιρούνται από τη διαδικασία αυτή οι επιχειρήσεις κατασκευής και πώλησης οικοδομών για τις οικοδομές που υπάγονται στο Φόρο Προστιθέμενης Αξίας σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 του κωδ. Φ.Π.Α. (κυρ. ν. 2859/2000).

 

 

Αριθ.Πρωτ.: 1137140/2439/Α0012 ΠΟΛ 1277  

Αρθρο 1
Ορισμοί

Για την εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 35 και 36 του ν.2238/1994 νοούνται:
1. Ως Καθαρό Κόστος Κατασκευής Οικοδομής (ΚΚΟ), το κόστος που περιλαμβάνει την αξία αγοράς των υλικών με το ΦΠΑ όταν δεν εκπίπτει ως φόρος εισροών και την αμοιβή εργασίας, η οποία προσφέρεται απ'ευθείας ή μέσω υπερεργολάβου, χωρίς ΦΠΑ και ασφαλιστικές εισφορές. Στο Καθαρό Κόστος Κατασκευής Οικοδομής περιλαμβάνονται επίσης οι κάθε είδους μεταφορές και οι μισθώσεις μηχανημάτων, που συνδέονται άμεσα με τις εκτελούμενες εργασίες, καθώς και οι προσφερόμενες υπηρεσίες κατά την εκτέλεση των επιμέρους έργασιών της οικοδομής. Δεν περιλαμβάνονται οι κάθε είδους αμοιβές μηχανικών για τη μελέτη και επίβλεψη των εργασιών.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

#KANA

Η Αλήθεια είναι ότι συγκρούονται αυτά που μου παρέθεσες. Κλίνω πάντως με το ΦΠΑ σ' όλα. (υλικά-εργασία) για ιδιώτη με αυτεπιστασία.

 

#tsak1

Καταργήθηκε απ' όσο ξέρω ως δικαιολογητικό για την ρευματοδότηση του ακινήτου. Ως οφείλει όμως να  τηρεί κάποιος το ΕΚΚΟ για τυχόν έλεγχο? έχει αλλάξει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Για ιδιώτη είναι σίγουρα όλα μαζί με το ΦΠΑ

 

Όσο για το αν χρειάζεται η κάλυψη του ΕΚΚΟ με τιμολόγια ΝΑΙ

γιατί προβλέπεται δειγματοληπτικός έλεγχος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το εκκο που το βρίσκουμε;; όπως έγραψα και σε άλλο θέμα χτίζω οικοδομή με αυτεπιστασια. Ο συνάδελφος μηχανικός που έκανε την μελέτη δεν μου έδωσε πίνακα εκκο και επιμένει ότι έχει καταργηθεί. Με όσα διαβάζω καταλαβαίνω ότι στην περίπτωσή μου δεν έχει καταργηθεί και σε περίπτωση δειγματοληπτικου ελέγχου ενδεχομένως να έχω πρόβλημα.

 

Στο δια ταύτα συνάδελφοι πως μπορώ έστω και τώρα να έχω το εκκο; που πρέπει να απευθυνθώ;;

Link to comment
Share on other sites

... και επικουρικά στην ανάρτηση του ΚΑΝΑ, την ΠΟΛ.1067/3.4.2008 η οποία τροποποιεί την ΠΟΛ 1277/5/19.12.1994.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.