Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελιωση Μεταλλικου Υποστεγου στο ROBOT


 

Recommended Posts

Χαιρεται,

βρισκω οτι γινεται εξαιρετικη δουλεια σε χωρους οπως το forum αυτο.

 

Βασικα θα ηθελα βοηθεια σε μια μελετη μεταλλικου υποστεγου.

Περα απο τις πληροφοριες που αποκομισα απο εδω,καταφερα να επιλυσω το φορεα και να παραδωσω και τευχος μελετης.

Αυτο που εχω προβλημα ειναι η θεμελιωση στο robot (για να παραδωσω).

Θα ηθελά βοηθεια στο να βαλω θεμελιο και συνδετηριες δοκους στα υποστυλωματα και δεν βγαινει ,αν και εχω σπαταλησει αρκετες ωρες.

Λογαριαζω εφοσο το κανω αυτο , στις συνδεσεις του προγραμματος να εισαγω τις διαστασεις baseplate πακτωσης συμφωνα με θεμελιωση.

 

Εχω δει χρηστες οι οποιοι εχουν για παιχνιδι το robot και θα τους ειμαι υποχρεως για οποια βοηθεια.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

επισυναπτω και το αρχειο(.rtd2014)

Structurerev.rar

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και καθυστερημένα, είδα το μήνυμά σου.

 

Άποψή μου είναι τη θεμελίωση αυτή καθ' αυτή να τη δουλέψεις σε πρόγραμμα για

 

μπετά, όπως το FESPA. Το Robot είναι πολύ καλό πρόγραμμα για σχεδιασμό μεταλλικών κατασκευών,

 

αλλά δεν θα το έλεγα αξιόπιστο για ωπλισμένο σκυρόδεμα.

 

Αντίστοιχα το FESPA, είναι πολύ καλό για σχεδιασμό ωπλισμένου σκυροδέματος, αλλά όχι  για 

 

μεταλλικές κατασκευές.

 

Άρα θα πρότεινα, τις μέγιστες εντάσεις στη θεμελίωση που έχεις βρεi από το Robot δηλαδή ροπές, αξονικές και τέμνουσες,

 

να τις μεταφέρεις στο FESPA ή άλλο λογισμικό για μπετά, οποιοδήποτε ξέρεις εσύ, και να υπολογίσεις τα απαραίτητα σίδερα για

 

τη θεμελίωσή σου

Link to comment
Share on other sites

Δες και το σχετικό θέμα του robot, επίσης το format του αρχείου που ανέβασες είναι 2014 και δεν είναι δυνατόν να το ανοίξουμε με τις παλαιότερες εκδόσεις. 

 

Όπως μου ανοίγει μου φαίνεται κάπως περίεργη η διαμόρφωση, ίσως και να είναι λόγω του format. 

 

ΥΓ. άμα βλέπεις ότι δεν υπάρχει απάντηση σε ένα post, κάνε μια ανάρτηση να το ξαναφέρεις στην επιφάνεια, είναι πολλά τα θέματα και χάνονται στη ροή μερικές φορές. 

Link to comment
Share on other sites

Τον καιρό που δούλευα στην Αγγλία (πριν 7 χρόνια), όποτε είχα κάποια απορία με το Robot έστελνα ένα email μαζί με το αρχείο στο helpdesk του Robot σε έναν τυπά στην Πολωνία ο οποίος ήταν πολύ εξυπηρετικός και το κοιτούσε άμεσα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το email του ή το όνομά του. Δεν ξέρω τώρα πλέον που εξαγοράστηκε απο την Autodesk αν συνεχίζει να ισχύει το helpdesk της Πολωνίας αλλά ρίξε μια ματιά ή πάρε τηλέφωνο στην Autodesk Hellas μήπως έχουν αντίστοιχο τμήμα.

 

Ενναλακτικά, ρίξε μια ματιά εδώ: http://forums.autodesk.com/t5/Robot-Structural-Analysis/bd-p/351 και κάνε παρόμοια ανάρτηση (στα αγγλικά).

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σας ευχαριστω συναδελφοι ..

Η Αληθεια είναι ότι σπατάλησα αρκετές ώρες ακόμα και εβγαλα ακρη ,μια με το Robot και μια με το Ραφ Τολ.

 

Paktomenos ο ίδιος τύπος εμφανίζεται στα forum autodesk εχει πολωνικό επώνυμο και ειναι τρομερός. .τον παρακολουθώ και εγω μέσα από συζητησεις....

 

Σας ευχαριστω πολυ αν και απαντηθηκε αργα απο συναδελφους,αργησα και εγω να ανταποκριθω..

θα ακολουθω την μεθοδο του φρεσκαρισματος στα ποστ.

 

Συναδελφοι σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελες να μας πεις πως το αντιμετώπισες?

Εγώ αρχικά λύνω το φορέα με πακτώσεις (απο εδώ παίρνω και τις συνδέσεις εδράσεως) .

Στη συνέχεια λύνω το μεμονομένο πέδιλο ( βγάζει γενικά μεγάλες διατομές). Επιπλέον προσθέτω πεδιλοδοκούς (ή συνδετήριες δοκούς) ανάμεσα απο τα υποστηλώματα ->στο σημείο αυτό μπαίνει και η ενδοσιμότητα του εδάφους στις πεδιλοδοκούς μεσω της εντολής additional attributes->bar elastic ground. Με πάκτωση στις εδράσεις των υποστηλωμάτων (συνεχίζω να το θεωρώ rigid) διαστασιολογούνται οι πεδιλοδοκοί (ή οι συνδετήριοι δοκοί).

Επίσης , σε άλλη λύση, θεωρώ ενδοσιμότητα εδάφους στα supports (αν δεν είναι πάκτωση δε βγάζει όμως σύνδεση έδρασης αποτι θυμάμαι) και ξανακοιτάω μετακινήσεις-έλεγχο μελών (και αν οι ιδιομορφές είναι κοντά στο πακτωμένο φορέα.

Επισυνάπτω και αρχείο με 2 εικόνες απο το φορεα και την ενδοσιμότητα των πεδιλοδοκών 

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρουμ της Autodesk μπορεί να πάρει κανείς απάντηση σε οποιαδήποτε ερώτηση κι αν θέσει, είτε αυτή αφορά γενικά σε κάποια λειτουργία του προγράμματος είτε αφορά σε κάποιον συγκεκριμένο φορέα και θέλει απάντηση σε κάτι που έχει προκύψει δουλεύοντάς τον. Οι πολωνοί που απαντούν είναι οι ίδιοι της Robobat και είναι πάρα πολύ καλοί γνώστες, όπως επίσης είναι και πολύ εξυπηρετικοί (προφανώς αυτό γίνεται και στα πλαίσια της γενικής πολιτικής της Autodesk όσον αφορά το φόρουμ, αλλά και οι ίδιοι ήταν πάντοτε πολύ καλοί και ευγενικοί έτσι κι αλλιώς, ειδικά οι Artur Kosakowski και Pawel Pulak, ο τελευταίος είναι ο πιο παλιός αλλά και ο αρχηγός της υποστηρικτικής ομάδας και είναι πραγματικά φοβερός).

 

Επειδή χρησιμοποιώ και τα δύο προγράμματα που ανέφερες, μπορείς να περιγράψεις συνοπτικά τι έκανες και πως τα συνδύασες μεταξύ τους? Σε τι δεν μπορούσες να κάνεις δουλειά με το Robot στην θεμελίωση? Τι είδους θεμελίωση είχες, πέδιλα ή πεδιλοδοκούς?

Link to comment
Share on other sites

Για πεδιλα και συνδετηριες δοκούς εφαρμοζω τα ιδια με αυτα που αναφερεις..

και ακομα κατι σημαντικο οταν ρισαγω μεμονωμενα πεδιλα πριν επιλυσω και εφαρμοσω συνδετηριες δοκους...αποφορτιζω με την εντολη που υπαρχει στις ρυθμισεις για πέδιλα την ροπη πακτωσεις κατα 10%, ετσι ωστε κατα το σχεδιασμο να μην κανει τρελα πραγματα..και μετα προσθετω συνδετηριες δοκους με την περιγραφη που λες και δινω elastic ground ετσι ωστε να λαβει υποψη αλληλεπιδραση εδαφους και να τις μετατρεψει σε ground beams.

 

Το αλλο εξαγω τις αντιδρασεις απο τις πακτωσεις και τα περνω σε αλλο προγραμμα...safe csi ή στο ελληνικο που εχω Ραφ τολ και επιλυω ητε μεμονωμενα ητε γενική κοιτωστρωση.

 

Οπως και στο Robot γινεται επιλυση γενικης κοιτωστρωσης...

 

Αυτα χοντρα χοντρα ..

Link to comment
Share on other sites

εξαγωγη αντιδρασεων γινονται ευκολα με τα add-in που υπαρχουν στα φορουμ του ροποτ και τα βγαζεις σε excel...

Link to comment
Share on other sites

Caan απο το robot me add-in περασμενο στο ροποτ εχω τις αντιδρασεις και μετα στο ραφ βαζω πρωτα κομβους ,τους επιλεγω και δινω τα εντατικα μεγεθη και σχεδιαζω θεμελιωση αλλα χρησιμοποιας πλασματικες δοκους για ηενικη κοιτοστρωση ωστα να μην εχει κομβους ελευθευρους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.