Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόροι - φωτιά για χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες και μικρομεσαίους - Τι αλλάζει με τη δήλωση του 2014


Engineer

Recommended Posts

Και εγώ μένω για οικογενειακούς λόγους και μόνο, αλλά όχι και κότες αυτοί που φεύγουν.....απαράδεκτο.

 

Και ναι γαλαζοπράσινοι τα φάγανε, αλλά με σταλινικά καθεστώτα θα ήμασταν πολύ χειρότερα...Καταρχήν δεν θα γράφαμε καν σε φόρουμ γιατί θα μας είχαν μπουζουριάσει...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να αλλάξουμε επάγγελμα θα πρέπει να διαθέσουμε ότι έχουμε στην άκρη εμείς και η οικογένειά μας στο ΤΣΜΕΔΕ για να κλείσουμε βιβλία. Οπότε η νέα δραστηριότητα θα γίνει χωρίς κεφάλαιο και με χρέη. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς αυτοί που φεύγουν είναι αυτοί που θέλουν ατομικά την ευημερία τους και δεν τους καίγεται καρφάκι για την πατρίδα τους και τους συμπατριώτες τους Για αυτούς ο χαρακτηρισμός κότα είναι και επιεικής Αλλά καλύτερα γιατί πίσω θα μείνουν αυτοί που πονάνε τον τόπο τους Παλαιά δεν θα το έλεγα γιατί αυτοί που έφευγαν ήταν πράγματι κατατρεγμένοι είχα και εγώ θεία που πήγε στην Γερμανία γιατί στην οικογένεια της όποιος προλάβαινε έτρωγε , όποιος δούλευε πιο γρήγορα το κουτάλι και το στομάχι Τώρα φεύγουν με την πρώτη δυσκολία και όχι αυτοί που είναι στο όριο της φτώχειας , αλλά αυτοί που θέλουν την καλύτερη ζωή Υπάρχει μια Ελληνική ταινία με τον Φωτόπουλο που έχει μια αδερφή ανύπαντρη και έρχεται ο αδερφός από την Αμερική και όχι μόνο δεν βοηθά στην προίκα αλλά ζητά και το μερίδιο του από την περιουσία στο χωριό Αυτά δεν άλλαξαν από τότε Τέτοιοι τύποι έφευγαν και τότε και αναρωτιούνται μετά γιατί δεν πήγε μπροστά η πατρίδα μας

 

Φίλος που του έβγαζα με πολύ ζόρι εργασία σε αλουμίνια (οικοδομές) για να μην φύγει (αν και χρυσαυγίτης) την έκανε για Αμερική , γιατί δεν μπορούσε να αντέξει το κόψιμο της ζωής των προηγούμενων χρόνων με τα ποτά ,το ακριβό αυτοκίνητο την γκόμενα, το αιφον κλπ

 

Διαφωνούμε γιατί εγώ θέλω μια πατρίδα καλύτερη για όλους και για αυτό παλεύω και κάποιοι άλλοι για την προσωπική τους ευημερία Δεν τους καίγεται καρφί όταν φύγουν αν οι συμπατριώτες τους ασφυκτιούν από φόρους και τρόικα Αυτοί την έκαναν άλλωστε τι τους νοιάζει αν οι καπιταλιστές τα αλώσουν όλα ειδικά αν βρίσκονται εκεί (στίς χώρες) που βρίσκονται και οι βιαστές μας καπιταλιστές και στηρίζουν την ανάπτυξη τους από την απομύζηση των άλλων λαών ,σαν και εμάς

 

Αν κάποιος ανήκει σε άλλη κατηγορία όπου πχ θέλει όχι την προσωπική του ευημερία αλλά τις δυνατότητες να αξιοποιήσει την αγάπη του σε κάτι, σε πιο υψηλό επίπεδο όπως πχ ένας επιστήμονας (Ο γιατρός Παπανικολάου δεν ήταν ποτέ κότα ούτε ο Μαχλάς από την Κρήτη ο ποδοσφαιριστής ) για αυτούς δεν ισχύει φυσικά το κότες γιατί έχουν κάνει τις προσπάθειες τους στην Ελλάδα και η έξοδος είναι προσωρινή και αναγκαστική Ούτε αυτοί που είναι στο όριο της φτώχειας και φεύγουν, είναι κότες

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ασε μας ρε συναδελφε που ειμαστε και κοτες που επιλεγουμε να ζησουμε απο το να ψοφησουμε εδω χρωστωντας χρηματα κιολας

Αν δεν εχω δουλεια εδω για ενα χρονο, με βαραινει ενα τριχιλιαρο ταμειων και ενα διχιλιαρο φορων

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΒΡΩ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΕΣΥ ΠΑΤΡΙΔΑ

 

Αν θελει η πατριδα να μεινουν τα τεκνα της, μη χεσω, να τα βοηθησει και να τα ενισχυσει να προσπαθησουν μαζι της.

Αυτοι που σε θελουν εδω, σε θελουν για να σε απομυζουν με φορους.

Ετσι βοηθας την πατριδα συναδελφε.

 

Οχι και κοτα.... σα δε ντρεπομαστε δηλαδη...

Και μετα μου λετε γιατι σιχαινομαι τον κομμουνισμο...

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καθημερινά συναντώ ανθρώπους σε χειρότερη μοίρα από πολλούς που έφυγαν και με πτυχία και χωρίς και δεν σκέφτηκαν ποτέ να φύγουν , αλλά έπιασαν την τσάπα μαζί με τα βιβλία τους και το υπολογιστή τους και είναι πρώτοι στους κοινωνικούς αγώνες ή και όχι δεν έχει και τόση σημασία Και αν δεν υπήρχαν τέτοιοι και στο παρελθόν ίσως δεν υπήρχαμε να συζητάμε τώρα

 

οταν τα προηγούμενα χρόνια δίναμε γή και ύδωρ και στήναμε κ... και κάναμε την χώρα μας δυο - τρεις πόλεις - κράτη , αλλά δεν είχαν προκύψει οι δυσκολίες , γιατί εξαγόραζαν συνειδήσεις με χρήμα , τότε κανείς δεν έφευγε εκτός τειχών ούτε κανείς ήθελε να πληρώσει και φόρους Όλοι πως να ξεφύγουν την δαγκάνα ήθελαν τώρα που η δαγκάνα μεγάλωσε και δεν ελέγχεται την κάνουν

 

Εγώ φίλε μου συνάδελφε τα έλεγα από τότε και έφυγα από Αθήνα για αυτό τον λόγο αφήνονταν και χρήμα και καλή ζωή (το 1992)καιήρθα στην πραγματική πατρίδα που αγωνίζεται και δεν λιγοψυχά , την περιφέρεια , για να μπορώ να γράφω σήμερα αυτά που γράφω , που διατύπωνα και τότε (όσοι με ξέρουν προσωπικά μπορούν να το επιβεβαιώσουν )

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καμια σημασια δεν εχει.

Δεν ειναι ειδωλο για μενα

Και δεν ειναι αντικειμενικο ειδωλο για ΚΑΝΕΝΑΝ

Οποιος θελει μπορει να θαυμασει.

Εγω εκτιμω αλλα ως εκει

Δεν προσπαθω να μοιασω σε κανεναν.

Και ουτε δεχομαι να με χαρακτηρισει κοτα κανενας επειδη δεν επραξα αυτο που θεωρει ΑΥΤΟΣ σωστο.

 

Να σεβομαστε λιγο τις επιλογες των συνανθρωπων μας πανω απο ολα, οποιες και να ειναι αυτες, ακομα και αν αντιτιθενται στα πιστευω μας.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να τους κρεμάσουμε ούτε πχ ο φίλος μου που έφυγε (αν και όπως είπα χρυσαυγίτης από αυτούς που ξεγέλασε η ΧΑ και φυσικά όχι φασ.... ) θα πάψει να είναι φίλος μου και δεν θα πιω μαζί του ξανά κρασί αλλά πως να το κάνουμε θα το σχολιάσω ότι είναι κότα (του το έχω πει και προσωπικά και παρόλο που θύμωσε εξακολουθεί να με αγαπάει όπως και εγώ)Που θα πάει θα τον πείσω να γυρίσει , αφού μια φορά που ήρθε του έκανα επίθεση νοσταλγίας για την πατρίδα και ειδικά τα μέρη μου

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει στον άλλον τον τρόπο ζωής που επιλέγει.....Κανείς!!!!! Αν είναι νόμιμος μπορεί να κάνει ότι γουστάρει...

Ούτε θα του επιβάλει κανεις να κάτσει με το ζόρι, όυτε θα τον πει κότα. Για μένα τότε είναι κότα και άχρηστος αυτός που παραμένει...Είναι ωραίο?

Σταλινλίστικες απόψεις, απόψεις του μεγαλύτερου εγκληματία....ούτε ελευθερίες όυτε τίποτα. Ταχα κόπτεστε για το λαό...Ποιο λαό?

Γιατί δεν λέτε κότες τα πάκια και το γυφταριό που μαζέψεμε στην Ελλάδα? Αυτοί γιατί να μην αγωνιστούν από κει που έρχονται? Φάσκετε και ατιφάσκετε...

Ευτυχώς που οι νέοι επιστήμονες πλέον και όχι μόνο έχουν πάρει χαμπάρι το κωλοχανείο και την κάνουν μία ώρα γρηγορότερα από το κράτος της διαφθοράς και της αδικίας...

Καθήστε μαζί με τα πάκια και πιάστε στην τσάπα 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικο γνωρισμα του κομμουνισμου

Η υποτιμηση της διαφορετικης αποψης, ο χλευασμος και η διασπορα διχονοιας μεσα σε ενα λαο...

Δεν εκπλησσομαι.

Προσωπικα, μετα απο μια πολυ ασχημη εμπειρια που ειχα απο κομμουνιστη (με δεξια τσεπη παντα) εργοδοτη, εχω σιχαθει τον κομμουνισμο και καθε πρεσβη του..

Αρρωσταινω...

 

Ξερω ξερω, δεν ειναι ολοι ιδιοι...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ρε Ικαρε ποιος μίλησε να κάτσει με το ζόρι , την γνώμη μου είπα Και εμένα σε άλλα θέματα με έχουν πει κότα και εκεί που είχαν δίκιο ή και άδικο , δεν τους είπα σταλινικούς Δεν πάτε καλά μου φαίνεται και βέβαια εγώ την έχω πάρει ήδη τη τσάπα μαζί με το μολύβι μου , τον υπολογιστή μου και το σταθμό μου και είμαι περήφανος που ακόμα το παλεύω και τους έχω γραμμένους τους τροικανούς καπιταλιστές και δεν φοβάμαι εκτός ΕΕ ή ευρώ αν χρειαστεί

 

εγώ είμαι ο πρώτος που λεω να μην φύγουν από την πατρίδα τος ,αλλά πως να γίνει όταν η Ελλάδα και σήμερα συμμετέχει αυτήν την στιγμή στην Νατοική δύναμη που θα βοηθήσει τους Γάλλους ιμπεριαλιστές να επιβάλλουν την πολιτική τους στην κεντρο - αφρικανική δημοκρατία μετά θα λέμε γιατί θα έχουμε λαθρομετανάστες και από εκεί (τιμή στους 54 φαντάρους που υπόγραψαν ότι δεν θα πάρουν μέρος με την μονάδα τους σε αυτόν τον πόλεμο)

 

όπως και εγώ τότε είχα υπογράψει σαν δόκιμος αξ/κος το 1991-92 με τον πόλεμο στο ΙΡΑΚ για την μη αποστολή της φρεγάτας για το οποίο φάγαμε τότε 1 μήνα φυλακή με την προτροπή στην Βουλή ενός βουλευτή που τώρα έχει χαρακτηριστεί λαμόγιο , λόγο εμπλοκής του σε ένα μεγάλο γνωστό σκάνδαλο και δεν είχε πάει τότε ακόμα φαντάρος

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.