Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Αριθμός Δηλώσεων του Ν.4178/2013


Recommended Posts

οτι θα το βαρεσεις....ειναι σιγουρο..

 

διοτι αλλο ειναι 1+1+1 δηλωσεις

 

και αλλο  1...

 

 

τουλαχιστον

σαν μεση λυση

μια κοινη για τις διηρημενες ιδιοκτησιες

και μια για  τα κοινοχρηστα :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Άντε και πάμε στο σύστημα επίθεσης 2+1 (γιατί το σύστημα 1+1+1 έχει φάει ήδη άκυρο :D).

Ποιός ο λόγος να τους χαρίσω ένα παράβολο επιπλέον σε σχέση με το σύστημα 1 + 0 ?

Και αλήθεια, το παράβολο για μια πισίνα πόσο είναι? 500 ταρίφα ή πάει με κλίμακα ανάλογα τα κυβικά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλύτερα μία δήλωση με "τρίτο φύλο καταγραφής " με προς νομιμοποίηση της πισίνας

πιο καθαρό μου φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση ακινήτου με τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες οι οποίες ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη (ψιλή κυριότητα).

Κάνω μία δήλωση για όλα.

Λοιπές παραβάσεις έχουν και οι τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες και με προβληματίζει η ομαδοποίηση τους.

Να κάνω έναν αναλυτικό ή να βάλω μία λοιπή παράβαση ανά οριζόντια ιδιοκτησία;

Δεν έχω δει κάπου να δεσμευόμαστε για ξεχωριστό Φ.Κ. για κάθε οριζόντια.

Link to comment
Share on other sites

Έναν αναλυτικο για όλα, μιας και θα κάνεις μια δήλωση. Απλα ανέφερε στη τ.ε. οσο πιο αναλυτικά  μπορείς τις αυθαιρεσίες ανα όροφο. Ετσι τουλάχιστον τα έχω κανει εγώ μέχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με μια οικοδομική άδεια κατασκευάστηκαν 2 κτίρια γραφείων(το 90% ειναι οριζόντιες ιδιοκτησίες που ανήκουν στον ιδιο ιδιοκτήτη) που έχουν κύρια πρόσοψη σε διαφορετικό δρόμο άρα και διαφορετική τιμή ζώνης..για λόγους συμψηφισμών προστίμου θα ήθελα να τα βάλω σε μια δήλωση...πιστεύεται οτι υπάρχει κάποιος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω την εξης περιπτωση και θελω να μου πειτε αν συμφωνειτε με αυτο που προκειται να κανω:

 

Ενας ιδιοκτητης εχει μια ολοκληρη πολυκατοικια, η οποια αποτελειται από:

- 3 αποθηκες στο ισογειο (που εγιναν καταστηματα)

- 4 οροφους με 2 οριζοντιες ιδιοκτησιες ο οροφος (εχουν μικροαυθαιρεσιες)

- Δωμα στο οποιο εκανε αυθαιρετη κατοικια 30μ2

 

 

1) Αρχικα ειχε μπει στον 3843 (με αλλο μηχανικο) για τις 3 ιδιοκτησιες του υπογειου   =   3 ΔΗΛΩΣΕΙΣ 3843

2) Στη συνεχεια μπηκε στον 4014 (με εμενα μηχανικο) για τις 3 αυτες ιδιοκτησιες με ταυτοχρονη απενταξη απο τον 3843  =  3 ΔΗΛΩΣΕΙΣ 4014

3) Τωρα μου ζηταει να ρυθμισω με 4178 ολες τις οριζοντιες ιδιοκτησιες της πολυκατοικιας.

 

Εγω θελω να κανω 1 δηλωση για ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κτηριο (βασιζομενος στο αρθ.11, παρ.1, ν.4178)

Το ΤΕΕ ομως με παρεπεμψε στην Υπουργικη Αποφαση η οποια δεν προβλεπει "συγχωνευση δηλωσεων"

(δεν υπάρχει διαδικασία συγχώνευσης δηλώσεων, με δεδομένο και τα αναγραφόμενα στο άρθρο 4, παρ. 9 της υπουργικής απόφασης 2254, 5/11/13, περί απαγόρευσης εισαγωγής προστίμων του Ν. 4014/11 προς συμψηφισμό στο αντίστοιχο πεδίο του Ν. 4178/13. Προτείνουμε να συνεχίσετε τις δηλώσεις). 

 

Αν κανω 1 δηλωση ανα οριζοντια ιδιοκτησια, τοτε μονο και μονο το συνολο των παραβολων για τοσες πολλες οριζόντιες ιδιοκτησιες  >>> παραβολο αν εκανα 1 μονο δηλωση για ολοκληρο το κτηριο...

Σκεφτομαι λοιπον να κανω το εξης:

 

1η λυση:

- Νεα δηλωση 4178 για ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ και συμψηφισμο με τα λεφτα που ειχαν δωσει στον 3843 (τα οποια υπερκαλυπτουν το συνολικο προστιμο που βγαινει).

Αρα θα πληρωσω μονο το παραβολο της 1 δηλωσης+ΤΕΕ

- Ταυτοχρονα αναφερω στα σχολια οτι οι 3 δηλωσεις που ειχαν γινει στον 4014 θα περασουν στον 4178 για να μην παρουσιαζονται σε εκκρεμοτητα, αλλα τα ποσα που ειχαν πληρωθει για τον 4014 δεν θα συμψηφιστουν στην νεα δηλωση 4178 που θα κανω.

(ουσιαστικα δηλαδη θα πληρωσω μονο ανταποδοτικο τελος ΤΕΕ για τις 3 αυτες δηλωσεις)

 

 2η λυση: 

- Περναω κανονικα αυτες τις 3 δηλωσεις 4014  στον 4178

- Κανω μια μονο νεα δηλωση 4178 για ολες τις υπολοιπες ιδιοκτησιες της πολυκατοικιας

Link to comment
Share on other sites

Να περάσεις και τις 3 δηλώσεις του 4014 στον 4178.

Να "συνεχίσεις" κανονικά τις 2 από αυτές με όσα αναφέρονται (οριζόντιες ιδιοκτησίες ισόγειες αποθήκες κ.λπ.) και να τις ολοκληρώσεις.

Στην τρίτη, αφού την περάσεις, να δηλώσεις εκτός από την τρίτη ισόγεια αποθήκη κ.λπ. και όλες τις υπόλοιπες ιδιοκτησίες του ακινήτου (το πιά ακριβώς θα είναι αυτή η τρίτη θα το αποφασίσεις από τα πρόστιμα που συμψηφίζονται και συμφέρουν).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.