Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Αριθμός Δηλώσεων του Ν.4178/2013


Recommended Posts

Δυο δηλώσεις.

Στη μια που αφορά τον αυθαίρετο διαχωρισμό Θ.Σ σε δυο Θ.Σ, θα υπάρχει ο φερόμενος ιδιοκτήτης του χώρου για τον οποίο θα γίνει η υπαγωγή.

Ο ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου που έγινε η πλακόστρωση ανήκει σε όλους τους συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις αν δεν βαριέσαι γιατί δεν μπορεί ένας συνιδιοκτήτης πολυκατοικίας να κάνει μία δήλωση στο όνομα του (με συναινέσεις) και για δικιά του Ο.Ι. (στην περίπτωση μου κλειστό πάρκινγκ) και για κοινόχρηστη αυθαιρεσία (κάλυψη φύτευσης) ? Δηλαδή γιατί το απαγορεύει ο νόμος ? 

 

Προφανώς οι 2 δηλώσεις είναι καλύτερες αλλά λέμε εάν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να πληρώσει 2η αμοιβή κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κλειστο παρκιν  ηταν στην αδεια "ενα"

και εγινε "δυο ξεχωριστες " ΟΙ με ξεχωριστα συμβολαια.

 

Απο οσα ειπες, φαινεται οτι, καθε μια εχει δοθει σαν παρακολουθημα σε δυο ξεχωριστους ιδιοκτητες.

Οπότε εχουμε  μονιμη και οριστικη  μορφη ΘΣΑ με βαση τα συμβολαια, και οχι μια αυθαιρετη μεσοτοιχια.

Γνωμη μου ειναι οτι δεν εχεις "διαφορετικη διαρρυθμιση"...αυτο θα το ειχες αν στην αδεια ηταν 4 ΘΣΑ με 15 τμ καθε μια

οι οποιες αλλαξαν μορφη και εμβαδα.

Εδω προσθεσαν μια ακομα...

Για μενα εχεις μια "διαμερισματωση", αφου ειπες οτι ειναι ΟΙ με ποσοστα καθε μια.

[και σαν διαρρυθμιση μπορεις να το πας...κανενας δεν θα σου πει τπτπ  αφου το κοστολογιο ειναι ιδιο]

 Οσο για το "πρασινο"...αυτο ανηκει στα κοινοχρηστα και αφορα ολους τους συνιδιοκτητες...επομενως μπορει να τακτοποιηθει μετα απο πρακτικο της ΓΣ...στο όνομα της Διαχειριστικης Επιτροπης.

αλλά, αν εχεις και αλλες αυθαιρεσιες στα "κοινοχρηστα" θα πρεπει να μπουν και αυτες.

 

[αυτη η ιστορια με τις τακτοποιησεις  στα κοινοχρηστα, οπως φαινεται,

θα ειναι τοσο περιπλοκη και τοσο ...ζοφερη, που στο τελος θα την "ξεχασουν]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Από τις απαντήσεις βλέπω ότι υπάρχει η γνώμη ότι εφόσον στο οικόπεδο/γήπεδο υπάρχει ΟΙ, τότε υποχρεωτικά γίνεται ξεχωριστή δήλωση για κάθε ιδιοκτήτη. Αν όντως ισχύει αυτό, μπορεί κάποιος να το τεκμηριώσει βάσει νόμων/εγκυκλίων;

 

Εγώ διαβάζοντας το νόμο καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει μια δήλωση από όλους τους ιδιοκτήτες π.χ. σε περίπτωση πολυκατοικίας. 

 

Φυσικά αν οι ιδιοκτήτες είναι πολλοί, προκύπτουν πρακτικά προβλήματα, όπως ο επιμερισμός του προστίμου κλπ

 

Αν όμως είναι π.χ. δύο αδέρφια και έχουν από ένα διαμέρισμα +αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστο χώρο, τότε θα μπορούσε να είναι βολικό να γίνει μια αίτηση και όχι τρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Από τις απαντήσεις βλέπω ότι υπάρχει η γνώμη ότι εφόσον στο οικόπεδο/γήπεδο υπάρχει ΟΙ, τότε υποχρεωτικά γίνεται ξεχωριστή δήλωση για κάθε ιδιοκτήτη. Αν όντως ισχύει αυτό, μπορεί κάποιος να το τεκμηριώσει βάσει νόμων/εγκυκλίων;

 

Εγώ διαβάζοντας το νόμο καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει μια δήλωση από όλους τους ιδιοκτήτες π.χ. σε περίπτωση πολυκατοικίας. 

 

Φυσικά αν οι ιδιοκτήτες είναι πολλοί, προκύπτουν πρακτικά προβλήματα, όπως ο επιμερισμός του προστίμου κλπ

 

Αν όμως είναι π.χ. δύο αδέρφια και έχουν από ένα διαμέρισμα +αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστο χώρο, τότε θα μπορούσε να είναι βολικό να γίνει μια αίτηση και όχι τρεις. 

Link to comment
Share on other sites

απο  τον 4178 δεν προκυπτει "ευθεως"

 

το αναφερει μια εγκυκλιος

 

κατα τα λοιπα, η γνωμη μου ειναι οτι

Καθε ιδιοκτητης ΟΙ να παει ξεχωριστα.

 

Αρα, μην βαζεις σε μια δηλωση 15 ιδιοκτητες της ιδιας οικοδομης.

 Το βεβαιο ειναι οτι καθε ενας απο αυτους εχει τις δικες του "προυποθεσεις" για μειωτικους ή μη συντελεστες ή μη

και στο τελος θα γραψεις εναν "μπεν χουρ" και σιγουρα θα γινει λαθος...

 

ασε που με την κοινη δηλωση θα μαθει ο ενας τα "στραβα" του αλλου και θα γινει πολεμος μεταξυ τους στην οικοδομη.

 

καιαιαια,

όταν εμφανισθεις στη συνελευση να τους τα εξηγησεις...θα σε ακουσουν, θα δοσεις προσφορα

και μεταααα θα πει ο  "κλασσικος αναποδος"

 "εχω εγω μία που θα μας το κανει με  τοσα..."

 

τρεχα γυρευε...και τζαμπα κοπος :sad:

 

αυτα

 

υγ

[η κοινη δηλωση, μπορει να γινει  σε μικρη οικογενειακη οικοδομη]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σε γήπεδο ανεγείρεται ξενοδοχείο. Στη συνέχεια αγοράζεται όμορο  γήπεδο 3,5 στρεμμάτων, όπου εκδίδεται άδεια γραφείων. Τα γραφεία εξ αρχής αλλάζουν χρήση σε ξενοδοχείο. Στη συνέχεια αγοράζεται όμορο γήπεδο στο ξενοδοχείο, το οποίο χρησιμοποιείται για την επέκταση του περιβάλλοντος χώρου του ξενοδοχείου. Μετά από λειτουργική τακτοποίηση στον ΕΟΤ τα τρία αυτά γήπεδα αποκτούν σήμα ενιαίου ξενοδοχείου.

α)Θεωρώ ότι τα γήπεδα αυτά επειδή αποτελούν εν τοις πράγμασι 1 ιδιοκτησία οφείλουν να τακτοποιηθούν σε 1 δήλωση. Στη δήλωση αυτή αναφέρονται και οι δύο οικοδομικές άδειες και οι υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης συγκρίνονται με το άθροισμα δόμησης και κάλυψης των 2 αδειών (τυχαίνει οι υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης ανά γήπεδο εάν συγκριθούν με τα αντίστοιχα μεγέθη της άδειας του κάθε γηπέδου ξεχωριστά  να δίνουν τους ίδιους ή χαμηλότερους συντελεστές υπέρβασης απ’ ότι το άθροισμα που ανέφερα προηγουμένως).Σωστά;

β)Για τον υπολογισμό της αλλαγής χρήσης των γραφείων σε ξενοδοχείο έκανα χρήση της παραγράφου 5β του άρθρου 18, καθώς υπάρχει αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια εντός νομίμου περιγράμματος χωρίς υπέρβαση δόμησης λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης (η άδεια ανέφερε 600m2 και εάν είχε βγει άδεια ξενοδοχείου θα μπορούσα να κτίσω 0,2*3,5=700m2 –προφανώς δε θα μπορούσα να βγάλω άδεια ξενοδοχείου εξ αρχής γιατί δεν είχα την αρτιότητα).

 

Από μεταφορά

yian
Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι το β' γηπεδο δεν ηταν αρτιο και οικοδομησιμο...οπως και το γ'

τα αγορασε για "βελτιωση οικοδομησιμοτητας"

 

 στην β' αδεια -πρεπει να - εδειξε το ενιαιο και να ανεφερε τα υφισταμενα κτισματα της πρωτης αδειας

 

και δεν μπορεις να πεις οτι κατα την εκδοση της β' αδειας ειχες αυθαιρεσιες στην πρωτη...απλα διοτι - λογικα - δεν τις  εδειξες

 

Εχεις ενα ενιαιο με αυθαιρεσιες που εγιναν μετα την β'  αδεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

όχι ακριβώς...και οι δύο άδειες είχαν άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα τα οποία ήταν διαφορετικά μεταξύ τους, δηλαδή η β άδεια δεν περιελάμβανε την έκταση και τα κτίσματα της πρώτης.... ωστόσο επειδή τα κτίσματα των δύο γηπέδων έχουν ενοποιηθεί λειτουργικά, αντιμετωπίζω σε 1 αίτηση τις αυθαιρεσίες υπολογίζοντας συντελεστές υπέρβασης κάθε κτίσματος σύμφωνα με την επιφάνεια της αδείας  του (για το ξενοδοχείο η τελική επιφάνεια γηπέδου είναι αυτή της αδείας + την αγορά του όμορού του, το οποίο  χρησιμοποιήθηκε για τη διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου) και σε αυτήν την αίτηση τα χρήματα που δόθηκαν στον ΕΟΤ για τη λειτουργική τακτοποίηση απομειώνουν το σύνολο των προστίμων σε όλα τα γήπεδα...είχα περιγράψει σε δικηγόρο την περίπτωσή μου, δηλαδή ότι έχω 2 οικοδομικές άδεις σε 2 όμορα γήπεδα τα οποία αποτελούν 1 ξενοδοχείο και μου είχα απαντήσει ότι ισχύει η αυτοδίκαια συνένωση...δεν υπάρχει κτηματολόγιο στην περιοχή των γηπέδων αυτών...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.