Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Αριθμός Δηλώσεων του Ν.4178/2013


Recommended Posts

Έχω ένα πελάτη που έχει ενα οικοπεδο εντος πόλεως.

Το οικόπεδο αυτό το έχει μεταβιβάσει στα 2 του παιδιά, τα οποία έχουν κατασκευάσει από ένα κτίσμα το το καθένα και έχουν κάνει σύσταση καθέτου.

 

Η κόρη τώρα στο δικό της κτίσμα, για το οποίο έχει γίνει και συσταση οριζοντιου, έχει μια σταθμη υπογείου, για την οποία έχεικρατησει ο πατερας την επικαρπία για οσο ζει και ένα οροφοδιαμερισμα το οποίο ειναι δικο της κατα 100 %.

Θέλει να τα μεταβιβάσει στα παιδιά της. Αυθαιρεσίες στο διαμέρισμα και στο υπογειο είναι κάτι λιγα (παραπάνω κουφώματα κυρίως).

 

Κάνω 1 αίτηση και για τα 2, σωστα? Και οτι η ιδιοκτητρι εχει 100 % κυριοτητα??

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα, έχω ιδιοκτήτη που έχει 5 διαμερίσματα με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Δηλαδή το κάθε διαμέρισμα  είναι αυτοτελές.
Όλα τα διαμερίσματα έχουν παραβάσεις της κατηγορίας 13 με αναλυτικό προυπολογισμό. Εφόσον κάνω μία δήλωση μπορώ να τα αθροίσω όλα μαζί και να πληρώσω 500ε για 15000ε προυπολογισμό συνολικά ή για καθε διαμέρισμα θα δηλώσω και μία λοιπη παράβαση ξεχωριστά. 
Προφανώς οι δύο λύσεις έχουν και αρκετή διαφορά στον υπολογισμό του προστίμου
Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη είναι πως όχι δεν μπορείς να τα "συμψηφίσεις" όλα μαζί.

Το ορθότερο θα ήταν να κάνεις ή 5 ξεχωριστές δηλώσεις (μία για κάθε διαμέρισμα) ή μια δήλωση για όλα τα διαμερίσματα ( ο νόμος σου δίδει αυτό το δικαίωμα) αλλά, σε αυτή τη μία δήλωση, το κάθε διαμέρισμα θα περιγράφεται σε δικό του ΦΚ, στο οποίο θ' αντιστοιχούν και οι αυθαιρεσίες του. Δηλαδή, συνολικά θα έχεις 5 λοιπές παραβάσεις.

Πολλοί συνάδελφοι διαφωνούν με αυτή την τοποθέτηση!!!!

Εσύ διαλέγεις και παίρνεις....

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή που ανήκει σε 1 ιδιοκτήτη διαπιστώθηκαν στο ισόγειο κατάστημα καθώς και σε κάποια διαμερίσματα των ορόφων αλλαγές στις διαστάσεις των κουφωμάτων >10% σε σχέση με την αρχιτεκτονική μελέτη.

 

Στην οικοδομή δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών.

 

Μπορούν η ως άνω παράβαση να τακτοποιηθεί για όλην την οικοδομή με έναν αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικα

 

 

[email protected]

εγω θα το εκανα χωρις φοβο και παθος. Αναλυτικη περιγραφη στην τεχνικη εκθεση

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα συναδελφοι,
εχω να βγαλω μια μικρης κλιμακας για χρωματισμο προσοψης 3οροφης πολ/κιας με σκαλωσια. Και στους 3 οροφους εχουν γινει αλλαγες στα ανοίγματα, λείπει μια μπ/πορτα σε καθε οροφο = 4178.
Μπορώ να το τακτοποιησω με μία δήλωση (προσοψη σαν 'κοινοχρηστο χωρο' ισως?) η θα πρέπει να κάνω 4 οσες δηλαδη κ οι ιδιοκτησιες???

 

Μεταφέρθηκε εδώ

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αν οι ιδιοκτησίες δεν ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη δεν νομίζω ότι μπορούν να πάνε όλες με μία δήλωση, κι ας έχεις τις αυθαιρεσίες μόνο στην πρόσοψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!! Στο ίδιο γεωτεμάχιο, έχω δυο ισόγειες αγροτικές αποθήκες χωρίς οικοδομική άδεια, που ανήκουν σε ένα ιδιοκτήτη. Θα κάνω μια δήλωση, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.