Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψευδής δήλωση μηχανικού


cv01302

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι..

Έχω αναλάβει την έκδοση άδειας λειτουργίας ιατρείου. Όταν πήγα για αυτοψία, παρατήρησα ότι έχει κλείσει ο φωταγωγός, οπότε θα πρέπει να το τακτοποιήσω πρώτα και μετά να ασχοληθώ με τα σχέδια και τις βεβαιώσεις του ιατρείου.

ΑΜ ΔΕ!

 

Η αγοραπωλησία έγινε τον Μάρτιο του 2013, με δήλωση μηχανικού περί ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΩΝ βάσει 4014. Κατέβασα τις δηλώσεις (βάσει αριθμού ακινήτου και ΑΦΜ πρώην ιδιοκτήτη τα οποία βρήκα στο συμβόλαιο), και είδα ότι όντως δεν είχε βάλει καμμία αυθαιρεσία, και μάλιστα στην τεχνική έκθεση αναφέρει ότι δεν υπήρξαν αυθαιρεσίες κατά την αυτοψία.

Λόγω συνέχειας της πλάκας και συμμετοχής στον φέροντα οργανισμό (κατασκευή 2003), αποκλείεται να έγινε στο μεσοδιάστημα μεταξύ Μαρτίου 2013 και Φεβρουαρίου 2014 η αυθαιρεσία - οι αγοράστες το πήραν ως έχει, και κακώς που δεν έβαλαν μηχανικό να το ψάξει. Από αεροφωτογραφίες στο google earth (2004+), φαίνεται ενιαία η πλάκα του δώματος, που σημαίνει ότι όντως έκλεισε ο φωταγωγός (προφανώς σε όλους τους ορόφους) κατά την κατασκευή του κτιρίου.

Άρα ο συνάδελφος διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός είτε δεν πήγε καν για αυτοψία και έδωσε την βεβαίωση, είτε εν γνώση του έδωσε ψευδή δήλωση.

 

Έχω τις εξής επιλογές - εννοείται αφού επικοινωνήσω μαζί του και τον ενημερώσω για το άρθρο 23 παρ. 5 (ΠΟΙΝΕΣ) του 4014 (30.000 - 100.000 πρόστιμο, προσωρινή ή οριστική απαγόρευση άσκησης επαγγέλματος, φυλάκιση τουλάχιστον 6 μηνών) :

 

1) Αναλαμβάνει δικηγόρος για ακύρωση της αγοραπωλησίας λόγω ψευδούς δήλωσης μηχανικού. Εν συνεχεία (και όποτε τελειώσει η υπόθεση αυτή) γίνεται σωστή τακτοποίηση (είτε από εμένα είτε από άλλον μηχανικό). Και έπειτα αν ο γιατρός που θέλει να φτιάξει την επιχείρισή του στο συγκεκριμένο χώρο, δεν έχει βρει αλλού, προχωράμε κανονικά (..)

2) Αγνοώ την βεβαίωση μηχανικού, σώνοντας τον συνάδελφο παράλληλα, με πολύ μεγάλο κίνδυνο να βρεθώ εγώ εκτεθειμένος ή και μπλεγμένος, ειδικά στην ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου που θα βγουν όλα στην φόρα, και προχωράω στην τακτοποίηση φωταγωγού βάσει 4178.

3) Άλλο... <<ακούω προτάσεις>>

 

Τί κάνω, συνάδελφοι??

Edited by cv01302
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρουσα περίπτωση! Και σίγουρα θα έχουμε και άλλες..

 

Όπως σωστά τα λες, τo 2. κρύβει τον κίνδυνο να βρεθείς εκτεθειμένος (ή ταλαιπωρημένος) από οποιονδήποτε κακοπροαίρετο (ή δικηγόρο..) γιατί υποτίθεται ότι θα τακτοποιήσεις μια αυθαιρεσία που δεν υπήρχε το 2013, άρα είναι εκτός ημερομηνίας υπαγωγής του νόμου.

Το 1. σε εξασφαλίζει πλήρως αλλά εάν έψαχνα χώρο να στεγάσω την επιχείρησή μου, θα έφευγα μακρία από τον συγκεκριμένο και θα αναζητούσα έναν απο τους εκατοντάδες διαθέσιμους και "καθαρούς".

Όπως και να έχει όμως μίλησε και με τον συνάδερφο τουλάχιστον ως δείγμα συναδερφικότητας για να δεις και τις δικές του προθέσεις..

 

Και ως 3,μιλάς ανοιχτά στο πελάτη σου για το θέμα και επιλέγεις να μην αναμιχθείς. Χάνεις την δουλειά, νιώθεις βλαξ που είσαι έντιμος αλλά κοιμάσαι ήρεμος το βράδυ και πας παρακάτω σε αντίθεση με τον συνάδερφο (με τον οποίο όμως θα έχεις μιλήσει σε κάθε περίπτωση απλά και μόνο για να τον κάνεις να χάσει τον ύπνο του).

 

Ως επίλογος, πόσοι από εσάς που διαβάσατε το μήνυμα δεν σκεφτήκατε "λες να έχω δώσει εγώ εκείνη τη βεβαίωση?" κάνοντας ένα flashback αστραπή στα κτίρια που ελέγξατε? Προς γνώση και συμμόρφωση..

Edited by yian
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Έτσι πως έχουν έρθει τα πράγματα ο συνάδελφος που είχε υπογράψει την αρχική βεβαίωση θα πάει να υπογράψει και τη βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης αν ο cv0132 παραιτηθεί από τη δουλειά. Συμφωνώ για συζήτηση με τον αρχικό μηχανικό.

Καλά ξεμπερδέματα και έχουμε να δούμε πολλά ακόμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα περίπτωση! Και σίγουρα θα έχουμε και άλλες..

 

Όπως σωστά τα λες, τo 2. κρύβει τον κίνδυνο να βρεθείς εκτεθειμένος (ή ταλαιπωρημένος) από οποιονδήποτε κακοπροαίρετο (ή δικηγόρο..) γιατί υποτίθεται ότι θα τακτοποιήσεις μια αυθαιρεσία που δεν υπήρχε το 2013, άρα είναι εκτός ημερομηνίας υπαγωγής του νόμου.

Το 1. σε εξασφαλίζει πλήρως αλλά εάν έψαχνα χώρο να στεγάσω την επιχείρησή μου, θα έφευγα μακρία από τον συγκεκριμένο και θα αναζητούσα έναν απο τους εκατοντάδες διαθέσιμους και "καθαρούς".

Όπως και να έχει όμως μίλησε και με τον συνάδερφο τουλάχιστον ως δείγμα συναδερφικότητας για να δεις και τις δικές του προθέσεις..

 

Και ως 3,μιλάς ανοιχτά στο πελάτη σου για το θέμα και επιλέγεις να μην αναμιχθείς. Χάνεις την δουλειά, νιώθεις βλαξ που είσαι έντιμος αλλά κοιμάσαι ήρεμος το βράδυ και πας παρακάτω σε αντίθεση με τον συνάδερφο (με τον οποίο όμως θα έχεις μιλήσει σε κάθε περίπτωση απλά και μόνο για να τον κάνεις να χάσει τον ύπνο του).

 

Ως επίλογος, πόσοι από εσάς που διαβάσατε το μήνυμα δεν σκεφτήκατε "λες να έχω δώσει εγώ εκείνη τη βεβαίωση?" κάνοντας ένα flashback αστραπή στα κτίρια που ελέγξατε? Προς γνώση και συμμόρφωση..

πολυ φοβαμαι οτι αυτη δεν ειναι η πρωτη περιπτωση

και - δυστυχως

δεν θα ειναι η τελευταια...

 

και βεβαια ο πωλητης θα ισχυριζεται οτι

 

"εβαλα μηχανικο...τον πλήρωσα..."αυτός" εγραψε ό,τι εγραψε..εγω  "που ξερω εγω απο αυτα..."

 

[προς υπενθυμιση...απο την πρωτη μερα...

http://www.michanikos.gr/topic/35770-Α06-Ποινές-Μηχανικών/?p=589056

 

υγ

και πριν  η υποθεση  " παραφουσκωσει..." και δεν συμμαζευεται

 

εφαρμοστε

το δικαιον του γυψοτουβλου....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι διαστασεις του φωταγωγου? Ποσα τετραγωνικα ειναι η ιδιοκτησια?

 

 

ps: Ο τιτλος του τοπικ ειναι λιγο defencenet ή ειναι ιδεα μου?

Edited by tzeno
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις ότι υπάρχουν δύο τρόποι προσέγγισης, με πόλεμο ή με ειρήνη. Όποια και αν διαλέξεις, θα είναι σεβαστή αφού έχει να κάνει με την επιστημονική σου ακεραιότητα, αλλά πριν πατήσεις την σκανδάλη, σκέψου λίγο τα ακόλουθα:

  • αυτά τα σκηνικά με τις βεβαιώσεις 4014/4178 και τα ΠΕΑ είναι καινούργια, δεν έχουν εδραιωθεί στην αντίληψη της αγοράς, σε μία αγορά που πρακτικά δεν υπάρχει τα τελευταία χρόνια, και ίσως θα πρέπει να δώσουμε χρόνο σε αυτές τις διαδικασίες να αποδείξουν τι αντιπροσωπεύουν (αν αξίζουν κάτι),
  • η δική σου περίπτωση μπορεί να φαίνεται απλή μεν, σκέψου όπως πόσες άλλες περιπτώσεις υπάρχουν που όχι μόνο άλλαξε ο τρόπος αντιμετώπισης τους από τον 4014/4178 μετά από μία σειρά Ε/Α ή μία εγκύκλιο, αλλά και περιπτώσεις που αντιμετωπίζονται διαφορετικά από μηχανικό σε μηχανικό. Οι νόμοι αυτοί δεν είναι απόλυτοι & ξεκάθαροι,
  • κράτα μία πισινή, μήπως α) ο φωταγωγός είχε μετρήσει στον σ.δ. και β) αν η επιφάνεια είναι μέσα στα τετραγωνικά των ανοχών,
  • ελέγξτε και το ΠΕΑ, καθώς εκεί το λάθος μάλλον είναι μεγαλύτερο.

Εγώ στην θέση σου θα συζήταγα πρώτα με τον άλλο μηχανικό.

Και κάτι τελευταίο. Κανείς δεν εμποδίζει τον νέο ιδιοκτήτη ή τον παλαιότερο μετά από συμφωνία, να μπει στον 4178 τώρα αν χρειαστεί.

Edited by dsworks
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχουν αποδεικτικά παλαιοτητας ο μηχανικος δεν κινδυνευει. Τα συμβολαια απ οσο θυμαμαι στις εγκυκλιους 3 κ 4 δεν αποτελούν αποδεικτικα. Ρυθμιζεις κανονικα αρκει να εχεις τα αποδεικτικα, κ μετα αν γουσταρεις στελνεις και μια αναφορα στο τεε για το συναδελφο, που ουτε εκει θα του κανουν κατι (στο ανώτατο πειθαρχικό καταλήγουν 4 υποθεσεις ανα ετος κ σιγουρα όχι τέτοιου ειδους)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχουν αποδεικτικά παλαιοτητας ο μηχανικος δεν κινδυνευει. Τα συμβολαια απ οσο θυμαμαι στις εγκυκλιους 3 κ 4 δεν αποτελούν αποδεικτικα. Ρυθμιζεις κανονικα αρκει να εχεις τα αποδεικτικα, κ μετα αν γουσταρεις στελνεις και μια αναφορα στο τεε για το συναδελφο, που ουτε εκει θα του κανουν κατι (στο ανώτατο πειθαρχικό καταλήγουν 4 υποθεσεις ανα ετος κ σιγουρα όχι τέτοιου ειδους)

 

 

Τα συμβολαια μπορει να μην αποτελουν αποδεικτικο παλαιοτητας αλλα η βεβαιωση μηχανικου ΣΙΓΟΥΡΑ αποτελει.

Αρα στην περιπτωση μας, το 2013 ΔΕΝ υπηρχαν αυθαιρεσιες!!!

ΑΝ ο μηχανικος ισχυριστει οτι εγιναν μετα τη βεβαιωση, πολυ απλα ΔΕΝ τακτοποιουνται και ειναι αμεσα κατεδαφιστεες.

Η μονη επολογη ειναι η νομιμοποιηση με προστιμο ή η εκδοση ΟΑ, αρκει να συντρεχουν οι προυποθεσεις (υπολοιπο δομησης, συμφωνια συνδιαοκτητων κτλ κλτ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ρύθμιζα τώρα, αφού βεβαίως συνεννοηθώ με το γιατρό, ο οποίος θα έκανε την επαφή με τον αρχικό ιδιοκτήτη για να πληρώσει όλα τα κοστολόγια!!!! 

Δεν θα έκανα καμία απολύτως επαφή με το "συνάδελφο".

Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν αναλάμβανε όλα τα κοστολόγια (τα οποία θα ήταν φουσκωμένα) τότε θα πρότεινα στον πελάτη μου ν' απευθυνθεί σε δικηγόρο για "αντιστροφή" της αγοραπωλησίας εξαιτίας του γεγονότος αυτού.

Δηλαδή, θ' άφηνα τον προηγούμενο ιδιοκτήτη να βγάλει το φίδι από την τρύπα.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έκανα καμία απολύτως επαφή με το "συνάδελφο".

Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν αναλάμβανε όλα τα κοστολόγια (τα οποία θα ήταν φουσκωμένα) τότε θα πρότεινα στον πελάτη μου ν' απευθυνθεί σε δικηγόρο για "αντιστροφή" της αγοραπωλησίας εξαιτίας του γεγονότος αυτού.

Δηλαδή, θ' άφηνα τον προηγούμενο ιδιοκτήτη να βγάλει το φίδι από την τρύπα.....

 

Πόλεμος ή ειρήνη. Από μία επαφή με προηγούμενο μηχανικό θα καταλάβει ο cv01302 πόσος δόλος ή πόση αφέλεια υπάρχει σε αυτή την υπόθεση. Μετά, άμα θέλει ας τραβήξει πιστόλι.

 

Τα συμβολαια μπορει να μην αποτελουν αποδεικτικο παλαιοτητας αλλα η βεβαιωση μηχανικου ΣΙΓΟΥΡΑ αποτελει.

Αρα στην περιπτωση μας, το 2013 ΔΕΝ υπηρχαν αυθαιρεσιες!!!

ΑΝ ο μηχανικος ισχυριστει οτι εγιναν μετα τη βεβαιωση, πολυ απλα ΔΕΝ τακτοποιουνται και ειναι αμεσα κατεδαφιστεες.

Η μονη επολογη ειναι η νομιμοποιηση με προστιμο ή η εκδοση ΟΑ, αρκει να συντρεχουν οι προυποθεσεις (υπολοιπο δομησης, συμφωνια συνδιαοκτητων κτλ κλτ)

 

Αν ήταν έτσι, ο 4014/4178 θα απαγόρευε ρητά να μπουν στις διατάξεις του αυθαιρεσίες που προϋπάρχουν της έκδοσης μίας ΟΑ.

 

...

 

Και μην ξεχνάμε το ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.