Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υγειονομική βόμβα 37.000 ανασφάλιστων μηχανικών!


Engineer

Recommended Posts

Ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του ΤΕΕ και πραγματοποίησαν δυναμική κινητοποίηση χθες το απόγευμα διπλωματούχοι μηχανικοί και εκπρόσωποι συλλογικών φορέων στα γραφεία του ΕΤΑΑ στην οδό Μάρνη, με αποτέλεσμα να πέσει στο κενό η νέα απόπειρα επιβολής των εξοντωτικών ασφαλιστικών εισφορών, που έχουν θεσμοθετηθεί με τους μνημονιακούς νόμους της περιόδου 2011-2013, εις βάρος του άγρια δοκιμαζόμενου από την κρίση και την ανεργία τεχνικού επιστημονικού κόσμου.

 

Στη διάρκεια της παρέμβασης των συγκεντρωμένων διπλωματούχων μηχανικών προς το ΔΣ ΕΤΑΑ παράλληλα με την ανάγκη να ακυρωθούν στην πράξη οι εξωπραγματικές ασφαλιστικές εισφορές αναδείχθηκε και το πελώριο ανθρωπιστικό θέμα των χιλιάδων επιστημόνων, που όχι μόνο δεν έχουν εργασία, αλλά ούτε υγειονομική κάλυψη.

 

Πρόκειται όπως τονίστηκε για υγειονομική «βόμβα» και απειλεί 37.000 μηχανικούς ελεύθερους επαγγελματίες, οι οποίοι δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις υπέρογκες εισφορές του ΕΤΑΑ. Το θέμα έχει θέσει κατ ́ επανάληψη ο πρόεδρος του ΤΕΕ Χρ. Σπίρτζης, καλώντας τον πρόεδρο του ΔΣ ΕΤΑΑ, την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Εργασίας και κάθε αρμόδιο να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να δώσουν άμεση λύση.

 

Ένας νεαρός μηχανικός ζήτησε σεμνά το λόγο και χωρίς να διακρίνεται καμιά ένταση στη φωνή του είπε: -«Έχω κάνει μεταμόσχευση μυελού των οστών. Δόξα τω Θεώ πάω καλά, χρειάζεται όμως να κάνω κάποιες εξετάσεις. Προσπαθώ μέρες τώρα –πηγαίνοντας κάθε φορά και σε κάποιον άλλον αρμόδιο- να σφραγίσω το βιβλιάριό μου, για να μπορέσω να τις κάνω. Μέχρι στιγμής δεν το έχω καταφέρει...

 

Ξέρω και άλλους καρκινοπαθείς που έχουν το ίδιο πρόβλημα... Και έχουν και μικρά παιδιά». Συγκλόνισαν όλους τα λόγια του. Χαρακτηριστικά ο πρόεδρος του ΤΣΜΕΔΕ και αντιπρόεδρος του ΕΤΑΑ Γιάννης Γαμβρίλης τόνισε πως υπάρχουν πολλοί με σοβαρά προβλήματα υγείας και χωρίς ασφαλιστική κάλυψη. «Είναι αρκετοί σαν το παλικάρι...» είπε, επισημαίνοντας ότι πρέπει να βρεθεί πάση θυσία άμεση λύση.

 

Πηγή: http://portal.tee.gr...TER20140221.pdf

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Δε φτάνει που είμαι ανασφάλιστος. Μου χρεώνουν τον κλάδο υγείας ενω δε μου παρέχουν καμια υπηρεσία. 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ο χοντρος ο εκπ των συνταξιουχων στο εταα ,ειπε καμμια μακακια παλι?

ή τον κατσατε στα αυγα του?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν εχει παει στο ΣΤΕ,τι εχει γινει εκει? αν τελικα το ΣΤΕ δωσει εγκριση για τις αυξησεις στις εισφορες, τι νοημα θα εχουν οι οποιες αντιδρασεις? Για τον συναδερφο με το σοβαρο προβλημα υγειας,αλλα και για οσους ειναι σε αναλογη κατασταση,το προβλημα δεν ειναι μονο η αδυναμια καταβολης ασφαλιστικων εισφορων, αλλα προφανως και η αδυναμια εργασιας.Δυστυχως αν δεν εισαι απολυτως υγιης, δεν μπορεις να εργαστεις σαν μηχανικος. Απο την αλλη, αν ειναι 37000 οσοι δεν εχουν καταβαλει εισφορες και με δεδομενη την συνεχιση της κρισης,ο αριθμος αυτος θα μεγαλωσει και τα επομενα 2 χρονια θα ξεπερασει τις 50000.Με αυτα τα νουμερα το ταμειο θα καταρρευσει ετσι και αλλιως , ακομα και με τις σημερινες ασφαλιστικες εισφορες.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

τι σχέση έχει το ΣτΕ με αυτό? και να κριθεί συνταγματικό δεν θα πάψει να είναι άδικο και ληστρικό. Ευτυχώς που ο Λεωνίδας δεν σκεφτόταν έτσι. Κρίμα που είμαι εξωτερικό και δεν μπόρεσα να παρευθώ! Συμφωνώ απολύτως με την τρέλλα του κλάδο υγείας που χρεώνεται σαν υπηρεσία και δεν υπάρχει για μας τους ανασφάλιστους που ανέφερε ο συνάδελφος πιο πάνω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τι σχέση έχει το ΣτΕ με αυτό? και να κριθεί συνταγματικό δεν θα πάψει να είναι άδικο και ληστρικό. Ευτυχώς που ο Λεωνίδας δεν σκεφτόταν έτσι. Κρίμα που είμαι εξωτερικό και δεν μπόρεσα να παρευθώ! Συμφωνώ απολύτως με την τρέλλα του κλάδο υγείας που χρεώνεται σαν υπηρεσία και δεν υπάρχει για μας τους ανασφάλιστους που ανέφερε ο συνάδελφος πιο πάνω.

Πανο ειπα εγω οτι θα ειναι δικαιο? ξερεις ποσες αδικες αποφασεις βγαζει το ΣΤΕ? ας μην μιλησουμε για τον ρολο του ΣΤΕ τα χρονια του μνημονιου και τι παιζει με τους δικασταδες.Αλλα αν αποφασισει να ισχυσουν οι νεες ληστρικες και αδιανοητες εισφορες τι θα κανουμε? Με δεδομενη και την αποφαση για κατασχεση καταθεσεων για οφειλες σε ασφαλιστικα ταμεια αλλα και την πιθανη προσωποκρατηση,τι επιλογες εχουμε? Να το κανουμε ουκρανια? εγω μεσα,εσυ θα ερθεις απο εκει ή θα μας βλεπεις στην τηλεοραση να τρωμε ξυλο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έχω γράψει στα χαμηλά μου.... Εχω έναν διακανονισμό που τρέχει, αν καταφέρω καλώς, αν όχι στα τέτοια μου...Δεν πρόκειται να τους ξαναδώσω φράγκο πέρα από αυτά που μπορώ...Τώρα που δεν έχει νόημα η ασφαλιστική ενημερότητα και κόβω κάργα ας κόψουν το κεφάλι τους...Δεν έχω και τίποτα στο όνομά μου, δε πα να πάει και 100.000.... Ετσι και αλλιώς θα πτωχεύσουν και πολύ θα το χαρώ...Κάνεις και μία ιδιωτική για υγείας που έχω βρει και βραζιλιέιρος....

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.