Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφαλιστικές εισφορές στην εκκαθαριστική ΦΠΑ


a.k.topo

Recommended Posts

Καλησπέρα.Πλέον καταχωρούμε κανονικά στα βιβλία  εσόδων-εξοδων τις ασφαλιστικές εισφορές μας ως δαπάνες χωρίς δικαίωμα εκπτωσης ή σε κάποια ξεχωριστή στήλη.Η απορία μου έχει να κάνει με το αν στην εκκαθαριστική ΦΠΑ στον κωδικό 666 καταχωρούνται και οι ασφαλιστικές εισφορές?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

 

BEBAIA KAI KATAΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ Ε1( ΔΙΟΡΘΩΝΩ)

 

 

άρα καταχωρούνται στον κωδικό 666 στην εκκαθαριστική ΦΠΑ.Σωστά κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα κάποιον εφοριακό και μου είπε πως οι ασφαλιστικές εισφορές δεν καταχωρούνται στην εκκαθαριστικη ΦΠΑ.Τελικά τι ισχύει?

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα κάποιον εφοριακό και μου είπε πως οι ασφαλιστικές εισφορές δεν καταχωρούνται στην εκκαθαριστικη ΦΠΑ.Τελικά τι ισχύει?

 

 

Εσείς τι πιστεύετε τελικά , ισχύει ή δεν ισχύει ?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

.......ρώτησα κάποιον εφοριακό και μου είπε πως οι ασφαλιστικές εισφορές δεν καταχωρούνται στην εκκαθαριστικη ΦΠΑ...

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Παλαιοτερα δεν καταχωρούνταν σίγουρα στην εκκαθαριστική οι ασφαλιστικές εισφορές.Τώρα όμως που τις καταχωρούμε στα βιβλια εσόδών εξόδων και θα εκπιπτουν από το εισόδημα μήπως πρέπει να καταχωρούνται και στην εκκαθαριστική ΦΠΑ στον κωδικό 666?Αυτή είναι η απορία μου .Εύλογη νομίζω?Σωτήρη αυτό πιστεύω εγώ αλλά εσύ σίγουρα ως αρμόδιος θα γνωρίζεις καλύτερα.Ευχαριστώ.

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα ξεκαθαρίζει με το συνημμένο ... αφορά βέβαια εισφορές ΟΑΕΕ αλλά δεν αλλάζει σε τίποτα με τις δικές μας.

Αρά ως δαπάνη που δεν υπόκειται σε ΦΠΑ = κωδ.666

post-2272-0-33189200-1393833597_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση ο ΟΑΕΕ είναι αναρμόδιος στην παροχή πληροφοριών σχετικών με την συμπλήρωση της εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ . Αλλωστε η καταληκτική ημερομηνία υποβολής της εκκαθαριστικής δηλώσεως  είναι εσφαλμένη και δεν είναι εσφαλμένη επειδή αναφέρει ως καταληκτική ημερομηνία την 25/02 , η οποία αποτελεί την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ στα απλογραφικά βιβλία , σύμφωνα με το άρθρο 38 Ν 2859/2000 (η οποία όμως προθεσμία αλλάζει κατά καιρούς με αποφάσεις ). Αυτό το άρθρο 38 όμως εχει και προθεσμία για την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ στα διπλογραφικά βιβλία και επειδή εσφαλιστικές εισφορές του ΟΑΕΕ καταχωρούνται και σε αυτά τα βιβλία , είτε από τα φυσικά πρόσωπα που τηούν διπλογραφικά βιβλία, είτε στα βιβλια προσωπικών εταιρειών (ΟΕ ,ΕΕ) , στις οποίες συμμετέχουν θα έπρεπε ο ΟΑΕΕ να είναι περισσότερο προσεκτικός αν ήθελε να δίνει και πληροφορίες σχετικές με τη συμπλήρωση δηλώσεων , αν και το καλλύτερο -κατά τη γνώμη μου - θα ήταν να περιορισθεί ο ΟΑΕΕ ( και ο κάθε ασφαλιστικός οργανισμός) αποκλειστικά σε θέματα της αρμοδιότητάς του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.