Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός Έργου


J.D.S.

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ και πρόσφατα μου έγινε πρόταση για

δουλειά σε μία εταιρία ως Μηχανικός Έργου. Αρχικά, δεν γνωρίζω πια είναι τα καθήκοντά της

συγκεκριμμένης θέσης και δεύτερο δεν γνωρίζω εαν μπορώ να υπογράψω ως Μηχανικός Έργου

με βάση το πτυχίο μου.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα. Αρχικά μπράβο για την πρόταση που σου έγινε. Μακάρι να ευδικιμήσει η συνεργασία σας.

 

 - Μάλλον θα σε χρειάζονται προκειμένου για εργασίες που άπτονται του γνωστικού αντικειμένου σου (π.χ. έργα ΗΛΜ).

 - Πολύ πιθανόν να οριστείς και υπεύθυνος ασφάλειας & υγιεινής.

 - Μάλλον θα ελέγχεις συνεργεία, προμηθευτές, μαστόρια (κατασκευαστικά μπορεί & λογιστικά), έλεγχος ποσοτήτων, τήρηση χρονοδιαγραμμάτων εργασιών, επιμετρήσεις κ.λ.π.

 

Επειδή το αντικείμενο είναι πολύ μεγάλο, το καλύτερο είναι να ρωτήσεις την εταιρεία για την φύση του έργου,λοιπά καθηκοντά σου κ.λ.π. Εαν εξακολουθείς να έχεις απορίες, επανέρχεσαι με περισσότερα δεδομένα.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Αστέριε ευχαριστώ για την απάντηση θα ρωτήσω περαιτέρω πληροφορίες

και μιλάμε ξανά.

 

Κάθε πληροφορία καλή είναι...!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, καλημέρα.

 

Η συγκεκριμμένη τεχνική εταιρία ασχολείται με οπτικές ίνες (φτιάχνει δίκτυα με οπτικές ίνες).

Αυτό που μου είπε άνθρωπος που δουλεύει είναι ότι χρειάζονται άδεια από τον εκάστοτε

δήμο που θα περάσει το δίκτυο και θα πρέπει να γίνεται μία αίτηση για να πάρει άδεια η εταιρία

για να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες (Σκαψίματα σε δρόμους κλπ.).

Τι γνωρίζεται για τέτοιες περιπτώσεις; Μπορώ να κάνω επιβλέψεις σε τέτοιου είδους έργα βάσει 

του πτυχίου μου (Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ.)

 

Επίσης διάβασα το εξής:

 

Για να εργαστεί ένας Μηχανολόγος Μηχανικός ως Εργολήπτης Δημοσίων Έργων είναι απαραίτητη η εγγραφή:

α) Στα Νομαρχιακά Μητρώα Δημοσίων Έργων

Απαιτούνται 3 έτη μετά την απόκτηση πτυχίου – δεν απαιτούνται πιστοποιητικά εμπειρίας και αναλαμβάνουν μικρά έργα προϋπολογισμού δαπάνης μέχρι το 1/3 του ορίού της Α΄βαθμίδας.

β) Στα  Μητρώα Εμπειρίας Κατασκευαστών (Μ.Ε.Κ).

Η εγγραφή γίνεται στην Α΄ τάξη του ΜΕΚ και απαιτούνται 5 έτη από την κτήση του πτυχίου σπουδών και ανάλογη αποδεδειγμένη εμπειρία σε έργα δημόσια ή ιδιωτικά.

γ) στα Μητρώα Εργοληπτικών Επιχειρήσεων (Μ.Ε.ΕΠ)
(
επιχειρήσεις ατομικές ή εταιρικές
)

Το πρώτο κριτήριο το έχω για τα υπόλοιπα όμως όχι. Και τι χρειάζεται για να εγγραφώ. (Μίλησα με τη Νομαρχία και δε γνωρίζουν κάτι για το πρώτο (α)).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

J.D.S.

 

Τα α, β και γ που γράφεις τα χρειάζεσαι αν θέλεις να πάρεις εσύ ο ίδιος τα έργα ως εργολήπτης. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απο αυτά, εφόσον τα έργα θα τα παίρνει η εταιρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας. Αρχικά ο Topap έχει δίκιο. Αν δεν ασχοληθείς ο ίδιος ως Ε.Δ.Ε. δεν απαιτείται να εγγραφείς στο Μ.Ε.ΕΠ.

1. Αν έχει περάσει 5 ετία από την λήψη του πτυχίου σου, θεωρώ καλό να εγγραφείς στο Μ.Ε.Κ. Το Μ.Ε.Κ. (δεν έχει έξοδα συντήρησης) στελεχώνει το Μ.Ε.ΕΠ. (εργοληπτικό πτυχίο). Μπορείς να το αναβαθμίζεις κάθε 3ετία ( με Πιστοποιητικά Εμπειρίας).

2. Ως τυπικό προσόν (τίτλος σπουδών) δεν γνωρίζω τα επαγγελματικά δικαιώματα, θεωρώ όμως συναφές το αντικείμενο των σπουδών με αυτό της εταιρείας. Επειδή όμως πάνω απ''όλα, στην πιάτσα ''μετράνε'' άλλα πράγματα, που πιστεύω ότι τα έχεις, προχώρα.   

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πιστεύω να πάνε όλα καλά και να "ξεβαλτώσουμε" λίγο γιατί όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου,

πέσαμε σε ύφαλο.

 

Άντε να δούμε!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.