Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αστεία - Ανέκδοτα (σχετικά και μη...)


iovo

Recommended Posts

Ο Αρχιτέκτονας προέρχεται από τις λέξεις αρχή + τέκτονας (είδος σεισμού) και είναι η πρώτη καταστροφή που βρίσκει ένα εργοτάξιο. Αρχιτέκτονες γίνονται ανθρωποειδή που ανήκουν στο γένος Spatalius Horus. Τα μεν θηλυκά έλκονται στο αντικείμενο επειδή τους αρέσουν τα εξειδικευμένα μαθήματα μηχανικής που διδάσκονται (ειδικά θέματα ζωγραφικής, ακουαρέλα Ι,ΙΙ,ΙΙΙ, το φανταστικό μουσείο, δομική αποδόμηση δομών δαμοκλείων δοκών ΙΙΙ, η φαντασιακή θέσμιση του δομημένου χώρου, κ.α), ενώ άρρενες αρχιτέκτονες γίνονται όσοι δεν έχουν τα @@δια να γίνουν Πολιτικοί Μηχανικοί, αλλά είναι πολύ άντρες για να γίνουν Διακοσμήτες.

 

Οι αρχιτέκτονες έρχονται να εκπονήσουν ένα πολύ δύσκολο έργο. Να σχεδιάσουν ενα τετράγωνο σπίτι και σε δεύτερο στάδιο να σπαταλήσουν και να ευτελίσουν όσο γίνεται περισσότερο το χώρο ΑΝΑΛΟΓΑ πάντα με τα λεφτά που διαθέτει ο πελάτης. Όσα περισσότερα λεφτά, τόσο μεγαλύτερη σπατάλη χώρου. Παράδειγμα αποτελεί το σπίτι του

Τουταγχαμόν που είναι μια τετράπλευρη πυραμίδα με ωφέλιμο χώρο μιας γκαρσονιέρας.

 

Η μεγαλύτερη αυταπάτη των αρχιτεκτόνων ειναι οτι νομίζουν πως μπορούν να κάνουν και στατικές μελέτες. Κατα πλήρη αντιστοιχία, η μεγαλύτερη αυταπάτη των πολιτικών μηχανικών είναι οτι νομίζουν πως μπορούν να κάνουν και αρχιτεκτονικές μελέτες.

 

Οι αρχιτέκτονες ασχολούνται με ένα ακόμη ΠΟΛΥ σημαντικό στοιχείο για το μηχανικό. Την ψυχολογία των κατασκευών. Μάλιστα είναι τόσο υπερήφανοι που ανακάλυψαν αυτόν τον τομέα σε σημείο που έχουν θεαθεί αρχιτέκτονες να κυκλοφορούν με αυτοσχέδιο t-shirt από το Print It της γειτονιάς τους με την επιγραφή "Suck me Freud". Έτσι προσπαθούν να κρατήσουν την ψυχολογία των κτηρίων ψηλά ώστε αυτά να είναι πρόθυμα να εξυπηρετήσουν όλους τους ανθρώπους. Αυτό το πετυχαίνουν με διάφορες μεθόδους, από τις οποίες οι πιο σημαντικές και αξιόπιστες είναι :

 

* Συζήτηση με το κτήριο κατά την φάση της εφηβείας του. Βοήθεια στο να ξεπεράσει όλα τα ψυχολογικά του προβλήματα και εφηβικές ανησυχίες και να κοιτάξει όλα τα άλλα κτήρια στα μάτια χωρίς φόβο.

* Παρακολούθηση DVD εκπαιδευτικού και ψυχαγωγικού περιεχομένου.

* Πραγματοποίηση θελημάτων του κτηρίου όπως αγορά Playstation για να παίζει όταν δεν το χρησιμοποιούν κλπ.

 

Στην πραγματικότητα, η αρχιτεκτονική εχει περισσότερη σχέση με την ψυχιατρική παρά με την ψυχολογία, οπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς πανεύκολα αν βρεθεί για πάνω απο πέντε λεπτά σε παρέα φοιτητών αρχιτεκτονικής.

 

Τελευταίες εξελίξεις στον χώρο της αρχιτεκτονικής φανερώνουν το μεγάλο εκπαιδευτικό έργο που παρέχουν οι αρχιτέκτονες στα κτήρια τους. Τους μαθαίνουν χρήσιμα τρικς, όπως : Αποφυγή αεροπλάνου που έρχεται κατά πάνω σου, Ανάκτηση και επιστροφή Φρίσμπι κ.α.

 

Ανεπιβεβαίωτες φήμες αναφέρουν οτι οι φοιτήτριες αρχιτεκτονικής είναι σαφώς καλύτερες γδυμένες παρά φορώντας ρούχα. Μια επίσκεψη σε οποιοδήποτε τμήμα αρχιτεκτονικής οποιουδήποτε πανεπιστήμιου θα σας πείσει.

 

Η αγαπημένη λέξη των απανταχού αρχιτεκτόνων ειναι η αποδόμηση. Το πιο πετυχημένο παράδειγμα αποδόμησης στην αρχιτεκτονική ήταν οι πολεοδομικοί πειραματισμοί της Luftwaffe στο Λονδίνο το 1942.

 

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

 

“Αν δεις κάτι να κουνιέται στο κτίριο, παράτα τα όλα και τρέχα να σωθείς!”

 

- Πολιτικός Μηχανικός για τη διεκπεραίωση αντισεισμικών εργασιών σε κτίριο τράπεζας σε πόλη της Βορείου Ελλάδος

 

 

Ο Πολιτικός Μηχανικός προέρχεται από την λέξη Πολιτική που γενικά δεν είναι καλή ρίζα, εκτός εάν χρησιμοποιείται στον όρο Πολίτικη Κουζίνα η οποία τα σπάει. Οι Πολιτικοί Μηχανικοί προέρχονται απο το γένος Pimpus Mechanicius. Έχοντας τα 2 καταστρεπτικά χαρακτηριστικά Πολιτική και Pimp, γενικά φυτρώνουν εκεί που δεν τους σπέρνουν και προσπαθούν να αποδείξουν ότι έχουν και δίκιο. Οι Πολ. Μηχ. χάρη στην σωτήρια παρουσία τους στον ελληνικό τομέα κατασκευών καλούνται και ως Σωτήρηδες (Σωτήρης, Ο).

 

Στα εργατικά τους "δικαιώματα" έρχονται σε αντιπαράθεση γενικά με ολους τους Μηχανικούς, Γεωλόγους, Δασολόγους, Δασοπόνους, αλλά και με τον Θεό. Για να το πετύχουν αυτό διδάσκονται μαθήματα από όλους τους κλάδους, ώστε να καταρτιστούν και να είναι σε θέση να βγουν με ισχυρά εφόδια στην αγορά εργασίας. Διάφορα ψαρωτικά μαθήματα όπως "Σχεδιασμός Αεροδρομιών", "Πολεοανομία", "Χωροαταξία και Κβαντική Τσιμεντοποίηση σε τρεις διαστάσεις", "Προεντεταμένο Σκυρόδεμα και Συμπληρώσεις Οπλισμένου Σκυροδέματος" (πςςςςς) και "Ειδικά Θέματα Λιμενικών Έργων" (κατεύθυνση ψαράδων). Το χειρότερο πράγμα είναι ότι προσπαθούν να μας πείσουν ότι ο κάθε Σωτήρης που παίρνει ενα πτυχίο ξέρει να τα εφαρμόζει όλα αυτά.

 

Παρόλα αυτά, το 95% των πτυχιούχων το ρίχνει στον τζόγο σε ένα παιχνίδι που ονομάζεται Αντιπαροχή. Σε αυτό το παιχνίδι σκοπός είναι σε πρώτο στάδιο να πάρεις το οικόπεδο ενός φουκαρά, να χτίσεις μια πολυκατοικία όπως-όπως, η οποία όμως θα χαρακτηρίζεται Πολυτελής Οικοδομή. Στο δεύτερο στάδιο θα πρέπει ο Πολ. Μηχ. να δείξει την εξυπνάδα του και να καταπατήσει οσο δυνατόν περισσότερους Πολεοδομικούς Κανονισμούς. Για κάθε έναν που καταπατάει παίρνει μια bonus-αύξηση στην τελική τιμή της οικοδομής. Το τρίτο και πιο δύσκολο στάδιο είναι να καταφέρει να πουλήσει τα διαμερίσματα που του έμειναν ΠΡΙΝ πέσει καμιά καταγγελία στο Πολεοδομικό για το κλείσιμο ημι-υπαίθριου χώρου, μετατροπή πιλοτής σε ψιλικατζίδικο κ.λ.π, και να την κάνει με ελαφρά.

 

Το υπόλοιπο 5% των πτυχιούχων ασχολείται επαγγελματικά με εντελώς άσχετα αντικείμενα - απο πληροφορική μέχρι οδηγοί ταξί. Σε κάθε περίπτωση, διατείνονται οτι η πολύπλευρη και ολοκληρωμένη κατάρτιση τους τους καθιστά ικανότερους επαγγελματίες απο τους κατέχοντες τον αντίστοιχο τίτλο.

 

Η μεγαλύτερή έχθρα των πολιτικών Μηχανικών είναι με τους Αρχιτέκτονες επειδή και οι 2 νομίζουν ότι μπορούν να σχεδιάσουν σπίτια. Στην πραγματικότητα, οι πολιτικοί μηχανικοί δεν σχεδιάζουν σπίτια, αλλα χωροδικτυώματα - το τελικό αποτέλεσμα ειναι ενα πελώριο κλουβί κατατετμημένο σε πολλά μικρότερα. Η φρίκη είναι οτι εκει μέσα αναγκάζονται να ζήσουν άνθρωποι. Εν πλήρει αντιθέσει, οι Αρχιτέκτονες δεν σχεδιάζουν σπίτια αλλα "διερευνούν τα όρια της τέχνης της λειτουργικής αποδόμησης του αισθητικα συντεταγμένου χώρου". Η φρίκη ειναι οτι και εκεί, επίσης, αναγκάζονται να ζήσουν άνθρωποι.

 

Το κοινό χαρακτηριστικό Αρχιτεκτόνων και Πολιτικών Μηχανικών είναι ότι και οι 2 σπαταλάνε χώρο, όμως οι Πολ. Μηχ. το κάνουν πολύ πιο ωμά και αντρίκια.

 

Οι Πολιτικοί Μηχανικοί αυτή τη στιγμή διαθέτουν το μεγαλύτερο ποσοστό εκπροσώπησης στη Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΕ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαθήματα τούρκικων περίοδος 3η

 

υποβρύχιο : μπαμπές μπαπορ

αρχιτέκτονας : μπαμπές ντουβαρ ντοκτορ

Link to comment
Share on other sites

Ένα κλασσικό ανέκδοτο που λέγαμε όταν ήμαστε φοιτητές :

 

Τελειώνει κάποιος Πολιτικός Μηχανικός και ψάχνει γιά δουλειά.

 

Παντού ανεργία και αναγκάζεται να ξενητευθεί.

 

Πηγαίνει στην υπόλοιπη Ευρώπη, τίποτε. Συνεχίζει στις Ηνωμένες Πολιτείες και εκεί τίποτε. Καταλήγει στον Καναδά και εκεί τίποτε.

 

Όπως γύριζε ταλαιπωρημένος και με τα χρήματά του να έχουν εξαντληθεί, τον πλησιάζει ένας τύπος και του προσφέρει εργασία.

 

- Κοίταξε του λέει, έχω ένα τσίρκο και μου πέθανε ένα λιοντάρι. Θέλεις να ντυθείς ανάλογα και να το αντικαταστήσεις ? Τα λεφτά είναι καλά.

 

Το σκέφτεται ο φίλος και στην απελπισία του δέχεται.

 

Πάει λοιπόν στο τσίρκο, ντύνεται με μιά προβιά λιονταριού και κάποια στιγμή ετοιμάζεται μαζί με τα άλλα λιοντάρια να βγεί στην σκηνή.

 

Βλέπει όμως τότε ένα λιοντάρι να έρχεται προς το μέρος του και να τον κοιτά επίμονα. Τα χάνει και αρχίζει τις φωνές.

 

- Μη φωνάζεις φίλε, ακούγεται μιά φωνή μέσα από το άλλο λιοντάρι. Και εγώ πολιτικός μηχανικός είμαι και ψάχνω γιά δουλειά !

Link to comment
Share on other sites

το πιό σύντομο <<ανέκδοτο>> σχετικά με προγράμματα στατικών:

 

..steel express της runet- κυκλοφορεί σύντομα..

 

( έτσι αναγράφει η ιστοσελίδα της, περισσότερο από 3 χρόνια!! και μου την έχει δώσει!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έγινε κάποτε μιας παγκόσμιας εμβέλειας έρευνα με θέμα :"παρακαλούμε πείτε μας τη γνώμη σας για την έλλειψη τροφής στον υπόλοιπο κόσμο".

 

Η έρευνα δεν κατέληξε σε συμπέρασμα διότι:

 

Στη Νότια Αμερική κανείς δεν ήξερε τι είναι παρακαλούμε.

Στην Ανατολική Ευρώπη κανείς δεν ήξερε τι είναι γνώμη.

Στη Δυτική Ευρώπη κανείς δεν ήξερε τι είναι έλλειψη.

Στην Αφρική κανείς δεν ήξερε τι είναι τροφή.

 

Και στις Η.Π.Α. κανείς δεν ήξερε τι είναι υπόλοιπος κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Ανέκδοτο αφιερωμένο στον lefterism για την επιστροφή από το ΤΣΜΕΔΕ:

 

Ένας Αμερικάνος, ένας Γερμανός και ένας Έλληνας συζητούν τι θα κάνουν το επίδομα αδείας.

Λέει ο Αμερικάνος:

-"Εγώ λέω να πάω Χαβάη 15 μέρες"

-"Και τα υπόλοιπα;" λέει ο Γερμανός.

-"Με τα υπόλοιπα θα κάνω κάτι επισκευές στο σπίτι που ήθελα"

-"Εγώ θα πάω 20ήμερο τουρνέ στην Αυστραλία" λέει ο Γερμανός!

-"Και τα υπόλοιπα;" του λέει ο Αμερικάνος;

-"Με τα υπόλοιπα θα πάρω ένα Α-class για την κόρη μου..."

-"Εγώ λέει ο Έλληνας λέω να πάρω ένα παπάκι από το ALEX PACK..."

-"Και τα υπόλοιπα;" Λένε Αμερικάνος και Γερμανός

-"Τα υπόλοιπα θα τα τσοντάρει η μάνα μου".... :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμένο στον Theotdm900:

 

Ρωτάνε έναν μαθηματικό και ένα μηχανικό πόσο είναι το π.

Ο πρώτος απαντά σκεπτικός..3.1415926...δεν ξέρω ακριβώς..

 

Στη συνέχεια απαντά και ο μηχανικός χωρίς να σκεφτεί καθόλου

¨περίπου 3¨.

 

(Μας το λέγαν στη σχολή για να μας τονίζουν οτι σαν μηχανικοί πρέπει να γνωρίζουμε την τάξη μεγέθους και όχι κατανάγκην το ακριβές νούμερο!)

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχουμε τελικά εμείς οι μηχανικοί!!! Αυτή η ικανότητα που έχουμε να βρίσκουμε για όλα τα προβλήμτα λύση είναι απίστευη!!!! (δές διαφάνεια 5).

 

Άντε να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούμε...!!!

only_in_greece_561.pdf

Link to comment
Share on other sites

το νέο ζευγάρι πάει στον μηχανικό να συζητήσει για το καινούργιο σπίτι που πρόκειται να χτίσουν, για να στεγάσουν τον έρωτά τους σε πρώτη φάση και την οικογένειά τους αργότερα.

Στο πρώτο ραντεβού λοιπόν στην κλασική ερώτηση του μηχανικού "...και για πείτε μου, πως το φαντάζεστε το σπίτι σας?", ο σύζηγος απαντάει ότι θα ήθελε απλά να έχει κυκλικό σαλόνι!!

Αυτή η ιδέα ψιλοαρέσει και στον αρχιτέκτονα, ας πούμε, και στο δεύτερο RV που τους δείχνει τα πρώτα προχσχέδια, ο σύζηγος προσθέτει ότι καλά θα ήταν αν είχε και οβάλ κρεβατοκάμαρα! παρ' όλη την έκπληξη του, και τις δυσκολίες στη σύνθεση, ετοιμάζει καινούργια σχέδια, με κυκλικό σαλόνι και οβάλ κρεβατοκάμαρα.

Τα καινούργια σχέδια αρέσουν περισσότερο στο νέο ζευγάρι, αλλά στα επόμενα RV ο σύζηγος παραγγέλνει τα υπνοδωμάτια, την κουζίνα, ακόμα και τα wc ελλειπτικά!

ο αρχιτέκτονας που τα έχει ήδη παίξει, αναρωτιέται:

- Μα καλά άνθρωπέ μου, γιατί στην ευχή πρέπει όλα να είναι κυκλικά, τοξωειδή, οβάλ???? απορώ!!

-Επειδή η πεθερά μου είπε: θα έρθω και εγώ στο καινούργιο σπίτι, αλλά μην ανησυχείτε, δεν θα ενοχλώ καθόλου, θα κάθομαι σε μια γωνίτσα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ισμήνη πολύ καλό.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

panos..................αει μη σου πω καμιά κουβέντα.....φιλόσοφε !! :lol: :lol:

 

Δλδ αν σε ρωτήσουν πόσο είναι το οικόπεδο στον συμβολαιογράφο τι θα πεις ?

 

Περίπου 300 μέτρα.....τρακόσα μέτρα ? καμιά τρακοσαρού ?

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Όλα είναι θέμα του τι ρωτάς και τι βαρύτητα και χρήση έχει η απάντησή σου.

 

Πχ (μου ρθε τώρα) αν δούλευες σε εταιρεία που φτιάχνει διαστημόπλοια στο περίπου θα υπολόγιζες ? Τάξη μεγέθους ?

 

:lol: :lol: :lol:

 

Κάνε καμιά κοστολόγηση φανταζόμενος τα σχέδια ρεεεεεεεειιιιιιιιιιιιιι

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.