Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αστεία - Ανέκδοτα (σχετικά και μη...)


iovo

Recommended Posts

δεν ξερω αν εχει ειπωθει ξανα...

 

 

Tρεις μπογιατζήδες ένας Αλβανός ένας Γερμανός και ένας Έλληνας πέθαναν και πάνε στον Παράδεισο.

 

Ο Aγιος Πέτρος τους άνοιξε την Πόρτα.

 

'Καλώς τα παιδιά! Και είχα ανάγκη απ'την ειδικότητά σας! Θέλω να βάψω την Πόρτα του Παράδεισου για πέστε μου πόσα θέλετε να την βάψετε;'

 

'600 ευρώ' λέει ο Αλβανός

 

'Μπα! 600; Και πως τα λογάριασες'

 

'Ε, να 200 για μένα 200 εφορία και ένσημα και 200 τα υλικά'

 

'Εσύ λέει του Γερμανού πόσα θέλεις ;'

 

'900 ευρω = 300 για μένα + 300 εφορία και ένσημα + 300 τα υλικά '

 

Εσύ λέει του Έλληνα ποσά θέλεις;

 

'Είμαι πολύ πιο ακριβός αλλά μας συμφέρει όλους και θα πάρω τη δουλειά'

 

'Δηλαδή πόσο ζητάς;' ρωτάει ο Αγ. Πέτρος.

 

'3 χιλιαρικάκια'

 

'3.000. Εσύ είσαι τρελός παιδί μου!!!'

 

Αναστέναξε ο Ελληνας με την αμάθεια...

 

Με εντελώς κουρασμένο ύφος, παίρνει παραμάσχαλα τον Αγιο Πέτρο και του

εξηγεί:

 

'Ελα πιο κοντά να μην μας ακούν... Δημιουργική λογιστική δεν σας μαθαίνουν εδώ ρε παιδιά; Φαντασία δεν έχετε; Aκουσε να δεις αφού πρέπει να το εξηγώ

 

κιόλας: 3.000 = 1.000 για σένα + 1.000 για μένα + 400 για τον Γερμανό να κάνει πέρα + 600 που ζήτησε ο Αλβανός. Ο Αλβανός θα βάψει την πόρτα με

 

υπεργολαβία από εμένα. Στην πατρίδα μου, όποιος δίνει τη χαμηλότερη προσφορά, στο τέλος αυτός κάνει τη δουλειά και παίρνει όσα ζήτησε απ' την αρχή. Είτε

 

υπογράφει τη σύμβαση ο ίδιος ή κάποιος άλλος. Επιπλέον, ο Γερμανός θα πάρει 400 για κάτι που δεν έκανε. Οπότε σε παίρνει να τον απειλήσεις πως θα

 

αποκλειστεί από μελλοντικές δημοπρασίες αν δεν σου αλλάξει το πόμολο σαν δωρεά. Θα το κάνει, δεν υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί αφού έτσι βάζει πόδι στην

 

επιτροπή δημοπρασιών. Ετσι μένουν ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ευχαριστημένοι. Και ο Γερμανός, και ο Αλβανός, και εγώ, και εσύ, και ο Παράδεισος, και το αφεντικό σου

 

που θα δει βαμμένη πόρτα + καινούργιο πόμολο εκτός σύμβασης. Πες μου τώρα, έχεις κανένα λόγο να μη μου δώσεις τη δουλειά;'

 

....

Η ΕΛΛΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος βρέθηκε κάποια στιγμή μέσα σε ένα αερόστατο και συνειδητοποιεί ότι έχει χαθεί. Χαμηλώνει όσο μπορούσε το αερόστατο, και βλέπει κάποιον κάτω στο έδαφος. Χαμηλώνει λίγο ακόμα και του φωνάζει: "Συγγνώμη ! Εχω μία επείγουσα σύσκεψη σε λίγο αλλά έχω χαθεί. Μπορείτε να με βοηθήσετε;"

Ο άλλος στο έδαφος του απαντά: " Είσαι σε ένα αερόστατο, περίπου 20 μέτρα από το έδαφος και βρίσκεσαι σε γωγραφικό πλάτος 40-41 μοίρες βόρεια και γεωγραφικό μήκος 23 μοίρες ανατολικά"

"Θα πρέπει να είσαι μηχανικός" απαντά αυτός που είναι στο αερόστατο, στο άλλον στον έδαφος.

"Πού το κατάλαβες" Ρωτά, ο εδάφους.

"Αυτά που μου είπες μπορεί να είναι τεχνικώς σωστά, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω αυτές τις πληροφορίες, και η ουσία είναι ότι ακόμη είμαι χαμένος"

"Και εσύ θα πρέπει να είσαι διευθυντής" λέει ο εδάφους στον εναέριο.

"Πού το κατάλαβες" ρωτά ο εναέριος

"Εχεις ανέβει ψηλά με την βοήθεια ενός μπαλονιού. Δεν ξέρεις ούτε πού είσαι ούτε πού πηγαίνεις. Εχεις αναλάβει μία υποχρεώση (επείγουσα συνάντηση) την οποία δεν ξέρεις έαν και πώς μπορείς να εκπληρώσεις, και ζητάς από εμένα να σου λύσω το πρόβλημα. Είσαι στην ίδια θέση που ήσουν πριν συναντηθούμε, αλλά για κάποιο λόγο τώρα φταίω εγώ"

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα το παρακάτω παραποιημένο βίντεο για τη διαφήμιση της "φορολογικής συνείδησης".

Link to comment
Share on other sites

ΦΟΒΕΡΗ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ.. ;)

 

Επιφανείς διαχειριστές του φορουμ με κατάλληλη μεταμφίεση εμπλέκονται σε σχέδιο συνομωσίας κατά των ΤΕΙ που οργανώνεται σε ειδικό γραφείο στα ...ανάκτορα του ΤΕΕ.

 

Η τρομερή αποκάλυψη εδώ :twisted: :

 

http://www.grapheine.com/bombaytv/index.php?module=see&lang=uk&code=9f4cdbe9c0ae7b41feb52932e81a6db5

 

 

:twisted: :twisted: :roll: 8-) :lol: :twisted: :P

 

Y.Γ. ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς :) ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.