Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αστεία - Ανέκδοτα (σχετικά και μη...)


iovo

Recommended Posts

είχα την αδερφή της γιαγιά μου ...

Ζωρζ είσαι άπαικτος … ακόμα και για καλόγριες έχεις προσωπικό σημείο αναφοράς … :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ζωρζ είσαι άπαικτος … ακόμα και για καλόγριες έχεις προσωπικό σημείο αναφοράς … :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Α ... σε παρακαλώ ..........εγώ εδώ έμαθα να μην είμαι απρόσωπος Είμαι ένα τυπικό δείγμα επαρχιώτη και το λέω Πάντως πράγματι είχα γιαγιά καλόγρια (αδερφή της γιαγιά μου ) και τώρα το καλύτερο  η ειδικότητα της στο μοναστήρι ήταν μαγείρισσα Το πιο νόστιμο φαγητό το έχω φάει εκεί στο μοναστήρι και ήταν και χωρίς λάδι Ότι υπάρχει στο οπτικό πεδίο από το μοναστήρι της Κρεμαστής στην Ηλεία και φαίνεται από το μοναστήρι ήταν της γιαγιά μου και το χάρισε στο μοναστήρι μαζί με μια μεγάλη περιουσία από χρήματα  Ο τάφος της είναι σε περίοπτη θέση στο μοναστήρι Ουφ τελείωσα τα προσωπικά μου Απαικτος έτσι ? 

 

Πάντως αυτό με τις ομπρέλες το βρήκα πάρα πολύ αστείο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

... καλά.... έχουμε κι εμείς αυτά ε.....  ...

Ναί πράγματι.

Είναι όμως optional και άμα τα βαρεθούν τραβάνε μία στο μπικίνι και πάνε παραλία με Brasil ή string. (φωτοβολταϊκών).

Και no questions asked.

Link to comment
Share on other sites

καλά τα λεει ο αμήχανος δεν το έγραψα πιο πάνω αλλά η γιαγιά μου η καλόγρια στην Κάρυστο ήρθε για μπάνια που της συνέστησε τότε ο γιατρός Αν και ήταν τότε γύρω στα 70 , πέταξε τα ράσα και έκανε κάτι απλωτές που τις χάρηκε άντε να το δούμε αυτό στην άλλη περίπτωση Βέβαια πήγαμε την γιαγιά μου σε παραλία με λίγο κόσμο κι ήρθε στην Κάρυστο και δεν πήγε στις παραλίες της Ηλείας  .Πάντως μαύρο καλοκαίρι έκανα εκείνη την χρονιά , όλο προσευχή και νηστεία 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

όσοι έχουν πάρει δάνειο από την άττικα έχουν σίγουρα επαρκή τραπεζική εμπειρία

 

Θα στείλω....Που ξέρεις μπορεί να είμαι ο νέος GM (όχι ο τραγουδιστής, ή ο Καρυστινός..)..... Ο GENERAL MANAGER!!. :)

Link to comment
Share on other sites

από μένα μην περιμένετε ειδήσεις.....

α. δεν αντέχω το σχολιασμό  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

και

β. τα βρίσκω τόσο γελοία που κάτι τέτοια θα τα βάζω εδώ....

 

έρχονται εκλογές???
 

http://www.iefimerida.gr/news/285198/monimopoioyntai-hiliades-symvasioyhoi-stin-topiki-aytodioikisi

 

άντε να τους πληρώσουμε κι αυτούς οι μαλάκεs ελ.επ.

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Εδώ είναι μάλλον η καταλληλότερη θέση για το ρεπορτάζ αυτό:

 

 

 

Αγνώριστη η ανατολική παραλιακή της Παλαιόχωρας -Ξήλωσαν όλες τις πέργκολες

 Ξεχάστε την εικόνα της ανατολικής παραλιακής της Παλαιόχωρας όπως τη θυμάστε. Η περιοχή από χθες έχει αλλάξει και αυτό γιατί όλοι οι... επιχειρηματίες ξήλωσαν τις πέργκολες που ήταν τοποθετημένες στα καταστήματά τους. Οι καταστηματάρχες προχώρησαν σε αυτή την κίνηση καθώς επίκειται έλεγχος της κτηματικής υπηρεσίας η οποία θα επιβάλει υπέρογκο πρόστιμο στις επιχειρήσεις που έχουν τοποθετημένες σταθερές κατασκευές. 

tromaktiko9593.jpg

Οι κατασκευές αυτές υπήρχαν χρόνια παρόλο που δεν ήταν νόμιμες, καθώς βοηθούσαν στην προστασία των καταστημάτων από τους δυνατούς ανέμους - που ως γνωστόν πνέουν στην Παλαιόχωρα - ώστε οι επισκέπτες να μπορούν να κάθονται και να απολαμβάνουν το αναψυκτικό, το ποτό ή το φαγητό τους.

Τα τελευταία ωστόσο χρόνια, άρχισαν να πέφτουν βροχή τα πρόστιμα για τα τραπεζοκαθίσματα και αυτό γιατί για να πάρει άδεια για τραπεζοκαθίσματα ένας καταστηματάρχης από το Λιμενικό Ταμείο (στην ευθύνη του οποίου ανήκει η περιοχή) πρέπει να μην έχει στον χώρο του παράνομες σταθερές κατασκευές, όπως για παράδειγμα οι πέργκολες. Βάσει νόμου μπορεί να έχει ομπρέλες και αυτές όχι ως μόνιμη κατασκευή, όχι βιδωμένες δηλαδή, στο έδαφος.

tromaktiko9594.jpg

Μέχρι πρότινος πλήρωναν οι επιχειρηματίες τα πρόστιμα που κύρωνε το λιμενικό. Τώρα όμως, με δεδομένο ότι η κτηματική υπηρεσία προχωρά άμεσα σε έλεγχο της περιοχής οι καταστηματάρχες αναγκάστηκαν να ξηλώσουν τις πέργκολες καθώς οι συγκεκριμένες χρηματικές ποινές είναι τσουχτερές. 

Όπως λέει στο Flashnews.gr ο Παύλος Ζουριδάκης, που διατηρεί κατάστημα στην περιοχή:

Από τη στιγμή που έχεις στον χώρο του Λιμενικού Ταμείου πέργκολα που είναι παράνομη, δεν σου δίνουν άδεια για τραπεζοκαθίσματα. Το τρελό είναι ότι μέχρι πριν δυο χρόνια μας έδιναν άδειες να έχουμε τραπεζοκαθίσματα ενώ είχαμε πέργκολες που είναι παράνομες. Παίρναμε άδειες που τις πληρώναμε. Δύο χρόνια τώρα δεν μας δίνουν άδεια με αποτέλεσμα να έρχεται το λιμενικό ανά τακτά χρονικά διαστήματα και να μας βάζει πρόστιμο. Εμένα φέτος το λιμενικό μου έχει βάλει πάνω από 6.000 ευρώ πρόστιμα.

Εγώ πέρσι πήρα το μαγαζί. Πήγα στο Λιμενικό Ταμείο με τον μηχανικό μου και μου είπαν να αγοράσω την πέργκολα. Και φέτος το ίδιο το Λιμενικό Ταμείο μου λέει είσαι παράνομος, βγάλτην. 

Το μόνο που σ' αφήνουν να βάλεις είναι ομπρέλες και όχι καρφωμένες στο έδαφος, όχι μόνιμη κατασκευή αλλιώς δεν σου δίνουν άδεια. Τώρα τις έχουν βγάλει τις πέργκολες όλοι γιατί είναι πιθανό να έρθει η κτηματική και αν έρθει το πρόστιμο είναι τεράστιο. Εγώ θα πληρώσω πάνω από 25.000 ευρώ.

pergkola-paleoxora-6.JPG

Οι επιχειρηματίες έχουν δυσανασχετήσει καθώς από τη μια, αναγκάστηκαν να απομακρύνουν κατασκευές τις οποίες είχαν ακριβοπληρώσει και από την άλλη είναι αναγκασμένοι να τοποθετήσουν ομπρέλες οι οποίες όπως λένε, σε ένα τόπο που φυσάει συνεχώς δυνατά, δεν μπορούν να προστατέψουν τους πελάτες τους.

Αν φυσάει, δεν μπορώ να δουλέψω. Τουλάχιστον με την πέργκολα κατέβαζα ένα προστατευτικό και έκλεινε το μαγαζί και δούλευα. Τώρα με την ομπρέλα είναι ζόρικα τα πράγματα, πιάνουν όλη την ώρα μελτέμια και βοριάδες γίνεται χαμός με τον αέρα, το ξέρουν όλοι.

Εγώ δούλευα με την πέργκολά μου και τον χειμώνα. Τρια άτομα έπαιρναν μεροκάματο από εδώ. Τώρα το μαγαζί μου δεν ξαναδουλεύει το χειμώνα. Αυτό το έκανα για τους υπαλλήλους. Δεν είναι ότι εγώ έβγαζα λεφτά, αλλά ήξερα ότι ο υπάλληλός μου θα το εκτιμήσει που εγώ του έδινα δουλειά τον χειμώνα. Τώρα πια δεν μπορώ να δώσω δουλειά στα παιδιά τον χειμώνα, τονίζει ο κ. Ζουριδάκης

Όπως μάλιστα είπε, η εξέλιξη αυτή για τους καταστηματάρχες τον Σεπτέμβριο ήταν η χειρότερη δυνατή καθώς αυτή την περίοδο μπορεί να μην βρίσκονται στην Παλαιόχωρα πολλοί τουρίστες όπως το καλοκαίρι, αυτοί όμως που έχουν επισκεφθεί τώρα την περιοχή διαθέτουν μεγαλύτερη οικονομική επιφάνεια και αφήνουν περισσότερα χρήματα. 

pergkola-paleoxora-8.JPG

Η υπόθεση αυτή φαίνεται ότι ανακινήθηκε και έφτασε σε αυτό το σημείο εξαιτίας διαμάχης μεταξύ δυο καταστηματαρχών, την οποία έμελε να "πληρώσουν" και οι υπόλοιποι καταστηματάρχες.

Αυτό ξεκίνησε από την κόντρα δυο επιχειρηματιών της περιοχής για τα όρια ιδιοκτησίας καθώς τα μαγαζιά τους βρίσκονται το ένα δίπλα στο άλλο. Πήγαν αυτοί οι δυο και έφεραν την κτηματική για να λύσουν τις διαφορές τους και μας πήρε όλους μαζί η μπάλα.

Στην Ανατολική παραλία έχουν ξηλώσει όλες τις πέργκολες ενώ από την πίσω μεριά που είναι η Παχιά Άμμος, έχουν βάλει παράνομα εξέδρες, έχουν φτάσει δίπλα στη θάλασσα κάνουν ό,τι γουστάρουν και δεν μιλάει κανείς. Εμάς κυνηγάνε. Εγώ θέλω να λειτουργούν όλοι οι επιχειρηματίες και όποιος είναι καλύτερος να πάρει και τον κόσμο, υποστήριξε ο κ. Ζουριδάκης αφήνοντας αιχμές για το καθεστώς των δυο μέτρων και δυο σταθμών που ισχύει

pergkola-paleoxora-1.JPG

Από την πλευρά του Λιμεναρχείου που απλώς καλείται να επιβάλει τα πρόστιμα βάσει νόμου, ο Λιμενάρχης Χανίων, Γιάννης Ορφανός ανέφερε στο Flashnews.gr:

Έγινε πέρσι μια καταγγελία από έναν καταστηματάρχη σε έναν άλλο ότι έχει παράνομες κατασκευές. Πήγε η κτηματική υπηρεσία έκανε έλεγχο στον ένα και μετά ακολούθησαν και οι υπόλοιποι καταστηματάρχες στην Παλαιόχωρα. 

Για απλή χρήση, δηλαδή για ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μην υπάρχουν παράνομες μόνιμες κατασκευές, όπως για παράδειγμα οι πέργκολες. Αυτό είναι θέμα του Λιμενικού Ταμείου και της Κτηματικής Υπηρεσίας. Εμείς επιβάλαμε πρόστιμα γιατί τοποθετούσαν τα τραπεζοκαθίσματα χωρίς να έχουν άδεια από το Λιμενικό Ταμείο.

Κάποιοι από τους καταστηματάρχες απομάκρυναν τις παράνομες κατασκευές ξαναπήγε το Λιμενικό Ταμείο έκανε αυτοψία, συνέταξε καινούρια τεχνική έκθεση και έδωσε παραχωρήσεις. Σε όσους δόθηκαν παραχωρήσεις δεν επεβλήθη ξανά πρόστιμο από εμάς. Οι υπόλοιποι πρέπει να απομακρύνουν τις παράνομες κατασκευές για να πάρουν παραχωρήσεις για τραπεζοκαθίσματα από το Λιμενικό Ταμείο.

Η υπόθεση αυτή ανήκει στην αρμοδιότητα του Λιμενικού Ταμείου που είναι και ο φορέας διαχείρισης στην περιοχή. Επικοινωνήσαμε με τον πρόεδρο του Λιμενικού Ταμείου Χανίων, Κώστα Μανωλικάκη, ο οποίος ωστόσο, τη δεδομένη στιγμή δήλωσε αδυναμία να μιλήσει λόγω της συμμετοχής τους στην Ετήσια Ευρωπαϊκή Έκθεση Κρουαζιέρας Seatrade Εurope 2016 στην Τενερίφη της Ισπανίας.

 

ΠΗΓΗ: http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2016/09/blog-post_4836.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.