Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυρανίχνευση VS AEM


peratis

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ dib.

 

μήπως μπορείς να με παραπέμψεις εκεί που λέει πως απο 2 ανιχνευτές και πάνω βάζεις πίνακα;

 

υγ. γράφεις "αυτόνομοι ανιχνευτές". το αυτόνομοι τι θέλει να δειξει;

Edited by peratis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μήπως μπορείς να με παραπέμψεις εκεί που λέει πως απο 2 ανιχνευτές και πάνω βάζεις πίνακα;

Υπάρεχει εγκύκλιος απο παλιά της Π.Υ. που δεν την έχω, αλλά ισχύει και μέχρι σήμερα 25/2/14 ( :smile: )

 

υγ. γράφεις "αυτόνομοι ανιχνευτές". το αυτόνομοι τι θέλει να δειξει;

Οτι ο κάθε ανιχνευττής λειτουργεί και ενερεγοποιείται αυτόματα, όταν οι συνθήκες περιβάλλοντος που ελέγχει (αύξηση > 2 % υγραερίου στον αέρα) ξεπεράσουν τα όρια του

Link to comment
Share on other sites

χαχα...δεν σε αμφισβητω, απλά συνέβη το εξής

 

ρώτησα 2 συναδέλφους μηχανολόγους μεγαλύτερης ηλικίας και εμπειρίας και έλαβα δύο διαφορετικές απαντήσεις

 

1) και με τρεις ανιχνευτες δεν χρειάζεσαι πίνακα

 

2) μπορείς να βάλεις πίνακα και με δύο ανιχνευτές. δεν θα σου πει κανείς τίποτα.

 

εξ ου και το μπέρδεμά μου....

Link to comment
Share on other sites

1) και με τρεις ανιχνευτες δεν χρειάζεσαι πίνακα

Εξαρτάται σε ποιά ΠΥ καταθέτει ο καθένας τι γνωριμίες έχει και τι μετάφραση δίνει κάθε ΠΥ στις οδηγίες που λαμβάνουν

 

2) μπορείς να βάλεις πίνακα και με δύο ανιχνευτές. δεν θα σου πει κανείς τίποτα.

Μπορείς να βάλεις, δεν σου το απαγορεύει κανένας...αλλά ρώτησες το ''αφεντικό'' αν είναι διατεθειμένο να δώσει 400-500 ευρο για πίνακα 2 ζωνών  + εγκατάσταση  + ηλεκτρολόγο ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

Σε μια επιχείρηση έχω φριτεζα, 4 εστίες , γυρος και γκριλιερα και ολα αυτα πιανουν 3,5 μετρα περιπου. Ο εγκαταστάτης εχει βάλει εναν αυτονομο ανιχνευτη διπλα απο τις συσκευες.

Σε χωρο που βρισκεται 4 μετρα μακρια ( σε κλειστό χώρο) εχει τοποθετήσει 3  φιαλες υγραερίου και 2 εφεδρικές. Στον χώρο αυτόν εχει συνδεσει ακομη έναν ανιχνευτη κι εκει ωρισκεται και η ηλεκτροβανα.

 1) Έχει νοημα ο ανιχνευτης στον χωρο που βρισκονται οι φιαλες? Η ηλεκτροβανα πρεπει να αλλαξει θέση? 

2) Δε θα πρεπε να εχω 2 στον χωρο των συσκευων τουλαχιστον?

3) Ο εγκαταστάτης λεει να προσθεσω απλα εναν ακομα ανιχνευτη χωρις πινακα. Είναι σωστό αυτό? Αν δεν βαλω πινακα τι προβλημα μπορει να δημιουργηθεί?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

βάσει νομοθεσίας,

θα τα αφήσεις όπως είναι, είναι μια χαρά.

το ύψος των ανιχνευτών να είναι 20-30 cm από το δάπεδο.

θα βάλεις τον ανιχνευτή στο μέσον περίπου των συσκευών που καταναλώνουν υγραέριο.

ο άλλος εντός του ερμαρίου των φιαλών να αερίζεται καλά το ερμάριο αλλιώς θα ενεργοποιείται συνέχεια (λόγω του βάλε-βγάλε φιάλη)

οι ανιχνευτές αυτοί να είναι 220V και να είναι συνδεδεμένοι με την ηλεκτροβάνα

και όλα μια χαρά

αυτό προβλέπεται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε μια επιχείρηση έχω φριτεζα, 4 εστίες , γυρος και γκριλιερα και ολα αυτα πιανουν 3,5 μετρα περιπου. Ο εγκαταστάτης εχει βάλει εναν αυτονομο ανιχνευτη διπλα απο τις συσκευες. Θέλει άλλους 2 και σε απόσταση ο ένας απο τον άλλον 0,70 - 0,80 μ *

Σε χωρο που βρισκεται 4 μετρα μακρια ( σε κλειστό χώρο) εχει τοποθετήσει 3  φιαλες υγραερίου και 2 εφεδρικές. (5 X 25 = 125 Kg) Θα πρέπει να βγάλει τη μια φιάλη για να είναι κατηγορία 0 (μέχρι 100 Kg) ... αλλοιως πάει κατηγορία 1 με υποβολή μελέτης στην πολεοδομία σύμφωνα με την την παργ. 3.1.2 του κανονισμού Στον χώρο αυτόν εχει συνδεσει ακομη έναν ανιχνευτη κι εκει ωρισκεται και η ηλεκτροβανα.

 1) Έχει νοημα ο ανιχνευτης στον χωρο που βρισκονται οι φιαλες? Η ηλεκτροβανα πρεπει να αλλαξει θέση? Όχι

2) Δε θα πρεπε να εχω 2 στον χωρο των συσκευων τουλαχιστον? *

3) Ο εγκαταστάτης λεει να προσθεσω απλα εναν ακομα ανιχνευτη χωρις πινακα. Αφού θα έχεις 3 ανιχνευτές στη κουζίνα + 1 στις φιάλες σίγουρα η ΠΥ θα σου ζητήση να βάλεις πίνακα Είναι σωστό αυτό? Αν δεν βαλω πινακα τι προβλημα μπορει να δημιουργηθεί? Δεν θα εγκρίνει τη μελέτη και δεν θα εκδοθεί πιστοποιητικό

Link to comment
Share on other sites

6.3.5.3

Η μέγιστη απόσταση που καλύπτει ένας ανιχνευτής είναι 1μ. (περίπου)

Άρα 2μ. εκατέρωθεν (περίπου).

Οπότε πρέπει να βάλεις 2 ανιχνευτές στο χώρο της κουζίνας πίσω από τις συσκευές.

Πριν έγραψα ότι καλύπτεσαι και με έναν ανιχνευτή, γιατί μπορεί οι παροχές των συσκευών να είναι λιγότερο από 3μ.

Δηλ μπορεί 2 συσκευές να έχουν πλάτος 3μ, αλλά οι παροχές τους να είναι δίπλα!

Και αν βάλεις πάνω από 2 ανιχνευτές, πας με πίνακα, γι αυτό κοίτα αν μπορείς να τον αποφύγεις ή όχι. (αφού θα βάλεις σίγουρα και έναν στο χώρο των φιαλών)

Αν έχεις ανιχνευτές 220V (αυτόνομους) και όχι 24V (για πίνακα), μπορεί η Π.Υ. να στο εγκρίνει, μπορεί και όχι, αφού πάνω από 2 θέλει πίνακα. (είναι στην κρίση του αξιωματικού αυτό)

Εμένα μου έχουν τύχει και τα δύο, και να το περάσουν σε υπάρχουσα εγκατάσταση, και να μπει πίνακας σε νέα επιχείρηση.

6.3.5.1.3 μέχρι 2 συνδεδεμένες και 2 εφεδρικές φιάλες μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.