Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστες διαστάσεις πεδιλοδοκού.


 
Tekton85

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Κάνω τα στατικά ενός ισόγειου μικρού κτιρίου διαστάσεων 4.00χ3.00 (χωρις υπόγειο,χωρίς πλάκα με ξυλινη στέγη). Επιλύω με stereostatica και ο τρόπος θεμελίωσης είναι με πεδιλοδοκό. Λοιπόν..Οι διαστάσεις που επιλέγω είναι 30χ40χ70χ40 δηλαδή στην ουσία δοκός και πέδιλο ειναι σε κοινό ύψος (40cm). Γενικά πρόκειται περί απλής κατασκευής χωρίς μεγάλα φορτία και έτσι το πρόγραμμα δεν βγάζει προβλήματα. Παρ'όλα αυτά τσεκάρω τον ΕΚΩΣ για να σιγουρευτώ για ελάχιστες διαστάσεις πεδιλοδοκού και απ'ότι καταλαβαίνω είμαι σωστός. Εμπίπτω στη περίπτωση της συνδετήριας δοκού με bmin=0.25 κ hmin=0.40m και στη περίπτωση περιμετρικού πεδήλου σε τοιχείο υπογείου με b=0.60 & h=0.30m. Αν και νομίζω ότι είμαι κομπλέ, μου φαίνεται λίγο περίεργο που η πεδιλοδοκός στην ουσία δεν έχει σχήμα ταυ αλλά διατηρεί παντού ενιαίο ύψος. 

 

Καμια γνώμη κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε λίγο το  30χ40χ70χ40

30 πλάτος δοκού 40 ύψος δοκού 70 πλάτος πεδίλου 40 ύψος πεδίλου...δηλαδή στην ουσία πέδηλο και δοκός έιναι σαν ένα ένα ενιάιο δοκάρι με πλάτος 70 και ύψος 40

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τι κάνει το stereostatika αλλά η περίπτωσή σου από ότι κατάλαβα είναι με περιμετρική πεδιλοδοκό. Οπότε δεν έχουμε ούτε συνδετήρια δοκάρια ούτε περιμετρικό πέδιλο. 

 

Αν θυμάμαι καλά το ελάχιστο πάχος πέλματος πεδιλοδοκού είναι 40εκ. Για να γίνει ανάποδο Τ θα πρέπει να δηλώσεις ύψος κορμού πάνω από 40εκ.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τι κάνει το stereostatika αλλά η περίπτωσή σου από ότι κατάλαβα είναι με περιμετρική πεδιλοδοκό. Οπότε δεν έχουμε ούτε συνδετήρια δοκάρια ούτε περιμετρικό πέδιλο. 

 

Αν θυμάμαι καλά το ελάχιστο πάχος πέλματος πεδιλοδοκού είναι 40εκ. Για να γίνει ανάποδο Τ θα πρέπει να δηλώσεις ύψος κορμού πάνω από 40εκ.

πέλμα και κορμός είναι ένα έτσι όπως το λύνω..δηλαδή στην ουσία έχω ένα ενιαίο δοκάρι που τρέχει με πλάτος 0.70 και ύψος ο.40

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πρόχειρο, σίγουρα είναι πλάτος πέλματος 40 αλλά νομίζω h δοκού (μαζί με το πέλμα) είναι 60 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πρόχειρο, σίγουρα είναι πλάτος πέλματος 40 αλλά νομίζω h δοκού (μαζί με το πέλμα) είναι 60 

Ναι...σύμφωνα με τον ΕΚΩΣ αυτό ισχύει για τετραώροφο και πάνω..αλλά δεν το λέει και ευθέως. υπονοει όμως ότι στην περίπτωσή μου μπορώ να λύσω και με 40 μαζί με το πέλμα.

Link to comment
Share on other sites

Tekton,για ισόγειο κτίριο χωρίς πρόβλεψη για προσθήκες αρκούνε μια χαρά μόνο συνδετήριες δοκοί.

 

 

Αυτό που επέλεξες,δηλαδή κρυφοδοκός εντός του πεδίλου,δεν τεκμηριώνεται πουθενά. Ο μόνος λόγος για να το κάνει κάποιος είναι για κατασκευαστική ευκολία και για να αποφύγει αρμό,κατά τις διαδοχικές διαστρώσεις σκυροδέματος μιας πεδιλοδοκού.(κάποιοι οπλίζουν ελαφρώς τις εκτός κρυφοδοκού άνω γωνίες,κάποιοι άλλοι τις αφήνουν άοπλες λαμβάνοντας την ρηγμάτωση των γωνιών ως χαίνουσες περιοχές). Στην περίπτωσή σου είναι μεγάλη σπατάλη,η λύση που επέλεξες,εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο το οποίο αγνοώ.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, βασικά αρχικά και γω με συνδετήριους πήγα να το λύσω, αλλά μου βγάζει πρόβλημα σε ολίσθηση με συμβατικές διατομές πεδίλων και δοκών. Το λύνω με 0.36 σεισμό βέβαια.. 

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση που μου "έχει βγει" έτσι είναι θεμελίωση εντός κοιτοστρώσεως όπου οι κρυφοπεδιλοδοκοί πρέπει να έχουν ύψος ίσο (ή μάλλον 1-2 εκ. μεγαλύτερο στο STRAD που δουλεύω) ώστε να δουλέψει το σύστημα....

Ξαναδες το κεφ. 18 του ΕΚΩΣ...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.