Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΓΟΚ'55 - ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤ'ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ


Clemenza

Recommended Posts

Θελω τη βοηθεια σας στο εξης:

Γνωριζει κανεις που ακριβως αναφεροταν στις παλιες αδειες αυτος ο "ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤ'ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ"?

 

- Στο στελεχος της αδειας?

- Υπηρχε (μου ειπαν) ενα "ΦYΛΛΟ ΕΛΕΓΧΟΥ" (για ογκομετρηση)?

- Υπηρχε καποιο σχεδιο υπολογισμων αντιστοιχο του μετεπειτα ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΛΥΨΕΩΣ?

 

Το προβλημα μου ειναι οτι εχω μια παλια αδεια και για να καταλαβω αν εχω ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ή "ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ" (σε εισαγωγικα γιατι τοτε δεν υπηρχε ο συντελεστης δομησης...) πρεπει να ελεγξω αν υπερβαινω ή οχι αυτον τον "ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΥΝΤ. ΤΗΣ ΚΑΤ'ΕΠΙΦ ΕΚΜΕΤΑΛΛ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ..."

Δεν βλεπω ομως να αναγραφεται πουθενα στο στελεχος της αδειας, δεν βρισκω αυτο το φυλλο ελεγχου και δεν εχω και σχεδιο αντιστοιχο του διαγραμματος καλυψεως.......

Το μονο στοιχειο που εχω ειναι ΚΑΤΟΨΕΙΣ+ΤΟΜΗ+Στο στελεχος της αδειας λεει:  ταδε μ2 "Ολικη επιφανεια οροφων" 

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας την κάτοψη κτίσματος μπορείς να βρείς την Υπέρβαση Δόμησης σε σχέση με το υφιστάμενο (βρίσκεις το 40%-40%-20%).

Μετά συγκρίνεις την Υπερ. Δόμ. σε σχέση με τα σημερινά επιτρεπόμενα.

Σίγουρα κάτι δεν κατάλαβα καλά αλλά δεν ξέρω τι. Αν θέλεις να επανέλθεις...

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ξεκινησε οντως απο τον 4178 και το προβλημα ειναι αν θα δηλωθει σαν ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ή σαν ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ.

Για να γινει ομως αυτο πρεπει πρωτα να διαπιστωσω αν εχει μετρησει ή οχι στον "αντιστοιχο συντελεστη δομησης" της εποχης εκεινης  (μιλαμε για δεκαετια 60 με γοκ'55...)

 

Διαβαζοντας την νομοθεσια της εποχης, καταληγω οτι πρεπει να γινει ενας ελεγχος που αφορα τον παραπανω συντελεστη που αναφερω (Μεγιστος συντ. εκμεταλλ...κλπ.)

Μονο τοτε θα διαπιστωσω αν ο ΟΡΟΦΟΣ μου εχει συνυπολογιστει στον "επιτρεπομενο αριθμο οροφων" της εποχης εκεινης ή ειναι σε καποια κατηγορια "μπονους"...........

 

Το προβλημα μου ομως ειναι οτι εχω ελλειπη στοιχεια...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αυτος ο Μεγιστος συντελεστης εκμεταλλ. οικοπεδου  =   ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ * ΜΕΓΙΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΟΡΟΦΩΝ ?

 

 

Μεγ.Συντ.Εκμετ.οικοπεδου =  Σ  (Εοροφων)  /  Εοικοπεδου   =  περιπου  Αριθ.οροφων / Εοικοπεδου     (το περιπου παει στους φωταγωγους κλπ.)

Συντελ. Καλυψης  = Εοροφου / Εοικοπεδου

 

Αρα  ΜΣΕΟ  =  ΣΚ * Αριθ.οροφων  ?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Μηπως αυτος ο Μεγιστος συντελεστης εκμεταλλ. οικοπεδου  =   ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ * ΜΕΓΙΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΟΡΟΦΩΝ ?

 

 

Μεγ.Συντ.Εκμετ.οικοπεδου =  Σ  (Εοροφων)  /  Εοικοπεδου   =  περιπου  Αριθ.οροφων / Εοικοπεδου     (το περιπου παει στους φωταγωγους κλπ.)

Συντελ. Καλυψης  = Εοροφου / Εοικοπεδου

 

Αρα  ΜΣΕΟ  =  ΣΚ * Αριθ.οροφων  ?

ΓΟΚ 55 Άρθρον 5

4. Μέγιστος συντελεστής κατ επιφανειαν εκμεταλλεύσεως του οικοπ. καλείται το πηλίκον του αθροίσματος των μεγίστων επιτρεπομένων οικοδομήσιμων επιφανειών του ισογείου και όλων των επιτρεπόμενων υπέρ το έδαφος ορόφων για  Δια της όλης επιφάνειας του οικοπέδου. Δια  Για τον υπολογισμόν της επιφανείας των ορόφων προς καθορισμον του εκάστοτε πραγματικού συντελεστού της κατ επιφάνειαν εκμεταλλεύσεως, προσμετρώνται και τα πάχη όλων των τοίχων

εκάστου ορόφου και οι τυχόν κλειστοί εξώσται, δεν προσμετρώνται δε αι υπόλοιποι προεξοχαί

εν γένει (άρθρ. 11) και αι κλεισταί ή ανοικταί αυλαί (Σχ.9).

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Οχι.  Ας κανω πιο συγκεκριμενο το προβλημα μου:

 

Ξερω (ειναι γραμμενα στη 2η σελιδα της οικοδομικης αδειας): 

1) Ποσοστο καλυψης  (ας υποθεσουμε οτι ειναι 75%)

2) Μεγιστο επιτρεπομενο αριθμο οροφων   (ας υποθεσουμε οτι ειναι 5

3) "Ολικη επιφανεια οροφων"   (ας υποθεσουμε οτι ειναι 1.000μ2)

 

Τα σχεδια εχουν 6 οροφους + υπογειο:

- Υπογειο

- Ισογειο (το οποιο κατα ενα μερος ειναι ΑΠΟΘΗΚΕΣ (στην φατσα της πολυκατοικιας!), κατα το υπολοιπο μερος ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ(προς τον ακαλυπτο)).

- "Υπερυψωμενο ισογειο" (αναμεσα δηλαδη στο Ισογειο και τον Α' οροφο) = Κατοικιες

- 2 Οροφους

- 2 Οροφους σε εσοχη

 

Θελω να καταλαβω αν το ΙΣΟΓΕΙΟ μου (που εχει τις αποθηκες στην φατσα της πολυκατοικιας...) εχει μετρησει στον ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΕΚΜΕΤΑΛΛ. ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ.

Αυτο θελω να το μαθω γιατι υπαρχει ενα αρθρο στον ΓΟΚ*55 που λεει οτι  "αν δεν ξεπερνας τον Μεγιστο συντ. Εκμεταλλ. οικοπεδου, τοτε μπορεις να εχεις βοηθητικη χρηση στο ισογειο και ο οροφος αυτος ΔΕΝ προσμετραται στον ελεγχο του μεγιστου αριθμου επιτρεπομενων οροφων.....κλπ" 

Δεν εχω ομως στη διαθεση μου αναλυτικο υπολογισμο για να μπορεσω να υπολογισω κατευθειαν τον Μεγιστο συντελεστη εκμεταλλευσεως οικοπεδου, οπως περιγραφει το αρθρο του ΓΟΚ'55 ποθ παρεθεσες. (οι κατοψεις και η αδεια που εχω ειναι απο μικροφιλμ).

 

 

Βλεπω οτι εχω 6 οροφους+υπογειο, ενω ο επιτρεπομενος αριθμος οροφων = 5

- Το υπογειο ειναι 100% εξω απο τον ελεγχο οροφων. (τσεκαρισμενο στον ΓΟΚ-55)

- Οι 2 οροφοι και οι 2 οροφοι σε εσοχη μας κανουν = 4 οροφους

- Αρα καποιος απο το ΙΣΟΓΕΙΟ ή το ΥΠΕΡΥΨΩΜΕΝΟ ΙΣΟΓΕΙΟ δεν εχει μετρησει στον "ελεγχο μεγιστου αριθμου οροφων", κατι το οποιο "δενει" και με το γεγονος οτι εχω ΑΠΟΘΗΚΕΣ στην φατσα της πολυκατοικιας.......(κατι σαν "μπονους δηλαδη της νομοθεσιας της εποχης εκεινης)

 

Ολος ο συλλογισμος μου ομως ειναι "εμμεσος".

Δεν θα επρεπε κανονικα να υπαρχει καποιο σχεδιο (αντιστοιχο του σημερινου Διαγραμματος Καλυψεως) ή αυτο το "Φυλλο Ελεγχου για ογκομετρηση" που μου ειπαν ετσι ωστε να μπορεσω να ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ τον ανωτερω συλλογισμο μου?

Η μηπως κανω εγω λαθος και τα στοιχεια που εχω στη διαθεση μου επαρκουν για να βρω τα παντα?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις περιπτώσεις που το παίρνεις επάνω σου. Δηλ. με τα στοιχεία που έχεις, ''υποθέτεις'' το τι έγινε και προχωράς βάσει αυτού. Είχα παρόμοια περίπτωση με άδεια του ''74. Θεώρησα ότι ''υπολογίστηκε αυτό'' και δεν ''υπολογίστηκε'' το άλλο και προχώρησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ να κάνω ανασύσταση φακέλου σε οικοδομή του 1972 οπότε διαβάζω τον ΓΟΚ55. Από το πλάτος του δρόμου (10μ.) βλέπω ότι μου επέτρεπε μέχρι και 3 ορόφους (ισόγειο + πρώτος + δεύτερος). Στην περίπτωσή μου έχω και ημιπόγειο όπου από την πρόσοψη είναι ημιυπόγειο αλλά λόγω κλίσης του οικοπέδου όλη η πίσω πλευρά είναι εμφανής. Στο σχέδιο που βρήκα από έναν τίτλο δείχνει του χώρους που βλέπουν στην πρόσοψη ως αποθήκες, ενώ τον χώρο που με αφορά (στην πίσω εμφανή όψη) ως κατοικία. Εν ολίγοις σε στάθμη που δεν θεωρείται όροφος έχω κατοικία. Έχετε συναντήσει κάτι αντίστοιχο σε άδειες της εποχής εκείνης; Επιτρεπόταν αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.