Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχει ήδη ξεκινήσει η διαδικασία του ΚΕΑΟ


ioulida_arxitekt

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πίσω από τη συνέλευση δεν κρύβεται κανείς. Ναι, άτομα από αριστερές παρατάξεις, ή απλά με αριστερή ιδεολογία, ξεκίνησαν αυτήν την πρωτοβουλία, σου φαίνεται περίεργο; Ξέρεις, οι δεξιές παρατάξεις δεν έχουν και μεγάλη έφεση στους κοινωνικούς αγώνες.... Δεν θεωρείς ότι είναι προς τιμή τους που αντί να κινηθούν μέσω των παρατάξεών τους ξεκίνησαν μία ανοιχτή συνέλευση στην οποία μπορείς κι εσύ να συμμετέχεις και να πεις τη γνώμη σου χωρίς να χρειάζεται να γραφτείς σε καμία παράταξη ή να μπεις κάτω από καμία ομπρέλα;

Τώρα αν δεν μπορείς να αναπνέεις τον ίδιο αέρα με αριστερούς και κομμουνιστές, τι να πω;..... Κάνε υπομονή μέχρι να ξεκινήσει τις διαμαρτυρίες η Χρυσή Αυγή και ο Καμμένος.

 

Ξέρω κι εγώ μερικούς "αριστερούς" με δεξιές τσέπες αλλά κανέναν δεξιό με αριστερές.....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω κι εγώ μερικούς "αριστερούς" με δεξιές τσέπες αλλά κανέναν δεξιό με αριστερές.....

Αυτο τωρα δηλαδη το λες ως "επιχειρημα"?

Μαλλον μπουμερανγκ σου γυρναει συναδελφε...

Οταν και οι ιδιοι οι "αριστεροι" επιχειρηματιες εχουν δεξιες τσεπες, πως να μην εχουν οι εξ ολοκληρου δεξιοι?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε δεν νομίζω ότι με κατάλαβες,,,

Δεν έχω καμία διάθεση να υποστηρίξω το κάθε λαμόγιο που δηλώνει αριστερός, για αυτό και τα εισαγωγικά... Από την άλλη όμως δεν καταλαβαίνω γιατί ένας δεξιός να έχει πρόβλημα με κάποιον που δηλώνει αριστερός αλλά έχει δεξιές πρακτικές...

Στο προηγούμενό μου ποστ προσπάθησα να εκφράσω μία άποψη αποφεύγοντας τους εύκολους αφορισμούς και τα τσιτάτα. Στο τελευταίο, κακώς, παρασύρθηκα από τον συνάδερφο. 

Θα εκτιμούσα περισσότερο μία αντιπαράθεση πάνω σε αυτό παρά να εκφυλίσουμε την κουβέντα σε μία ανάλαφρη συνθηματολογία...

Link to comment
Share on other sites

Οι αριστεροί μια ζωή αυτό κάνουν...Αντιδρούν για τα πάντα...Κόπτονται δήθεν για τα προβλήματα του λάου, αλλά στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά κολέγια...Καταλαβαίνω την πικρία όταν βλέπουν άλλους να τους έχουν αφήσει ποσοστά ποσοστά πίσω.. Προτάσεις υπαρκτές εκτός από αντίδραση και να χαιδεύουν αυτιά δεν έχουν, αλλά χαβαλές να γίνεται...

 

Είμαι ένας από αυτούς που αντιμετωπίζουν πρόβλημα, τώρα βρίσκομαι σε διακανονισμό και είχα πάει και εγώ κάτω σε κάποιες συγκεντρώσεις σαν μηχανικός και κατάλαβα πολλά..

Οταν είδα τη λίστα έπεσα από τα σύννεφα. Νόμιζα ότι θα περιλάμβανε ανθρώπους σαν και μένα που αντιμετωπίζουν προβλήματα απασχόλησης και συνεπώς δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις εισφορές..Δεν ήξερα ότι ενώ εγώ θα έχανα ένα πρωινό (αντί να ψάχνω πελάτες, ή δουλειά) να κατέβω κέντρο για να υπερασπιστώ τον εαυτό μου και άλλους συναδέλφους, την ίδια στιγμή θα υπερασπιζόμουν και τον μεγαλοκαρχαρία που αμέριμνος θα έπινε τον καφέ του στο Κολωνάκι... και παράλληλα θα συζητούσε το επόμενο project του. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε έχεις καταλάβει ότι η λίστα αυτή έχει συνταχθεί από το ΤΣΜΕΔΕ και όχι από τη συνέλευση;

Αν ναι, τότε γιατί έπεσες από τα σύννεφα; Τι πιο έξυπνο μπορούσε να κάνει το ΤΣΜΕΔΕ από αυτό να βάλει μικρούς και μεγάλους οφειλέτες στο ίδιο καλάθι;

Συμφωνώ πάντως ότι η συνέλευση έκανε λάθος με το να μην τονίσει αυτό το θέμα και επειδή δεν την παρακολούθησα (είμαι εκτός Αθήνας αυτό τον καιρό) δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της.

Δεν πιστεύω όμως ότι κάποιος που χρωστάει 25 εκατομμύρια πηγαίνει κάθε παρασκευή στο ΤΕΕ και επηρεάζει όλους τους άλλους προς όφελός του...

Και δεν πιστεύω ότι το ΤΣΜΕΔΕ θα σωθεί με το ΚΕΑΟ... Νομίζω είναι σαφές ότι πρόκειται για έναν ακόμα τρόπο να μαζευτούν χρήματα για την τρόικα και τις τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

είναι απλό... όλοι από μια αίτηση για πλήρη διαφάνεια του τι γίνεται στο ταμείο ΜΑΣ... και αυτό μέχρι να γίνει, καμία ανοχή... στα τοπικά παραρτήματα του ΤΣΜΕΔΕ επιμονή για να υπάρχει επικοινωνία με τα κεντρικά... απαντήσεις του τύπου "εγώ δεν είμαι αρμόδιος" δεν πρέπει να περνάνε...

ούτε αριστερά, ούτε δεξιά να κοιτάμε... έτσι μόνο πίσω πάμε... ας υπάρξει διαφάνεια επιτέλους, να μπορούμε όλοι να έχουμε γνώμη και άποψη... θα κλείσουμε τρύπες εκατομμυρίων με τα ψίχουλα τα δικά μας;;; όχι βέβαια...

χίλιες φορές να καταρρεύσει το σύστημα και να πορευτούμε ο καθένας όπως νομίζει και μπορεί... έτσι κι αλλιώς μια φούσκα είναι που σκάει από στιγμή σε στιγμή... που θα βρεθούν όλα αυτά τα χρήματα;;; ξαφνικά θα πλουτίσουμε;;;

εγώ πάντως θέλω να έχω πλήρη εικόνα προκειμένου να μπορώ να αποφασίσω... ελπίζω μόνο να μη βρεθεί κανένας παλαβός και τότε, ίσως μόνο τότε, να αποφασίσει η πολιτεία να δώσει λύση...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Aris321.Nαι συνάδελφε πολύ κακώς που δεν πήραν θέση γι'αυτά τα ποσά,πολύ κακώς. Απορώ πώς τους ξέφυγε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε παρακαλώ να λείπει η ειρωνεία και το τσουβάλιασμα... Τη δική μου άποψη εκφράζω εδώ και κανενός άλλου. Και αυτή είναι ότι αυτά τα εξωφρενικά ποσά φυσικά και απαιτώ να εισπραχθούν αλλά από το ΤΣΜΕΔΕ και όχι από το ΚΕΑΟ. Και ο λόγος είναι ο παρακάτω:

"Ν.4172/13, Άρθρο 101, παρ.10. Με αποφάσεις του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας μετά γνώμη των οικείων Οργανισμών ρυθμίζονται:....ο χρόνος, ο τρόπος και η διαδικασία απόδοσης των εισπράξεων στους οικείους ασφαλιστικούς Οργανισμούς,..."

Σου λέει τίποτα αυτό συνάδερφε;

Σου θυμίζει μήπως τη διαχείριση των εσόδων του Πράσινου Ταμείου;

Επί της ουσίας δεν έχω ακούσει τίποτα ακόμα... μόνο ειρωνεία και πικρόχολα σχόλια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έχω και αριστερές και δεξιές τσέπες και κωλότσεπες, αλλά είναι όλες άδειες... και ο νοών νοείτο...

Edited by ted78
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.