Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

στεγανότητα βαλβίδας αντεπίστροφης


Konstantinos IB

Recommended Posts

Με το κλαπε δυο πραγματα δεν μου Αρεσουν.

1.ο θορυβος στην γραμμη(πιθανων σε κυκλοφορητη να μην υπαρχει)

2.οτι πρεπει να υπαρχει διαφορα πιεσης για να λειτουργησει και οχι ιδια πριν και μετα απο αυτο.

Οποτε το ελατηριου ειναι οτι καλυτερο.

 

Edited by vasilimertzani
Link to comment
Share on other sites

Άντε ν' απαντήσω κι εγώ "εγκυκλοπαιδικά" (άποψη υπό συζήτηση είναι...μην παρεξηγηθούμε).

 

1. Ο θόρυβος του κλαπέ - όταν αυτό τοποθετείται πολύ κοντά στον κυκλοφορητή και λειτουργεί μέσα σε πολύ τυρβώδη ροή - δεν είναι έντονος ούτε ενοχλητικός και παραμένει η πρώτη ένδειξη του ότι...ο κυκλοφορητής λειτουργεί. Άρα συνήθως δεν μας "χαλάει".

 

2. Η θετική διαφορά πίεσης είναι θεμελιώδης αρχή λειτουργίας και για τους δύο τύπους βαλβίδων. Η ελατηρίου υπερέχει λειτουργικά στην περίπτωση όπου υπάρχει θετική ΔΡ μεταξύ των συλλεκτών προσαγωγής επιστροφής αντίστοιχα, ανεξάρτητα από το αν λειτουργεί ο κυκλοφορητής του κλάδου, διότι δεν ανοίγει σε κάθε - έστω και ελάχιστη - θετική ΔΡ αλλά από μια τιμή καί άνω (λόγω του ελατηρίου της). Αυτό σημαίνει ότι λειτουργεί μονο όταν ανοίξει ο κυκλοφορητής. Μειονεκτεί όμως στο ότι έχει αυξημένη πιθανότητα καταστροφής από σκουπίδια που πιθανόν να μεταφέρει το νερό. Μάλιστα για τις περιπτώσεις αυτές επιλέγεις και φίλτρο μεγαλύτερης συγκράτησης. 

Επειδή όμως από την κατασκευή των συλλεκτών στο παρόν έργο δεν προέβλεψα θετική ΔΡ προτίμησα την κλαπέ. Δεν μπόρεσα όμως να υπολογίσω το ότι μια ενδεχόμενη δημιουργία αρνητικής ΔΡ υπό κάποιες συνθήκες, θα ήταν τόσο ισχυρή ώστε να υπερβεί τη στεγανότητα του κλαπέ και να δημιουργήσει ανάποδη ροή.  

Link to comment
Share on other sites

 

 Μειονεκτεί όμως στο ότι έχει αυξημένη πιθανότητα καταστροφής από σκουπίδια που πιθανόν να μεταφέρει το νερό.

Καμμία βαλβίδα, οποιουδήποτε τύπου, δεν στεγανοποιεί όταν παγιδευτούν σκουπίδια ανάμεσα στην έδρα και την βαλβίδα.

Αύτό δεν σημαίνει ότι σίγουρα καταστρέφεται η βαλβίδα.

Με ένα καθάρισμα όλα είναι εντάξει τις περισσότερες φορές.

Link to comment
Share on other sites

 Πρέπει λοιπόν να κοληθεί (με εποξειδική κόλα?) ένα δαχτιλίδι από ανθεκτικό στο χλώριο ελαστικό πάνω στη "γλώσα", ώστε η γλώσσα με τη βοήθεια του λαστίχου να "βυζαίνει" στο κλείσιμο και να στεγανώνει καλά όταν πατάει στην έδρα.

 

Υπάρχουν αντεπίστροφα τύπου κλαπέ με ελαστικό στεγανοποιητικό στην έδρα. Είναι δύσκολο να τα βρεις στην αγορά, αλλά υπάρχουν. Αντίθετα, αντεπίστροφο ελατηρίου με ελαστικό στεγανοποιητικό μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί υδραυλικών.

 

Την ανάποδη ροή πρόσεξέ την διότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα όταν είναι κλειστή η αντλία ανακυκλοφορίας της πισίνας (να θερμάνει τον εναλλάκτη και τις σωληνώσεις).

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Την ανάποδη ροή πρόσεξέ την διότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα όταν είναι κλειστή η αντλία ανακυκλοφορίας της πισίνας (να θερμάνει τον εναλλάκτη και τις σωληνώσεις).

 

Μα αυτό γίνεται και θέλω να το σταματήσω. Όσο και μικρή να είναι η αντίθετης φοράς παροχή οι απώλειες ενέργειας είναι τεράστιες. 

 

Επίσης λέω ότι κι εγώ αυτά τα ευλογημένα κλαπέ με στεγανοποιητικό παρέμβυσμα ψάχνω και ρωτάω παντού αλλά δεν τα βρίσκω. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Βάλε Κώστα ελατηρίου και για 10 χρόνια δεν θα έχεις πρόβλημα....Μετα τα δέκα άσε να βγάλει μεροκάματο και κανας υδραυλικός....

Πέρα απο τα cim  δες και στο σιτε της υδρονομής, στον κατάλογο υδραυλικά και τα itap με ανοξείδωτη έδρα, ελάχιστα πιο ακριβά.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Επίσης λέω ότι κι εγώ αυτά τα ευλογημένα κλαπέ με στεγανοποιητικό παρέμβυσμα ψάχνω και ρωτάω παντού αλλά δεν τα βρίσκω. 

 

Δε θυμάμαι καθόλου από που τα είχα πάρει...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ευχαριστώ όλους για τις γνώμες.

Αποφάσισα να βάλω μία ελατηρίου με καλές προδιαγραφές.

Η συζήτηση ήταν χρήσιμη γιατί μέχρι σήμερα ούτε έχω δεί κάπου, ούτε έχω τοποθετήσει εγώ κάτι διαφορετικό εκτός από κλαπέ, είτε οριζοντιας είτε κάθετης τοποθέτησης.

 

Αν στο μεταξύ βρώ κλαπέ με παρέμβυσμα θα ενημερώσω το τόπικ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.