Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικο εργαστηριο σε οροφο


Aris21r

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο παρακάτω ερώτημα.

Ενδιαφέρομαι να κάνω έναρξη επαγγελματικού εργαστηριού χαμηλής όχλησης εντος αττικής, και συγκεκριμένα μηχανουργείο , μετά από επικοινωνία που είχα με την διεύθυνση ανάπτυξης μου ζήτησαν χρήση γης, ΥΔ Πολίτικου Μηχανικού και να συμπληρώσω ένα ερωτηματολόγιο.

Επειδή βρήκα έναν ενδιαφέρον χορό για να εγκατασταθώ αλλά βρίσκεται σε όροφο και συγκεκριμένα στον 1ο θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο κόλλημα…

Από την μελέτη του Μηχανικού το δάπεδο αντέχει μέχρι 2400 κ/τμ

Εκτός από τα παραπάνω (χρήση γης, Υ.Δ. , και ερωτηματολόγιο) τι άλλο πρέπει να έχω υπόψη?

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά που πρέπει να προσέξεις είναι:

Βεβαίωση στατικής επάρκειας από αρμόδιο μηχανικό.

 

Θα πρέπει να του πεις και τι είδους μηχανήματα θα εγκαταστήσεις.

Τυχόν κραδασμοί, μεταβλητό φορτίο και άλλες παράμετροι επηρεάζουν το πραγματικό φορτίο. Π.χ. αν έχεις κρουστικό φορτίο τότε υπάρχει πρόβλημα. Αν υπάρχει ταλάντωση πρέπει να ληφθεί υπ'όψιν η συχνότητα συντονισμού του κτηρίου και η συχνότητα ταλάντωσης του μηχανήματος.

 

Τα 2400κιλά/μ² μου φαίνονται υπερβολικά πολλά. Ακόμα και να αντέχει το δάπεδο, είναι σίγουρο πως θα αντέχουν τα υπόλοιπα δομικά στοιχεία σε περίπτωση σεισμού;

 

Υπάρχουν συγκεκριμένες ελάχιστες προδιαγραφές για την στατική επάρκεια, αν τα μηχανήματά σου την ξεπερνάνε τότε πρέπει να γίνει έλεγχος στατικής επάρκειας με βάση τα πραγματικά δεδομένα.

 

Η μελέτη που αναφέρεις έχει γίνει από δικό σου μηχανικό; Αν όχι, ζήτησε και μια δεύτερη γνώμη καθώς τα δεδομένα αλλάζουν. Άλλες προδιαγραφές είχε ένα κτήριο πριν από 30 χρόνια και άλλες τώρα.

Καλό είναι να κάνεις και έναν έλεγχο οπλισμού με ειδικό μηχάνημα που "βλέπει" τον οπλισμό μέσα στα δομικά στοιχεία. Αν ο οπλισμός δεν είναι ο προβλεπόμενος, π.χ. αν στην μελέτη φαίνονται 10Φ12 και στην πράξη δεις 4Φ10, τότε απόφυγέ το.

 

Επίσης πρέπει να σκεφτείς από τώρα πως θα παίρνεις τις πρώτες ύλες και πως θα μεταφέρεις τα προϊόντα. Αν έχεις βλέψεις για μεγάλες δουλειές θα πρέπει από τώρα να προσέξεις την συγκοινωνιακή σύνδεση. Θα πρέπει να μπορεί να έχει πρόσβαση στον χώρο σου φορτηγό με τουλάχιστον 1 κοντέινερ, χώρος στον ακάλυπτο για μερικά κοντέινερ (π.χ. ένα που θα γεμίζει σιγά σιγά με τα προϊόντα και ένα με κάποιες πρώτες ύλες) συν χώρος για τυχόν άλλες πρώτες ύλες που θέλουν αποθήκευση (υγραέριο, αδρανή, σακιά, βαρέλια, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να ανεβάσεις ένα μηχάνημα βάρους 3tn ανά τμ πως θα το ανεβάσεις?

Δεν υπάρχει πότε περίπτωση να εγκαταστήσω μηχάνημα 3τ. Με τέτοια δουλεύω (560 κιλα) άντε κάνας συμβατικός να πλησιάζει τον τόνο, 

Τα βασικά που πρέπει να προσέξεις είναι:

Βεβαίωση στατικής επάρκειας από αρμόδιο μηχανικό.

 

Θα πρέπει να του πεις και τι είδους μηχανήματα θα εγκαταστήσεις.

Τυχόν κραδασμοί, μεταβλητό φορτίο και άλλες παράμετροι επηρεάζουν το πραγματικό φορτίο. Π.χ. αν έχεις κρουστικό φορτίο τότε υπάρχει πρόβλημα. Αν υπάρχει ταλάντωση πρέπει να ληφθεί υπ'όψιν η συχνότητα συντονισμού του κτηρίου και η συχνότητα ταλάντωσης του μηχανήματος.

 

Τα 2400κιλά/μ² μου φαίνονται υπερβολικά πολλά. Ακόμα και να αντέχει το δάπεδο, είναι σίγουρο πως θα αντέχουν τα υπόλοιπα δομικά στοιχεία σε περίπτωση σεισμού;

 

Υπάρχουν συγκεκριμένες ελάχιστες προδιαγραφές για την στατική επάρκεια, αν τα μηχανήματά σου την ξεπερνάνε τότε πρέπει να γίνει έλεγχος στατικής επάρκειας με βάση τα πραγματικά δεδομένα.

 

Η μελέτη που αναφέρεις έχει γίνει από δικό σου μηχανικό; Αν όχι, ζήτησε και μια δεύτερη γνώμη καθώς τα δεδομένα αλλάζουν. Άλλες προδιαγραφές είχε ένα κτήριο πριν από 30 χρόνια και άλλες τώρα.

Καλό είναι να κάνεις και έναν έλεγχο οπλισμού με ειδικό μηχάνημα που "βλέπει" τον οπλισμό μέσα στα δομικά στοιχεία. Αν ο οπλισμός δεν είναι ο προβλεπόμενος, π.χ. αν στην μελέτη φαίνονται 10Φ12 και στην πράξη δεις 4Φ10, τότε απόφυγέ το.

 

Επίσης πρέπει να σκεφτείς από τώρα πως θα παίρνεις τις πρώτες ύλες και πως θα μεταφέρεις τα προϊόντα. Αν έχεις βλέψεις για μεγάλες δουλειές θα πρέπει από τώρα να προσέξεις την συγκοινωνιακή σύνδεση. Θα πρέπει να μπορεί να έχει πρόσβαση στον χώρο σου φορτηγό με τουλάχιστον 1 κοντέινερ, χώρος στον ακάλυπτο για μερικά κοντέινερ (π.χ. ένα που θα γεμίζει σιγά σιγά με τα προϊόντα και ένα με κάποιες πρώτες ύλες) συν χώρος για τυχόν άλλες πρώτες ύλες που θέλουν αποθήκευση (υγραέριο, αδρανή, σακιά, βαρέλια, κτλ).

Πριν απο εμενα ηταν εκει υφαντήριο, ειχε μηχανές 5τ με κρουστικο μαλιστα...οποτε ειναι ''δοκιμασμένο" 

Για τις πρωτες υλες εχει παλαγκο και απο κατω ακάλυπτο, ενω τα ετοιμα προϊόντα τα συσκευάζω σε δεματα 10kg

 

Πρακτικο προβλημα ευτυχως δεν εχω, αυτο που δεν γνωριζω και ρωταω ειναι αν θα εχω πρόβλημα απο νομοθετικα παραθυρακια κτλ μονο και μονο επειδή είμαι σε οροφο (πάντα ήμουν σε ισόγειο)

 

Arche και sdim σας ευχαριστώ για τον χρονο σας
Link to comment
Share on other sites

Εκτός των αλλλων που σου είπε ο @sdim, πρέπει να δεις και το κανονισμό του κτηρίου αν επιτρέπει τη δραστηριότητα του εργαστηρίου, εκτός και αν το κτήριο είναι για επαγγελματική χρήση, όπότε δεν έχεις πρόβλημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανές μπορεί να είχαν βάρος 5τ, αν όμως δεν γνωρίζουμε την επιφάνεια στην οποία μοιράζεται το βάρος και την κατανομή αυτού δεν μπορεί ο στατικός να σου δώσει βεβαίωση.

 

Άλλο είναι ένα μηχάνημα διαστάσεων 2x5m (500kg/m²) και άλλο π.χ. μια στράτζα με δύο βάσεις στην άκρη διαστάσεων 0.5x1.5 (3300kg/m²).

 

Επίσης έχει σημασία η κατανομή του βάρους. Μπορεί π.χ. το 90% του βάρους να είναι σε ένα σημείο και το υπόλοιπο 10% να είναι ταινιόδρομοι.

 

Βλέπω πως είσαι μηχανολόγος, οπότε υποθέτω πως θα ασχοληθείς και εσύ με τα σχέδια της γραμμής παραγωγής.

Διάλεξε τα μηχανήματα, κάνε τα σχέδια, φτιάξε ένα υπόμνημα με τις σχετικές λεπτομέρειες όπως βάρος, είδος φορτίου (κρουστικό, στατικό), την συχνότητα λειτουργίας (ώστε να σιγουρευτεί ο στατικός πως δεν είναι στο εύρος συντονισμού του φέροντα οργανισμού) και δώσε τα στον στατικό σου.

Από εκεί και πέρα θα πάει να κάνει αυτοψία, πιθανή αποτύπωση (αν έχει μηχάνημα για ανίχνευση οπλισμού), θα κάνει την μελέτη στο γραφείο του και θα σου πει αν είναι εντάξει το κτήριο.

Να έχεις υπ'όψιν σου πως αυτή η δουλειά κανονικά χρεώνεται ακόμα και αν βγει ακατάλληλο το κτήριο. Αν βέβαια είναι συνεργάτης, συγγενής ή συνέταιρος νομίζω θα τα βρείτε αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.