Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έναρξη Επαγγέλματος-Νέος Μηχανικός


Alexis_spil

Recommended Posts

Καλημέρα, 

Είμαι νέος μηχανικός, εννοώντας ότι έχω κάνει αίτηση στο ΤΕΕ(άρα και στο ΤΣΜΕΔΕ) και περιμένω να γίνουν οι εξετάσεις για να πάρω αριθμό μητρόου κτλ. Μάλλον οι εξετάσεις θα γίνουν μέσα Μαρτίου. 

Μόλις χθες βρήκα δουλεία ως ερευνητής στο ΑΠΘ, και μου είπαν ότι για την πληρωμή θα είμαι με μπλοκάκι.

Η ερώτηση μου είναι: Πρέπει να περιμένω να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και μετά να κάνω έναρξη επαγγέλματος στην εφορία (μπλοκάκι κτλ) ή μπορώ να κάνω έναρξη και πιο πριν? Αν μπορώ να κάνω έναρξη από τώρα (δηλαδή όχι ως μηχανικός, μιας και ακόμα δεν έχω αριθμό μητρώου ΤΕΕ) θα πρέπει να αρφαλιστώ σε άλλο ταμείο (εκτός του ΤΣΜΕΔΕ) μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες της εγγραφής μου στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ? Το τελευταίο μάλλον δεν με συμφέρει οικονομικά,σωστά?

Δηλαδή αυτό που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία του ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ, μετά να κάνω έναρξη επαγγέλματος και να αρχίζω να κόβω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών, άρα και να πληρώνομαι?

 

Και μία δεύτερη ερώτηση σχετικά με την έναρξη του επαγγέλματος, αυτή τη στιγμή μένω σε ένα σπίτι αλλά δεν είμαι στο συμβόλαιο. Όταν κάνω έναρξη επαγγέλματος μπορώ να δηλώδη αυτό το σπίτι ώς έδρα, αν ναι πως? Η΄ είναι προτιμότερο να πω στον ιδιοκτήτη να με βάλει και μένα στο συμβόλαιο για να τελειώνουμε?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον περιμένεις το οκ από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και μετά προχωράς στην έναρξη......Αν δεν τα έχουν αυτά δεν κάνεις έναρξη σαν μηχανικός.

Δεύτερον για την έδρα χρειάζεσαι απλά υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη ότι σου παραχωρεί χώρο εντός της οικίας για άσκηση δραστηριότητας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για έναρξη ως μηχανικός προφανώς πρέπει να περιμένεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ. Επίσης είναι προφανές ότι πρέπει να κάνεις έναρξη για να μπορείς να κόβεις αποδείξεις.

Κάνε έναρξη από τώρα, η οποία θα είναι με ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) και δούλεψε στο ΑΠΘ. Και θα σου πρότεινα να μην δώσεις καν εξετάσεις στο ΤΕΕ για την ώρα γιατί θα παντρευτείς και το ΤΣΜΕΔΕ. Εφόσον δεν έχουν κι αυτοί πρόβλημα καλύτερα θα είναι για σένα. Άμα κάτσει και καμιά στραβή από τον ΟΑΕΕ κάνεις διακοπή, το ΤΣΜΕΔΕ θα σε ακολουθεί και είναι λίγο μπλέξιμο η διαγραφή, η οποία βέβαια γίνεται αλλά παίρνει χρόνο.

 

Σχετικά με την έδρα είτε προσκομίζεις αντίγραφο του μισθωτήριου είτε μια δήλωση του ιδιοκτήτη ότι σου παραχωρεί δωρεάν ένα χώρο για επαγγελματική χρήση. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

Σχετικά με την έναρξη του επαγγέλματος, @ikaros13, πήγα και έκανα ια ερώτηση στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι θα ξεκινήσω κανονικά τώρα στο ΑΠΘ και θα κάνω έναρξη επαγγέλματος όταν έρθουν τα χαρτία μου στο ΤΣΜΕΔΕ της Θεσσαλονίκης (περίπου σε 2 μήνες μέτα την εγγραφή στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ) και τότε να πληρωθώ μαζεμένα ανάλογα για το καιρό που πέρασε. Αυτοί στο ΤΕΕ μου είπαν ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Τώρα θα πάω να ρωτήσω στο ΑΠΘ αν μπορούν, και αν θα το δεχτούν αυτό. 

@shin0bi Απλά δεν θέλω να κάνω έναρξη μέσω ΟΑΕΕ τώρα γιατί θα πληρώσω για όσο διάστημα κάνουν να έρθουν τα χαρτία μου από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη στο ΤΣΜΕΔΕ (περίπου 2μήνες μετά την εγγραφή μου στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ, διάστημα το οποίο θα πληρώνω κανονικά τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ασχέτος αν έχουν έρθει τα χαρτιά ή όχι) και το ΤΕΒΕ και το ΤΣΜΕΔΕ, όποτε δεν συμφέρει αυτό.

 

Σχετικά με αντίγραφο μισθωτηρίου αυτό που εννοώ είναι ότι δεν είναι το όνομά μου στο συμβόλαιο (μισθωτήριο), θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτό? Η' μπορεί με μια απλή υπέυθυνη δήλωση του να αρκεί?

Link to comment
Share on other sites

Για έναρξη ως μηχανικός προφανώς πρέπει να περιμένεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ. Επίσης είναι προφανές ότι πρέπει να κάνεις έναρξη για να μπορείς να κόβεις αποδείξεις.

Κάνε έναρξη από τώρα, η οποία θα είναι με ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) και δούλεψε στο ΑΠΘ. Και θα σου πρότεινα να μην δώσεις καν εξετάσεις στο ΤΕΕ για την ώρα γιατί θα παντρευτείς και το ΤΣΜΕΔΕ. Εφόσον δεν έχουν κι αυτοί πρόβλημα καλύτερα θα είναι για σένα. Άμα κάτσει και καμιά στραβή από τον ΟΑΕΕ κάνεις διακοπή, το ΤΣΜΕΔΕ θα σε ακολουθεί και είναι λίγο μπλέξιμο η διαγραφή, η οποία βέβαια γίνεται αλλά παίρνει χρόνο.

 

Σχετικά με την έδρα είτε προσκομίζεις αντίγραφο του μισθωτήριου είτε μια δήλωση του ιδιοκτήτη ότι σου παραχωρεί δωρεάν ένα χώρο για επαγγελματική χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

Νέος μακρυά από το ΤΣΜΕΔΕ. Δε βλέπεις τι τραβάμε.... Μακάρι να το είχα κόψει νωρίτερα να ησύχαζα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι ως προς τι θα κάνει έναρξη στο ΟΑΕΕ σαν διπλωματούχος..... Πχ στον ΟΑΕΕ κάνουν έναρξη οι μηχανικοί από ΤΕΙ αλλά προσκομίζουν χαρτί από την ΕΤΕΕΜ έτσι δεν είναι? Στην περίπτωση του φίλου, με ποιο καθεστώς θα κάνει έναρξη στον ΟΑΕΕ...Ασχετα αν πιστεύω δεν τον συμφέρει...

 

ΥΓ. Για την έδρα, ισχύει ΥΔ του ιδιοκτήτη ότι σου παραχωρεί χώρο εντός...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ στην ίδια ακριβώς φάση με τον OP είμαι. Περιμένω καρτερικά τις εξετάσεις... Έχει κανείς καμιά ιδέα πότε θα ξεκινήσουν; Υποτίθεται μετά από 20 μέρες από το τέλος της διορίας των δικαιολογητικών θα πρέπει να ανακοινωθεί. Είμαστε κοντά στο τέλος αυτής της προθεσμίας αλλά δεν βλέπω καμιά ανακοίνωση... το site του ΤΕΕ είναι γεμάτο με άλλες ανακοινώσεις εκτός από κάποια ενημέρωση για τις εξετάσεις :(

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την επιλογή  και τη δυνατότητα μείνε εκτός ΤΜΕΔΕ ,δηλαδή μη δώσεις ακόμα για άδεια έναρξης επαγγέλματος αν γίνεται,βέβαια είπες ότι έχεις κάνει την αίτηση.Αν δεν είναι απαιτούμενο για την δουλειά ως ερευνητής μην κάνεις έναρξη και δες αν μπορείς να ασφαλιστείς στο ΤΕΒΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.