Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αερισμός σε συσκευές τύπου Α


electrical_salonika

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι, τελικά έβαλα ΝC ηλκτροβάνα, σε αυτή τη περίπτωση λέω να συνδέσω την ηλκετροβάβνα αμέσως μετά το μοτερ της χοάνης και όλα να λειτουργούν κανονικά. Για την περίτπωση που μετά τον έλεγχο θέλω να δίνω αέριο στις συσκεύες ανεξάρτητα με τη χοάνη λέω να κάνω απλά ένα by pass του διακόπτη της χοάνης και τη χοάνη με ένα άλλο διακόπτη (που τη μέρα του ελέγχου θα είναι ανοιχτός) και μετά να ελέγχω την παρόχή του αερίου απο αυτο τον διακόπτη χωρίς να με ενδιαφέρει τι κάνει η χοάνη. Σου ακούγεται κάτι λάθος??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια μικρή παρατήρηση σχετικά με την απαίτηση του κανονισμού.

Αν και ο κανονισμός είναι ξεκάθαρος και λέει:

 

''Οι μηχανικές εγκαταστάσεις προσαγωγής αέρα με ανεμιστήρες πρέπει να έχουν διατάξεις, οι οποίες θέτουν εκτός λειτουργίας τις συσκευές, όχι μόνο όταν δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας
αλλά και όταν η παροχή αέρα είναι μικρότερη από την απαιτούμενη για τις συσκευές
''

Με απλή μανδάλωση ηλεκτροβάνας - κινητήρα δεν το πετυχένουμε αυτό.

Αυτό μπορούμε να το πετύχουμε με - από ότι ξέρω - δύο τρόπους (δεν ξέρω αν ηλεκτρολογικά υπάρχει άλλος):

- Flow switch με κίνδυνο να βουλώνει συνέχεια λόγω σύστασης καπναερίων

- Ένα είδος κλαπέ αεραγωγών αλλά δεν είναι και τόσο αξιόπιστα και έχουν αρχίσει να εξαφανίζονται από την αγορά.

 

Το ότι το μοτέρ έχει ρεύμα δεν σημαίνει ότι δουλεύει ή δουλεύει σωστά και αναρροφά σωστά...

 

Αυτά, αν και όλοι στη Θεσσαλονίκη εφαρμόζουμε την απλή μανδάλωση...

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, τελικά έβαλα ΝC ηλκτροβάνα, σε αυτή τη περίπτωση λέω να συνδέσω την ηλκετροβάβνα αμέσως μετά το μοτερ της χοάνης και όλα να λειτουργούν κανονικά. Για την περίτπωση που μετά τον έλεγχο θέλω να δίνω αέριο στις συσκεύες ανεξάρτητα με τη χοάνη λέω να κάνω απλά ένα by pass του διακόπτη της χοάνης και τη χοάνη με ένα άλλο διακόπτη (που τη μέρα του ελέγχου θα είναι ανοιχτός) και μετά να ελέγχω την παρόχή του αερίου απο αυτο τον διακόπτη χωρίς να με ενδιαφέρει τι κάνει η χοάνη. Σου ακούγεται κάτι λάθος??

και αυτό γινεται απλά η Η/Β θα είναι μόνιμα υπο τάση. Δεν ξερω αν έχει καποια επίπτωση αυτό για την διάρκεια ζωής της

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά θα έχει από τη στιγμή που επέλεξα να βάλω NC δεν έχω άλλη επιλογή! Πάντως σαν συνδεση σωστά δεν το σκέφτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το by pass θα χρησιμοποιηθεί με τον τρόπο που το σκέφτεσαι. Το πιθανότερο είναι να ξεχαστεί ο διακόπτης κλειστός (δηλαδή η Η/Β να μείνει μόνιμα ανοιχτή).

 

Παρεπιπτόντως,

λέω να συνδέσω την ηλεκτροβάνα αμέσως μετά το μοτερ της χοάνης και όλα να λειτουργούν κανονικά.

 

εδώ θα χρειαζόσουν ένα ρελέ.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Με ρελέ θα μπορούσε να γίνει κάπως έτσι αλλά πάλι θα υπήρχε ο κίνδυνος να ξεχαστεί ο S2 κλειστός. Εγώ απλά σκεφτόμουνα στον έλεγχο να έχω τον S2 ανοιχτό, οπότε να λειτουργεί η μανδάλωση και μετά να δίνει αέριο στις συσκευές με το άνοιγμα και το κλείσιμο του S2 ανεξάρτητα τι κάνει η χοάνη. Θα μπορούσα νά κάνω κάτι διαφορετικό??

 

----Συγχώνεψη----

 

Σύνδεση

post-57659-0-20007900-1347867140_thumb.jpg

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Σύνδεση

οκ είναι θα δουλέψει οπως θες.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα νά κάνω κάτι διαφορετικό??

 

Θα μπορούσες να προσθέσεις ένα χρονικό, ώστε ο χρόνος που θα παραμένει ανοιχτή η Η/Β να μη μπορεί να ξεπεράσει ένα όριο (για τη σίγουρη -κατ' εμέ- περίπτωση που ξεχαστεί κλειστός ο S2).

Ή θα μπορούσες, να το κατασκευάσεις έτσι ώστε, κάθε φορά που λειτουργεί ο ανεμιστήρας να ακυρώνει το by pass και να πρέπει να το επανενεργοποιήσεις αν το χρειαστείς (θέλει μπουτόν start stop)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τελικά ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να λειτουργήσει τη μανδάλωση κανονικά οπότε δεν κάναμε καθόλου το by pass. Σε αυτή τη περίπτωση έβαλα πάλι ρελε αν και είχα διαφωνία με τον ηλεκτρολόγο ο οποίος ήθελε να συνδέσει την ηλεκτροβάνα κατευθείαν με την επιστροφή της φάσης απο τον inverter της χοάνης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.