Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χάρτες 1:50.000 της Ελλάδος made in USSR


dgt

Recommended Posts

Καταρχήν συγχαρητήρια για το upload! Μπήκα στον κόπο να συγκρίνω δυο από τα soviet 50/ρια στην περιοχή μου (Ν.Ιωαννίνων) με αυτά που έχω από ΓΥΣ (υπόβαθρο '87) και έχω δει μερικές διαφορές, που δείχνει ότι δεν είναι σε καμιά περίπτωση απλή αντιγραφή από τα δικά μας. Έχουν εκπληκτικές λεπτομέρειες που ισχύουν (π.χ. τάφροι αποστράγγισης, γέφυρες και τεχνικά)!!! Μάλλον θα έχουν χαρτογραφηθεί-προκύψει από δορυφορικές δικές τους εικόνες. Να υποθέσω και εμπλουτισμό λεπτομερειών από το υπόβαθρο της ΓΥΣ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Φοβερό !!!! είναι όλα τα τοπωνύμια μεταφρασμένα στα Ρωσικά ... τέλειο ....  μας είχαν σίγουρους για σοβιετική δημοκρατία

Τώρα το πρόσεξα. Δεν είναι μεταφρασμενα αλλά γραμμένα στην Κυριλική...

Link to comment
Share on other sites

Όταν αρχίσαν να κυκλοφορούνε στις αρχές-μέσα '90, η Ordance Survey στην Αγγλία αμέσως έκανε μήνυση για πνευματικά δικαιώματικα και απαγόρεψε την εμπορική διάθεση τους καθώς θεωρούσαν ότι ήταν απλή αντιγραφή των αντίστοιχων βρετανικών χαρτών. Η έρευνα που έκαναν όμως Βρετανοί πανεπιστημιακοί μελετώντας τους χάρτες, έδειξε ότι οι σοβιετικοί δεν ήταν απλά αντιγραφή των κατα τόπων τοπογραφικών, αλλά σε πολλές περιπτώσεις ήταν καλύτεροι και πιο ανανεωμένοι.

http://www.britishempire.co.uk/article/plymouth/unclejoe.pdf

http://images.jomidav.com/sovietmaps/unclejoe2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.