Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με σώματα καλοριφέρ.


GeorgeSamos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...και καλο μηνα σε ολους

Εχω ενα πρόβλημα με τα καλοριφέρ και δεν μπορώ να βρώ με τιποτα τι φταίει.

Τα μισά σώματα στο σπίτι είναι ζεστά και τα μισά ειναι κρύα.

Κανω εξαέρωση και δεν έχουν καθόλου αέρα μέσα.Οι σωλήνες που φεύγουν απο τον λέβητα ειναι καυτές.Στους συλλέκτες που ειναι ολοι οι σωλήνες που πανε μέσα στα σώματα ειναι ζεστοί οπως και η επιστροφή ειναι σχετικά χλιαρη.

Δεν μπορώ να βρώ τι φταίει..και μιας και ειμαι νέος μηχανολόγος (τον ιούνιο ορκίζομαι) το ψάχνω απο μόνος μου δεν θέλω να παω σε καποιον συνάδελφο αν δεν προσπαθήσω πρώτα..και πιστεύω οτι εδώ θα με κατατοπίσετε σίγουρα.

Στο μονο που πιστεύω οτι φταίει με τις λιγες γνώσεις που εχω ακομα,είναι οτι φταίει ο κυκλοφοριτής,ίσως είναι κολλημένος.

Ειναι μάρκας Wilo αν αυτο βοηθάει.

Μήπως ξέρετε τι ειναι αυτο που τελικά φταίει??

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα πρόβλημα με τα καλοριφέρ και δεν μπορώ να βρώ με τιποτα τι φταίει.

Τα μισά σώματα στο σπίτι είναι ζεστά και τα μισά ειναι κρύα. Κατ΄αρχήν δεν αναφέρεις τι σύστημα θέρμανσης έχετε στο σπίτι... ΜΟΝΟΣΩΛΗΝΙΟ ή ΔΙΣΩΛΗΝΙΟ.

Αν το σύστημα είναι μονοσωλήνιο και συμβαίνει αυτό που λές, τότε θα πρέπει να έχεις υποδαπέδιες σωλήνες με διαφορετική διάμετρο που σημαίνει οτι το νερό πάει σε σωλήνες με μεγαλύτερη διάμετρο και λίγες τοπικές αντιστάσεις, συνεπώς σ΄αυτή τη περίπτωση πρέπει να να κάνεις ρύθμιση στις ρυθμιστικές βαλβίδες που είναι στο κολλεκτέρ που ξεκινάνε οι σωλήνες των κυκλωμάτων.

Άλλη πιθανή εκδοχή είναι (παντα σε μονοσωλήνιο σύστημα), ο διακόπτης εξωτερικού βρόγχου των σωμάτων (του κυκλώματος) που συνδέονται σε σειρά το ένα μετά το άλλο... πιθανόν ο διακόπτης του 1ου σώματος να είναι ρυθμισμένος στο να δίνει παροχή νερού στο σώμα κατά 100% με συνέπεια να μην οδεύει στο επόμενο (2ο σώμα και εν συνεχεία στο 3ο) και να επιστρέφει στο λέβητα και γι΄αυτό παρουσιάζεται τα υπόλοιπα σώματα (του κυκλώματος) να είναι κρύα.  

Κανω εξαέρωση και δεν έχουν καθόλου αέρα μέσα.Οι σωλήνες που φεύγουν απο τον λέβητα ειναι καυτές.Στους συλλέκτες που ειναι ολοι οι σωλήνες που πανε μέσα στα σώματα ειναι ζεστοί οπως και η επιστροφή ειναι σχετικά χλιαρη. Όπως το περιγράφεις, καταλαβαίνω οτι η θέρμανση των σωμάτων γίνεται με φυσική κυκλοφορία του νερού και όχι με μηχανική, που σημαίνει οτι κάποιο πρόβλημα να υπάρχει στο κυκλοφορητή, ίσως να είναι κολλημένος.

Δεν μπορώ να βρώ τι φταίει..και μιας και ειμαι νέος μηχανολόγος (τον ιούνιο ορκίζομαι) το ψάχνω απο μόνος μου δεν θέλω να παω σε καποιον συνάδελφο αν δεν προσπαθήσω πρώτα..και πιστεύω οτι εδώ θα με κατατοπίσετε σίγουρα.

Στο μονο που πιστεύω οτι φταίει με τις λιγες γνώσεις που εχω ακομα,είναι οτι φταίει ο κυκλοφοριτής,ίσως είναι κολλημένος. Είναι πολύ πιθανό αυτό που λες να συμβαίνει.

Ειναι μάρκας Wilo αν αυτο βοηθάει. Η μάρκα δεν παίζει ρόλο, βέβαια η Wilo είναι όνομα... αλλά κάθε πράγμα είναι καλό μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο

 

Συνάδελφε, να υποθέσω οτι δεν έχει γίνει μελέτη θέρμανσης στο σπίτι ή θα με διαψεύσεις ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jackpot στο να εφαρμόστηκε κιόλας.

 

Αν και η περίπτωση να εφαρμόστηκε και να δημιουργήθηκαν προβλήματα είναι ένα καλό αποτέλεσμα στο τζόκερ.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανές αιτίες πολλές. Χαμηλή πίεση δικτύου, προβληματικός κυκλοφορητής κ.α..

Ξεκινάς με έλεγχο στην πίεση του δικτύου.

Εμπειρικά, πρέπει να έχεις πίεση ίση με [0,3*Αριθμό ορόφων]+0.5 .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!!

Το σπίτι εχει χτιστεί πριν 15 χρόνια..νομίζω οτι δεν εχει γίνει μελέτη θερμανσης..αλλα τόσα χρόνια λειτουργούσε με λέβητα πετρελαίου και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα...

εχω το λέβητα πολλούς μήνες και τώρα αρχισε να το κάνει αυτο..πρίν μια εβδομάδα..

Πάντως απο τις απαντήσεις σας πιστεύω οτι έχει κολλήσει ο κυκλοφοριτής..γιατί δεν μπορεί τόσο καιρο να λειτουργόυσε και τώρα ξαφνικά να υπάρχει πρόβλημα!ετσι δεν είναι?

Αυριο το πρωί θα τσεκάρω την πίεση και μετά βλέπω για τον κυκλοφοριτή.πώς θα δώ αν έχει κολλήσει??και αν ναι μπορώ να τον ξεκολλήσω εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

@GDOU τι εννοείς με ( 0,3*αριθμο ορόφων)+0,5; Εννοείς, για παραδειχμα αν ενα κτίριο εχει 5 ορόφους τότε (0,3*5)+0,5;

 

0,3 ειναι η αρχική πίεση και 0,5 η απόκλιση/0,5 bar ασφαλείας;

 

Είμαι φοιτητής και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε εγκατάσταση πρέπει να έχει προηγηθεί μελέτη και να ελέγχεται η ορθή εφαρμογή της.

Εμπειρικά αναφέρω το εξής:

Έστω οικοδομή 8 ορόφων και ο καυστήρας στο υπόγειο. Έχουμε μέγιστο ύψος στα 3*9=27μ (βάζουμε 9 ορόφους με το υπόγειο) άρα η πίεση πρέπει να ρυθμιστεί (ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ το αναφέρω, δεν αποτελεί κανόνα) στα 2,7+0,3=3,0 bar  Αν έχεις μεγάλη απόκλιση από αυτή την τιμή, τότε υπάρχει πρόβλημα (πχ. κακή ρύθμιση ή συνήθως προβληματικός "αυτόματος πλήρωσης".)

Προσοχή στη ρύθμιση του δοχείου διαστολής (που οι περισσότεροι αφήνουν στην εργοστασιακή ρύθμιση που είναι τα 1.5 bar).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που παλιοτερα δουλευε επαρκως η εγκατασταση πρεπει να το αντιμετωπισεις αρχικα σαν βλαβη.

Προσωπικα θεωρω οτι αφου δουλευουν τα μισα οκ δεν ειναι κυκλοφορητης.

 

Πιο πιθανο μου ακουγεται για βουλωμενο κυκλωμα ειδικα αν ειναι μονοσωληνιο.

Εκει πρεπει να τσεκαρεις εσυ ή ο υδραυλικός σου τις ρυθμιστικες στο κολλεκτερ μετα τους διακοπτες των σωματων κ τελος τα ιδια τα σωματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παρε ενα κατσαβιδι μακρυ μεγαλο και χοντρο.... ακουγεται προστυχο  :mrgreen:  αλλα θα κανεις το εξης

 

ακουμπα την μυτη του κατσαβιδιου στον κυκλοφορητη και βαλε το αυτι σου στην λαβη οπως το

κρατας στη χουφτα σου... αυτο το κανεις για να μην καεις......και ακου τον κυκλοφορητη αν γυρναει

αν δε γυρναει παιξε με τις ταχυτητες γιατι μπορει να καηκε καποια σκαλα

 

και λαβε υποψη σου ολα τα παραπανω

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο κυκλοφορητής WILO έχει μπροστά μια μεγάλη βίδα νικελ σαν αυτές που θυμίζουν τις βίδες που ξεβιδώνουν με κέρμα. Ξεβίδωσε αυτή την βίδα προσεκτικά γιατί θα πεταχτεί νερό που καίει να γίνει εξαέρωση στον κυκλοφορητή. Αν ακούσεις ήχο αέρα μάλλον την γύτωσες ανώδυνα. Αν βγάλεις τελείως την βίδα θα δεις την πτερωτή του κυκλοφορητή να γυρίζει. Εχε υπόψη σου ότι πιτσιλάει νερό που καίει. μην χάσεις την βίδα και την φλανζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.