Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτιριο που δεν κολλησε στο οριο.


gio

Recommended Posts

Υφιστάμενο νόμιμο ισόγειο κτίριο απέχει 0,80 εκατοστά από το όριο της ιδιοκτησίας με όμορο οικόπεδο. Με άδεια του 90 γίνεται προσθήκη ισόγειου κτίσματος στο υφιστάμενο με την προϋπόθεση να κολλήσει το νέο κτίριο στο όριο.

 Έτσι βγήκε η άδεια, αλλά στην πράξη τελικά το κτίριο-προσθήκη έφτασε πάλι μέχρι την απόσταση των 0,80 εκατοστών και όχι μέχρι το όριο.

Ενώ η άδεια βγήκε για 100τμ τελικά έγινε περίπου 90τμ.

 

Τώρα θέλω να βγάλω άδεια και να κτίσω νόμιμα πάνω από τα 2 αυτά κτίρια (πανωσηκωμα) και δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα καθότι δεν κόλλησε στο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος γείτονας έχει άλλη άποψη για το όριο?

Η σημερινή αποτύπωση του οικοπέδου ταυτίζεται με αυτή της αδείας και του τίτλου?

 

Στο όριο ( ή μαλλον εντος του διαδρόμου που εχει αφεθεί) βλέπουνε παράθυρα κάποιου κτιρίου ή τρέχουν τα νερά από κάποια κεραμοσκεπή?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχει τετοι θεμα. ουτε παραθυρα υπαρχουν ουτε αστρεχα ειναι ουτε λουκια. Ο διπλανος ιδιοκτητης δεν εχει καποιο προβλημα. Το σπιτι ηταν ετσι εδω και 50 χρονια. Η προσθηκη που εγινε επρεπε να κολλησει (οπως στην αδεια) αλλα στην πραξη δεν εγινε ποτε. Τωρα ειναι το θεμα που θελω να κτισω. Θα εχω προβλημα στη πολοεοδομια? Θαπρεπει να το φτιαξω οπως ηταν στην αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με την νέα προσθήκη

θα νομιμοποιήσεις και το περίγραμμα του κτιρίου που κτίστηκε το '90.

Δεν υπάρχει άλλη λύση

Αν δεν νομιμοποιείται καθότι αφήνει απόσταση μικρότερη από δ

κάνε και προσθήκη κατ επέκταση ισογείου προκειμένου να κολλήσει στο όριο το υπάρχον κτήριο

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ακριβως οτι εγινε και στην αδεια του 90...αδεια προσθηκης ισογειου κατ επεκταση και τελικα δεν εγινε...παλι το ιδιο και εγω απλα θα πρεπει να το κατασκευασω εγω μια στενη λωριδα 0,80 επι 11..... κλπ....

ελπιζω να μην εχω προβλημα στη πολεοδομια λογου της μη κατασκευης του τα περασμενα χρονια

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα συνεννοησου με την πολεοδομία

Εμένα σε ανάλογη περίπτωση νομιμοποίησης με ανάγκασαν να δείξω και προσθήκη φωταγωγού στην θέση του κενού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατασκευάζεις τίποτα αν δεν θέλεις κάτω . Αλλά χρεώνεσαι τα τμ στον ΣΔ και πρέπει να το κατασκευάσεις επάνω . Φωταγωγός κάτω από 1,20 διάσταση μετράει στον ΣΔ .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αυτό είναι θέμα ερμηνείας , δεν το δέχονται όλες οι πολεοδομίες 

 

Δεν κατασκευάζεις τίποτα αν δεν θέλεις κάτω . Αλλά χρεώνεσαι τα τμ στον ΣΔ και πρέπει να το κατασκευάσεις επάνω 

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.