Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θεμελίωση στη στάθμη του Φυσικού Εδάφους


 
Tekton85

Recommended Posts

Για την κατασκευή ισόγειου Λεβιτοστασίου, χωρίς πλάκα με ξύλινη στέγη, διαστάσεων 3Χ5 θεμελιώνω με Γενική κοιτόστροση (απαίτηση ιδιοκτήτη). Το πάχος της πλάκας είναι 30cm και τα περιμετρικά συνδετήρια δοκάρια 25Χ40...Το πρόβλημα είναι ότι λόγω βόθρου που βρίσκεται από κατω δεν μπορώ να σκάψω πάνω από 10 πόντους. Έτσι, η θεμελίωση αναγκαστικά βγαίνει 30 πόντους εκτός. Το stereostatica με 'βγάζει' στους ελέγχους..αλλά εμπιστεύεσαι ένα πρόγραμμα? και στον ΕΚΩΣ απ την άλλη δεν βρίσκω ποιο είναι το ελάχιστο βάθος θεμελίωσης. 

Καμιά γνώμη κανεις? ευχαριστωωωωω

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πατάει μόνο ένα μικρό κομμάτι της θεμελίωσης επάνω στο βόθρο γύρω στο ένα μετρο. Ο βόθρος επίσης είναι καλά σιδερωμένος. Δεν έχω δώσει κάποια περεταίρω παράμετρο για τον υπολογισμό του.

Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρία θα σου πω να μην στηρίζεσαι στον βόθρο. Πολύ σύντομα θα οξειδωθούν τα πάντα (<5χρόνια).

 

Σου προτείνω την απομάκρυνση του λεβητοστασίου από το βόθρο και την απόσταση τουλάχιστον 2μ.

Link to comment
Share on other sites

100mm είναι η φυτική γη που πρέπει να απομακρύνεις, ούτως ή άλλως.

Εγώ πάντα εφαρμοζώ ελάχιστο βάθος θεμελίωσης τα 500mm, για να αποφύγεις τον πάγωμα του σκυροδέματος τον χειμώνα.

 

Αυτό που μπορώ να σου προτείνω είναι να βάλεις μικροπασάλους για να αποφύγεις τα φορτία πάνω στον βόθρο. Νομίζω οτι με 4 μικροπασσάλους θα είσαι ΟΚ, όσον αφορά τα φορτία. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη θέση που να μπορεί να μπει το λεβιτοστάσιο, απο άποψη πλάγιων αποστάσεων και διαθέσιμης Δόμησης..Ο πιο παλιός μηχανικός που είχε φτιάξει το κυρίως κτίριο, είχε χρησιμοποιήσει Γενική κοιτόστροση με συνολικό πάχος 30 cm με ενσωματομένα τα περιμετρικα δοκάρια στο ίδιο ύψος (30cm) και ολόκληρη εκτός εδάφους.Τώρα πως ακριβώς τα κάνουν αυτά τα πράγματα από τη στιγμή που ο Εκως θέτει ελάχιστο όριο συνδετηριων δοκων 40cm δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι ο ιδικτήτης μου λέει ότι εγώ για ένα μικρό κτιριάκι του βγάζω μεγαλύτερη θεμελίωση από τον άλλον.Άντε εξήγησε εσύ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Για δες μήπως το 40 εκ είναι για πάνω από τρεις ορόφους ; 

 

και κάπου αλλού το συζητάγαμε αυτό !!!

 

Αλλά θεμελίωση πάνω στον βόθρο ... επικίνδυνο ... και δεν περνάει σε κανέναν έλεγχο !!!

Link to comment
Share on other sites

Απο που προκυπτει οτι οι "νευρωσεις" της κοιτοστρωσης ειναι συνδετηρια δοκαρια, ωστε να υπαρχει απαιτηση για ελαχιστο υψος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.