Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα Windows XP αποσύρονται


nik

Recommended Posts

Μου ήρθε σήμερα αυτό το email. Το ξέρω βέβαια από καιρό.

 

" Μετά από 12 χρόνια υποστήριξης, η τεχνική βοήθεια για τα Windows XP θα λήξει στις 8 Απριλίου 2014. Η λήξη της υποστήριξης για τα Windows XP θα μας βοηθήσει να εστιάσουμε τους πόρους μας στην προσπάθεια να σας προσφέρουμε την καλύτερη και πιο ενημερωμένη εμπειρία υπολογιστή. "

"  Η λήξη της υποστήριξης σημαίνει ότι δεν θα παρέχουμε πλέον ενημερώσεις λογισμικού. Αυτές οι ενημερώσεις συμβάλλουν στην ασφάλεια και στην αξιόπιστη λειτουργία του υπολογιστή σας. Χωρίς αυτές τις ενημερώσεις, ο υπολογιστής σας μπορεί να γίνει στόχος για επιβλαβείς ιούς, λογισμικό spyware και άλλο κακόβουλο λογισμικό που προκαλούν απώλεια δεδομένων και δυσχέρειες στην απόδοσή του. Ο υπολογιστής σας, κατά τη λειτουργία του, ενδέχεται να παρουσιάσει προβλήματα ασφάλειας και υποστήριξης. Θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε να τα αποφύγετε.  "

 

Από ό,τι καταλαβαίνω πάμε για αναβάθμιση υπολογιστών....Το θέμα είναι ότι δεν είναι και η κατάλληλη εποχή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ότι η microsoft παύει να υποστηρίζει ένα λειτουργικό της δεν σημαίνει ότι όλες οι άλλες εταιρίες που έχουν λογισμικό που τρέχει σε αυτό το λειτουργικό θα παύσουν να το υποστηρίζουν, οπότε αυτά τα περί ιων, spyware, malware δεν ισχύουν. Λες και η microsoft είχε ποτέ σοβαρό antivirus

Link to comment
Share on other sites

@Nik Το PC που εχεις με XP θα δουλευει κανονικα για αρκετο καιρο ακομα. Θα εχεις προβλημα αν θελεις να εγκαταστησεις καποιο νεο λογισμικο  που δεν θα υποστηριζεται απο XP.  TO

 

Λες και η microsoft είχε ποτέ σοβαρό antivirus

 

Το microsoft security esentials  σε win 7 που έχω εγώ ειναι μια χαρα, ελαφρύ δεν μου κολλάει το pc σαν τα norton, mcafee, δεν εχω κολλήσει ιο 8 μηνες που το εχω και πανω απο ολα ειναι δωρεαν!

Link to comment
Share on other sites

Το microsoft security esentials  σε win 7 που έχω εγώ ειναι μια χαρα, ελαφρύ δεν μου κολλάει το pc σαν τα norton, mcafee, δεν εχω κολλήσει ιο 8 μηνες που το εχω και πανω απο ολα ειναι δωρεαν!

αφού θεωρείς το mse σοβαρό antivirus δες και τις γνώμες τρίτων σχετικά με τα antivirus στα 8 xp 7

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα παλιό laptop με xp , επειδ'η το είχα φορτωμένο δεν έχω κάνει ποτέ ενημερώσεις παρόλου που πάντα μου βγάζει ότι υπάρχουν ενημερώσεις γαι τον υπολογιστή. Να τις κάνω, πρίν λήξουν?

Link to comment
Share on other sites

Σαν τα XP δεν έχει...

Εγώ μόνο αυτό έχω να πω...

 

Δεν συμφωνώ, οσο είχα xp και μέχρι να βάλω vista, εμφανιζόντουσαν ένα κάρο σφάλματα ειδοποιήσεις errors κτλ. Στα vista αυτά είναι προσωπικά κατά 60-70% λιγότερα. Για win7 ούτε λόγος. Τα win8 όντως δυσκολεύουν αρκετούς users με το metro ui και τον τρόπο που είναι σχεδιασμένα. Τα xp θεωρώ οτι είναι ξεπερασμένα.

 

 

Χωρίς αυτές τις ενημερώσεις, ο υπολογιστής σας μπορεί να γίνει στόχος για επιβλαβείς ιούς, λογισμικό spyware και άλλο κακόβουλο λογισμικό που προκαλούν απώλεια δεδομένων και δυσχέρειες στην απόδοσή του. Ο υπολογιστής σας, κατά τη λειτουργία του, ενδέχεται να παρουσιάσει προβλήματα ασφάλειας και υποστήριξης.

 

Ναι αν δεν εγκατασταθούν οι ενημερώσεις θα εισβάλλουν όλοι οι ιοί του κόσμου στο pc.....

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα παλιό laptop με xp , επειδ'η το είχα φορτωμένο δεν έχω κάνει ποτέ ενημερώσεις παρόλου που πάντα μου βγάζει ότι υπάρχουν ενημερώσεις γαι τον υπολογιστή. Να τις κάνω, πρίν λήξουν?

κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.