Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα Windows XP αποσύρονται


nik

Recommended Posts

Λογικά για τις ενημερώσεις θα γίνει αυτό που λέει ο dsworks παραπάνω.

 

Τώρα για το "βελτιωμένο" cd εγκατάστασης, νομίζω ότι είναι απαραίτητο να το φτιάξει κανείς όταν έχει κόπια των xp πριν το sp2 και πολύ περισσότερο αν έχει κόπια προ sp1, που λείπουν και οι sata drivers.

Επίσης, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε περιπτώσεις, που για κάποιο λόγο δεν έχεις πρόσβαση στο internet.

 

Μέχρι να μπει το δωρεάν wifi σε όλη την Ελλάδα...!!! :lol:

 

Άσχετο,

swordfish τις τελευταίες μέρες έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό laptop του πεθερού μου, που σερνόταν με τα xp. Επεξεργαστής celeron M, 512 Mb RAM, κάρτα γραφικών lowend, ένα μαύρο χάλι. Δοκίμασα πολλά linuxακια, πιο γρήγορος ήταν με το antix και το puppy, αλλά ήθελε πολύ παραμετροποίηση. Το lubuntu και το lxle δεν παίζανε καν. Λειτουργούσε αξιοπρεπώς με το peppermintos, και δοκίμασα και το xubuntu μετά από την προτροπή σου. Όντως το xubuntu είναι πολύ καλό και όμορφο λειτουργικό για τα σαραβαλάκια μας. Θα το κρατήσω. Μάλιστα, αναγνώρισε τα πάντα και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το hardware.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ήταν laptop αρχών του 2000. Εγώ έχω laptop omnibook XE2 του 1999, intel celeron 500MHz και αρχική RAM 32MB που την αναβαθμισαμε σε 128. Τα περισσότερα linux δεν παίζουν σε τέτοιο σύστημα εκτός από πολύ συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για αλητεία της Microsoft, μπας και πουλήσει το νέο της λογισμικό.

Σαν το ΤΕΕ κάνει που κάθε χρόνο θέλει το μπαχτσίσι της.

Δεν έχω ούτε λεφτά να αγοράζω καινούργια, ούτε και χρόνο να κάθομαι να παίζω για να το μάθω.

Πιστεύετε ότι αν το αφήσω όπως είναι θα πάθω τίποτα;

Δεν αρκεί το ενημερωμένο antivirus (F-secure) το οποίο απεδείχθη βράχος;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο,

swordfish τις τελευταίες μέρες έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό laptop του πεθερού μου, που σερνόταν με τα xp. Επεξεργαστής celeron M, 512 Mb RAM, κάρτα γραφικών lowend, ένα μαύρο χάλι. Δοκίμασα πολλά linuxακια, πιο γρήγορος ήταν με το antix και το puppy, αλλά ήθελε πολύ παραμετροποίηση. Το lubuntu και το lxle δεν παίζανε καν. Λειτουργούσε αξιοπρεπώς με το peppermintos, και δοκίμασα και το xubuntu μετά από την προτροπή σου. Όντως το xubuntu είναι πολύ καλό και όμορφο λειτουργικό για τα σαραβαλάκια μας. Θα το κρατήσω. Μάλιστα, αναγνώρισε τα πάντα και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το hardware.

 

Σε netbook το έχω και στο σταθερό. Το xfce είναι πάρα πολύ γρήγορο. Απλά σε παλιό σύστημα ούτε να διανοηθώ να ανοίξω το software center. Είναι το πιο βαρύ που έχει το λειτουργικό. Μόνο από terminal εγκαθιστώ γιατί βαριέμαι να περιμένω. Όταν έχεις όμως το qgis να ανοίγει ένα νομό με το υπόβαθρο κατευθείαν καταλαβαίνεις με τι λειτουργικό έχεις να κάνεις.

 

Τα xp δυστυχώς για μένα ήταν αναγκαστικά για αγορασμένο λογισμικό που είχα και για το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Είδικα το τεε-κενακ μόνο με virtual box κατάφερα να το ανοίξω σε linux οπότε πάλι τα χρειαζόμουν τα xp.

Τώρα που σταματάει η υποστήριξη μένω στα χέρια με 2,3 άδειες για xp που έχω αγορασμένες. Θα μας μείνουν τα xp για το virualization.

 

Πάντως στο 1 pc με xp παίδες εγώ δεν έχω κάνει ποτέ ενημερώσεις. Μια χαρά δουλεύουν όλα ακόμα. Τι μπορεί να πάθω δηλαδή τώρα που σταματάνε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάντως στο 1 pc με xp παίδες εγώ δεν έχω κάνει ποτέ ενημερώσεις. Μια χαρά δουλεύουν όλα ακόμα. Τι μπορεί να πάθω δηλαδή τώρα που σταματάνε;

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι κατά καιρούς ανακαλύπτονται κάποια κενά ασφαλείας που γίνονται γνωστά. Έτσι το σύστημά σου μπορεί μεν να δουλεύει χωρίς προβλήματα αλλά είναι τελείως ανασφαλές. Μπορεί ήδη να έχεις στον υπολογιστή σου προγράμματα που στέλνουν spam email ή ακόμα και που καταγράφουν ότι κάνεις στον υπολογιστή χωρίς εσύ να έχεις πάρει χαμπάρι. Είναι σαν να αφήνεις συνέχεια το σπίτι σου ξεκλείδωτο. Μέχρι να έρθει ο κλέφτης όλα είναι μια χαρά, αλλά όταν έρθει θα σε κλέψει ανενόχλητος...

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά κρατήσανε τα xp. 13 χρόνια. Δηλαδή τι να πούμε για τα κινητά που σκας 200 ευρώ για πλάκα

για ολοκαίνουργιο κινητό και μετά πό 6 μήνες δεν υποστηρίζει τις καινούργιες αναβαθμήσεις του

android.

Link to comment
Share on other sites

 Είναι σαν να αφήνεις συνέχεια το σπίτι σου ξεκλείδωτο.

Εντάξει δεν είναι και γυμνός. Έχω την πληρωμένη λύση της comodo και όποτε θέλω το βγάζω τελείως offline ή βάζω τους κανόνες. Τα antivirus/firewall είναι ενημερωμένα πλήρως προφανώς. Τώρα αν θες να κάνεις βασικές εργασίες δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα. Χρησιμοποιείς και δίσκο για τα αρχεία σου να μην είναι μόνιμα εκεί και ανοίγεις μόνο όποτε συνδέεις.

Τι να τον κάνουμε και εκείνο τον υπολογιστή στο γραφείο που δεν αντέχει τα 7; Να τον πετάξουμε;

 

Το βασικό είναι πως τον χρησιμοποιείς τον υπολογιστή. Δεν θα έμπαινα σε webbanking από εκεί πάντως... Ποτέ δεν ξέρεις... Είδα και τα ATM που αλλάξανε και ανησύχησα.

Link to comment
Share on other sites

H αλητεία της Μicrosoft ξεκινάει από τότε που αγοράζεις τον Η/Υ,υποχρεώνοντάς σε να αγοράσεις λειτουργικό,κάτι,που θάπρεπε νάταν free.Εγώ,αλλάζοντας υπολογιστή,πρόσφατα,έκανα το "λάθος" να αγοράσω τα 8.1,με αποτέλεσμα να έχω αρκετά προβλήματα ασυμβατότητας με τα παλιά μου προγράμματα.Το παλιό pc τρέχει με μισο-καμένη motherboard,και τρέμω μήπως βγει off.Αν χρειαστεί να αναβαθμίσω τα λογισμικά,δε θα με φτάνουν 2000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

14 Απριλίου, πέρασε η ημερομηνία λήξης, πέρασε και μία εβδομάδα ακόμα. Έγιναν και οι τελευταίες ενημερώσεις. Μην το ματιάσουμε, αλλά τελικά δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. XP και πάλι XP.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.