Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανολόγος σε εργοστάσιο


vbatsigr

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Εψαξα σε κάποιους φακελους γιατί μου είπαν υπάρχουν καποια εντυπα συντήρησης που ειχαν φτιαξει παλιότερα, τα βρηκα και αρχίζω απο εκει. Ειναι για τα περισσότερα μηχανήματα μας μεν, τελευταία ενημερωμενα πριν.. καμια 5ετια δε.. Τουλάχιστον βρηκα ενα πατημα να κανω ενα πλανο συντήρησης για ολα τα μηχανήματα του εργοστασίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Για πλάνο συντήρησης κοίτα τα manual των μηχανημάτων. Συνήθως οι κατασκευαστές συμπεριλαμβάνουν σε αυτά τις βασικές δράσεις προληπτικής συντήρησης που πρέπει να ακολουθείς καθώς και το χρονικό διάστημα.

Για παράδειγμα θα σου λέει, φίλτρο λαδιού κάθε 4000 ώρες λειτουργίας ή 1 χρόνο, αλλαγή υδραυλικού λαδιού κάθε 1 χρόνο, καθαρισμός φίλτρου αέρα κάθε 1 μήνα και πάει λέγοντας.

Αν για κακή σου τύχη δεν υπάρχουν αυτά τα manual, τότε πρέπει να επικοινωνήσεις με τον κατασκευαστή ή με τον αντιπρόσωπό-εισαγωγέα του στην Ελλάδα και να ζητήσεις πληροφορίες.

Από εκεί και πέρα, με την εμπειρία, το προσαρμόζεις περισσότερο στις δικές σου ανάγκες. Για παράδειγμα, μπορεί να αναφέρει καθαρισμός με αέρα φίλτρων κλιματιστικής μονάδας κάθε μήνα. Όμως αν το μηχάνημα βρίσκεται σε περιοχή με πολύ σκόνη (πχ Σαχάρα), τότε πιθανότατα θα χρειάζεται να το καθαρίζεις πιο συχνά.

Καλή αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα βρηκα μια δουλεια σε ενα εργοστάσιο.

 

600€/μηνα. Το πτυχιο δεν μου το αναγνωριζει. Σαν εργατη απλο με θελει. Το εργοστάσιο δουλευει ολες τις μερες, αργιες, σαββατοκύριακα, δεν τα πληρωνει.εξτρα, απλα σαν οχταωρα.

 

Πηγα δυο μερες απληρωτος, να δω. Σαν περιβαλλον καλο, πολλες μηχανες, τρεις βαρδιες καθε μερα.

 

Εχω 100€/ μηνα εξοδα βενζινης, 100 περιπου εξοδα φαγητου, δικο μου απο το σπιτι, μενω σε νοικιο που πληρωνω 200€.

 

Μου μενουν διακοσα ευρω. Ακουσα οτι δεν πληρωνει στην ωρα του, εγω οταν με κολλησει ενσημα απλα σαν μηχανικος για το πτυχιο, δεν μετρανε σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Εψαξα σε κάποιους φακελους γιατί μου είπαν υπάρχουν καποια εντυπα συντήρησης που ειχαν φτιαξει παλιότερα, τα βρηκα και αρχίζω απο εκει. Ειναι για τα περισσότερα μηχανήματα μας μεν, τελευταία ενημερωμενα πριν.. καμια 5ετια δε.. Τουλάχιστον βρηκα ενα πατημα να κανω ενα πλανο συντήρησης για ολα τα μηχανήματα του εργοστασίου.

Επίσης, έχε το νου σου για τις περιπτώσεις που κάποια μηχανήματα π.χ. ανυψωτικά χρειάζονται δηλώσεις συμμόρφωσης.

Link to comment
Share on other sites

Η επιθεώρηση εργασίας μπορεί να ζητήσει βιβλίο επιθεώρησης συστημάτων ασφαλείας.

Η περιφέρεια - Νομαρχία για την άδεια λειτουργίας ζητά Υ.Δήλωση Επιβλέποντα Μηχανικού "για τη λειτουργία & συντήρηση του η/μ εξοπλισμού". Αν κάτι πάει "στραβά" του ρίχνει όλες τις ευθύνες. Συνεπώς σκέψου πριν δεχθείς και κανόνισε την αμοιβή σου για την μεγάλη ευθύνη που αναλαμβάνεις. Πρέπει να δεις και τη συνολική ισχύ της επιχείρησης. Νομίζω ότι το όριο για πτυχιούχους ΤΕΙ είναι τα 500 kVA. 

Link to comment
Share on other sites

Η επιθεώρηση εργασίας μπορεί να ζητήσει βιβλίο επιθεώρησης συστημάτων ασφαλείας.

Ασχετο.

Αφορά την θέση του τεχνικού ασφαλείας. Το συγκεκριμένο θέμα (καταλήξαμε) οτι αφορά υπεύθυνο συντήρησης και λειτουργίας Η/Μ εξοπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.