Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή Μηχανικού για τον 4178/13


Recommended Posts

1.  Μπορει να γινει μεταφορα και χωρις την παραιτηση του 1ου μηχανικου.

Απλα πρεπει να το τεκμηριωσει ο ιδιοκτητης. (κανε αναζητηση στο φορουμ, θα βρεις τη διαδικασια.

 

 

2. ΟΧΙ.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,

 

1. αυτό που βρήκα στο ΤΕΕ είναι:

Εάν δεν προσκομίζεται η παραίτηση του πρώτου μηχανικού, ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης πρέπει να αναφέρει τους λόγους που ζητά την αντικατάστασή του. Το ΤΕΕ κοινοποιεί στον πρώτο μηχανικό το αίτημα αντικατάστασης, με το οποίο ζητά σχετική ενημέρωση και προχωρεί στην αντικατάσταση, εφόσον  ο μηχανικός δεν προβάλει ειδικούς λόγους που μπορεί να συντρέχουν κατά περίπτωση. Η διαδικασία αυτή είναι απαραίτητη για την διασφάλιση όλων των εμπλεκομένων από μελλοντικά προβλήματα.

Δεν ξέρω πόσο χρονοβόρο είναι στην πράξη.

 

2. το ¨όχι" γενικά δεν μου είναι προφανές, εκτός και αν προκύπτει από το παραπάνω! Το σκέφτηκα σαν λύση, ίσως όχι την καλύτερη ή την ασφαλέστερη, ενδεχομένως όμως λύση!

Link to comment
Share on other sites

Από 4178 σε 4178 δε νομίζω και γω ότι μπορεί να γίνει με τον τρόπο που λες.

Από 4014 σε 4178 ίσως όμως γιατί είναι άλλος νόμος και έχει κριθεί και αντισυνταγματικός 

κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Κι από τον 4178 μπορεί να γίνει αλλαγή υπεύθυνου διαχειριστή υπαγωγής.

Συνάδελφοι πεθαίνουν, βγαίνουν σε σύνταξη, ή διαφωνούν με πελάτη ή ο πελάτης χάνει την εμπιστοσύνη του και ζητά αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Κι από τον 4178 μπορεί να γίνει αλλαγή υπεύθυνου διαχειριστή υπαγωγής.

Συνάδελφοι πεθαίνουν, βγαίνουν σε σύνταξη, ή διαφωνούν με πελάτη ή ο πελάτης χάνει την εμπιστοσύνη του και ζητά αλλαγή.

 

Σωστό! (άλλωστε το προβλέπει σαν διαδικασία το ΤΕΕ στις οδηγίες), απλά η ερώτηση μου είναι αν κινηθεί η προβλεπόμενη διαδικασία: "Εάν δεν προσκομίζεται η παραίτηση του πρώτου μηχανικού, ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης πρέπει να αναφέρει τους λόγους που ζητά την αντικατάστασή του. Το ΤΕΕ κοινοποιεί στον πρώτο μηχανικό το αίτημα αντικατάστασης, με το οποίο ζητά σχετική ενημέρωση και προχωρεί στην αντικατάσταση, εφόσον  ο μηχανικός δεν προβάλει ειδικούς λόγους που μπορεί να συντρέχουν κατά περίπτωση. Η διαδικασία αυτή είναι απαραίτητη για την διασφάλιση όλων των εμπλεκομένων από μελλοντικά προβλήματα", πόσο γρήγορα προχωρά από πλευράς ΤΕΕ με δεδομένο ότι ο πελάτης θέλει άμεσα βεβαίωση μηχανικού για να μεταβιβάσει?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως δεν γίνεται να ανοίξει κάποιος μηχανικός νέα δήλωση για ακίνητο που είναι ήδη ενταγμένο στον 4178 και 

δεν παραιτείται ή βρίσκεται ο αρχικός μηχανικός και να αφαιρέσει απλώς τα πρόστιμα που έχουν ήδη πληρωθεί στον 

ίδιο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως μπορεί να γίνει γιατί μιλάμε για 2 διαφορετικούς νόμους και 

γιατί ο πρώτος εξάλλου έχει κριθεί και αντισυνταγματικός.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω.

Δεν προκυπτει κατι τετοιο απο την ΥΑ εφαρμογης του Ν4178.

 

Εξαλλου,η ιδια ΥΑ οριζει οτι αν εχουν ανεβει ολα τα δικαιολογητικα στη δηλωση του Ν4014, τοτε δεν υπαρχει υποχρεωση μεταφορας στον Ν4178.

 

Το οτι εχει κριθει απο το ΣτΕ αντισυνταγματικος, δεν σημαινει οτι ακυρωθηκε με νεο Νομο και οτι ολες οι δηλωσεις ειναι σαν να μην εγιναν.

 

Φαντασου με Δηλωση του Ν4014, να εχει γινει και συμβολαιογραφικη πραξη.

Για το ακινητο αυτο, θα εκανες νεα δηλωση στον Ν4178?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.