Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή Μηχανικού για τον 4178/13


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλή χρονιά με υγεία και σοβαρή δημιουργική επαγγελματική  πορεία στον καθένα μας. 

Ερώτηση: συνάδελφος υπέβαλε αρχική ένταξη και υπαγωγή στο Ν. 4178 ισόγειο κατάστημα (για το αυθαίρετο πατάρι). Έκτοτε δεν έχει υποβάλει τα απαιτούμενα σχέδια, ενώ ο ιδιοκτήτης πληρώνει τις δόσεις του προστίμου (30% αρχικά και εν συνεχεία τις υπόλοιπες) χωρίς να έχει γίνει ακόμη οριστική υπαγωγή. 

Πως μπορώ να εξυπηρετήσω τον πελάτη με αντικατάσταση του μηχανικού(ο οποίος δεν συνεργάζεται), για συνέχιση της διαδικασίας (ίσως στον 4495)?

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ, μήπως βρεις απάντηση στο ερώτημά σου.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι πριν αναρτήσουμε οποιοδήποτε μήνυμά μας, να χρησιμοποιούμε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων/παρόμοιων θεμάτων. (Κανόνες Συμμετοχής α/α 3)

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

         Συνταξιούχος μηχανικός από το 2015 επιθυμεί να ολοκληρώσει την Υπαγωγή της Δήλωσης Ν.4178/13 και με δεδομένο ότι δεν επιτρέπεται (σύμφωνα με το ΤΕΕ) να επισυνάψει τα αρχεία που απαιτούνται πρέπει να γίνει μεταφορά σε μηχανικό εν ενεργεία και επισύναψη αρχείων με σημερινή ημερομηνία και σφραγίδα του νέου μηχανικού.

Στο μεσοδιάστημα έχει κατεδαφισθεί αυθαίρετα από τον ιδιοκτήτη μικρή Αποθήκη (κατηγορίας 3).

Η Πολεοδομία για την κατεδάφιση αυθαιρέτου απαιτεί έκδοση αδείας.

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία με την οποία πρέπει να γίνει η ολοκλήρωση της Δήλωσης από το νέο μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι. 

Μου πρότεινε συνταξιούχος συνάδελφος (διπλ. πολιτικός μηχανικός), ο οποίος έκλεισε τα βιβλία του, ενώ είχε 5 δηλώσεις του Ν.4178/13 σε υπαγωγή, χωρίς να έχει ανεβάσει

τα απαραίτητα αρχεία για να κλείσουν οι δηλώσεις (σχέδια, υ.δ. ιδιοκτήτη κλπ.), να τις αναλάβω εγώ, να τις περαιώσω και να πληρωθώ κανονικά. 

Αυτές οι δηλώσεις ήταν στην αρχή στο Ν.4014/11 και μετά έγινε η υπαγωγή τους στο Ν. 4178/13.

Εγώ φοβάμαι, επειδή δεν έχουν ανέβει τα απαραίτητα αρχεία τόσα χρόνια, όταν τις πάρω στο όνομά μου με την προβλεπόμενη διαδικασία (αλλαγή υπεύθυνου μηχανικού δήλωσης), μη βρω το μπελά μου.  

Να τις πάρω λέτε ή θα έχω προβλήματα; 

Link to comment
Share on other sites

Να τις πάρεις, με την προϋπόθεση ότι, η αμοιβή σου θα είναι αυτή που θα λάμβανες αν οι αντίστοιχοι πελάτες έρχονταν απευθείας σε εσένα...  Δύσκολο να το αποδεχθούν!!! Φυσικά να υπάρχει η σύμφωνη γνώμη των πελατών - ιδιοκτητών... Πριν οποιαδήποτε άλλη κίνηση να υπογραφούν τα αντίστοιχα συμφωνητικά ανάθεσης κ.λπ. από τους πελάτες -- ιδιοκτήτες. Όταν γίνει αυτό, κάνεις αυτοψίες και τα αντιμετωπίζεις σαν να είναι καινούργιες εργασίες. Προσοχή, κρύβονται διαφόρων ειδών παγίδες.... Οφείλεις να είσαι προσεκτικός και πάνω απ' όλα "να δέσεις το γάιδαρό σου"...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, συνάδελφος που έχει βγει στην σύνταξη έκανε έτοιμα για αλλαγή μηχανικού σε δήλωση του 4178, την δήλωση αυτή θα την συνεχίσω εγώ αλλα δεν μπορώ να βρω στις δικές μου τις δηλώσεις (σε οποιαδήποτε) στα αιτήματα "αποδοχή αλλαγής υπεύθυνου μηχανικού δήλωσης". Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα,

έχω περίπτωση δήλωσης Ν.4178/13 σε κατάσταση αρχικής υποβολής με πληρωμένο παράβολο. Μπορώ να μεταφέρω τη δήλωση σε άλλο Μηχανικό χωρίς να προχωρήσω σε υπαγωγή και χωρίς να μεταφέρω τη δήλωση στο Ν.4495/17?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω δήλωση του 4178 σε αρχική υποβολή και στα αιτήματα μου βγάζει την μεταφορά σε άλλο μηχανικό, οπότε γίνεται αυτό που λες. Για μεταφορά στον 4495 προφανώς θέλει να έχει πάει η δήλωση σε υπαγωγή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Και μια ακόμα ερώτηση για να έχουμε δεύτερη εναλλακτική αν κολλήσει κάπου η διαδικασία: με το καταθετήριο πληρωμής του παραβόλου της αρχικής δήλωσης Ν.4178/13 στην τράπεζα, μπορεί ο νέος Μηχανικός αφού δημιουργήσει νέα δήλωση στο Ν.4495/17 να ζητήσει μείωση προστίμου (λόγω του παραβόλου που έχει ήδη πληρωθεί)?

Αυτό σημαίνει ότι η παλιά δήλωση Ν.4178/13 θα πάει στα αζήτητα (έτσι κι αλλιώς δεν έχει γίνει υπαγωγή)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.